Perşembe , Mayıs 23 2019
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüban Atilla, Türkiye'de yaklaşık 2,5 milyon kişide göz tembelliği bulunduğunu belirterek, "Göz tembelliği olan kişilerin iş kazalarına, ev kazalarına yatkınlığı artıyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüban Atilla, Türkiye'de yaklaşık 2,5 milyon kişide göz tembelliği bulunduğunu belirterek, "Göz tembelliği olan kişilerin iş kazalarına, ev kazalarına yatkınlığı artıyor." dedi.

Atilla, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni doğan bir bebeğin görme düzeyinin yüzde 5-10 olduğunu, 3 yaşında bu oranın yaklaşık yüzde 60'a çıktığını, okula başlarken ise görme düzeyinin yüzde 100'e ulaşmasını beklediklerini söyledi.

İki gözün bir arada kullanılmasının ve net görmenin, görmenin temelini teşkil ettiğini ve bunun da çocukluk çağında öğrenildiğini anlatan Atilla, tam olarak görmenin öğrenilmesi için bunu engelleyen sorunların ortadan kaldırılması gerektiğini kaydetti.

haberler.com