Perşembe , Mayıs 23 2019
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin morgunda korneaların ailelerden habersiz alındığı iddia edildi. "Defalarca korneaların alındığını gördük" diyerek ihbarda bulunuldu. Teknisyen Celal Baş, 2016'da da suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. İddialara göre; soruşturma başlatıldı ancak konuyla ilgili herhangi bir usulsüzlüğe rastlanılmadığı belirtildi

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin morgunda cenazelerin kornealarının ailelerin haberi olmadan alındığı öne sürüldü.

Hastanede çalışan teknisyen ve morg çalışanı, "Defalarca korneaların alındığını gördük" diyerek ihbarda bulundular.

Daha önce aynı hastanede teknisyen olarak çalışan Celil Baş, 2016'da suç duyurusunda bulundu. Savcılık, konunun rektörlük tarafından soruşturulmasını istedi.

Baş, "Bir kere içeri girdim, hocalar orada işlem yapıyorlardı. Beni oradan çıkarttılar. Kaş üzerinden kesik atıyorlar ve oradan göz korneasını alıyorlar. Bunu ilaçlı bir suya koyup kime takıyorlarsa takıyorlar" açıklamasında bulundu.

2016 yılında Savcılığın verdiği bu kararın ardından üniversite yönetimi soruşturma başlattı. Konuyla ilgili herhangi bir usulsüzlüğe rastlanılmadı. Soruşturmanın sonucu ise savcılıkla paylaşıldı. İddialar altı ay önce Savcılığa gönderilen ihbar mektubuyla yeniden gündeme geldi.

İhbarı yapan eski morg çalışanı H.A, "Defalarca doğal ölüm ve adli vaka ölümlerinde korneaların alındığına şahit oldum" dedi. Göz Hastalıkları uzmanı iki profesörü suçladı. Celil Baş da şahitlik etti.

Üniversite yönetiminin daha önce idari soruşturma yapması nedeniyle bu kez iddialar Kocaeli 2. İdari Mahkemesine taşındı. Mahkeme, görevsizlik kararıyla dosyayı İstanbul Bölge İdari Mahkemesine gönderdi. Mahkeme, iddialara ilişkin soruşturma yapılmasına karar verirse Savcılık ceza davası açabilecek. Üniversite yetkilileri ise iddiaları yalanladı.
Haber Türk
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Kişi ölmeden önce aksini vasiyet etmediyse, korneanın alınması ile ilgili bir sorun yok. Teknikerlerin bilgilendirilmesi ve eğitilmesi gerekli..

Ankara Barosu'nun açıklaması: http://www.ankarabarosu.org.tr/Siteler/ ... igesta.pdf

2238 Sayılı Kanun, Madde 14: http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.2238.pdf
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
levellıfe yazdı:
30.11.2018 - 00:04:13
tobirama yazdı:
29.11.2018 - 23:15:26
levellıfe yazdı:
29.11.2018 - 13:58:30
onam da alınmalı
hastalar ve yakınları da organ bağışı konusunda bilgilendirilip teşvik de edilmeli
Niye onam alınmalı biraz anlatsana feyiz alalım
emredersiniz(!)
Yukarda ki arkadaş emir kipiyle söylememiş bence ama öyle anladıysanız eğer ben rica ediyorum hocam,açıklar mısınız neden onam alınmalı?