Salı , Kasım 13 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Reçetesiz ilaca 2 bin lira ceza geliyor

 #4190510  gönderen drhaber
 07.11.2018 - 12:31:05
Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için hazırlanan yasa teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Teklife eklenen bir maddenin eczacıları ve hastaları zor durumda bırakacağını belirten Anadolu Eczacı ve Depocuları Derneği Başkanı Onur Tokel, "Madde aynen yasalaşırsa, eczacılar reçetesiz ilaç satışında kutu başına 2 bin lira ceza ödeyecek. Üstelik bu ceza, sadece antibiyotikler, antidepresanlar için değil tüm ilaçlar için uygulanacak" açıklamasında bulundu

Resim

AK Parti'nin sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için hazırladığı yasa teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Teklife eklenen bir maddenin eczacıları ve hastaları zor durumda bıraktığını iddia eden Anadolu Eczacı ve Depocuları Derneği, yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamaya göre; teklifteki madde aynen yasalaşırsa, eczacılar reçetesiz ilaç satışında kutu başına 2 bin lira ceza ödeyecek. Üstelik bu ceza, sadece antibiyotikler, antidepresanlar için değil tüm ilaçlar için uygulanacak.

Anadolu Eczacı ve Depocuları Derneği Başkanı Onur Tokel, 10 bin eczane, yüzlerce ecza deposu ve hastaların mağduriyet yaşayacağını kaydederek, şunları söyledi:

REÇETESİZ İLACA CEZA

“Migren hastası çocuğunuz var. Gece şiddetli baş ağrısı var ve kullandığı ilaç belli ama bir bakıyorsunuz şişedeki ilaç yetersiz. Hemen nöbetçi eczaneye koştunuz ilacı istediniz. Eczacı ‘Hayır veremem çünkü 10 liralık ilacı verirsem 2 bin lira cezası var" diyecek.

2 LİRALIK İLAÇ İÇİN BİLE
...

Hamilelikte bile kullanılan en basit parasetamol alacaksınız diyelim. 2.61 lira olan ilaç için önce acile veya aile hekimine ya da özelde muayene ücreti ödeyerek reçete yazdırıp eczaneden ilaç almaya gitmeniz gerekecek.

Bu teklif aynen yasalaşırsa 10 bin eczane ve bunlara ilaç satan yüzlerce ecza deposu da zor durumda kalacak.”
Haber Türk
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Haberin yanlış olduğunu düşünüyorum reçetesiz satılması serbest olan ilaçlar var onlara ceza verilemez bütün dünyada vardır , reçetesi satılması yasak olan ilaca ceza verilir.

Artı olarak eczacı lobisi bakanlıkta çok güçlüdür asla geçmz bu yasa
Kullanıcı avatarı
Giriş:
Hahahah bu ne ya ?Böyle bir ceza olabilir mi ?Ne mana ? :lol:
Gelişme:
Reçetesiz daha uyguna denk gelen ilaçlar var ve mantığa paralel satılması
Çok gereksiz buldum
Sonuç :
Aile hekimlerine Allah sabır versin
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: Reçetesiz ilaca 2 bin lira ceza geliyor

 #4190559  gönderen furion07
 07.11.2018 - 14:21:39
Parol'un reçetesiz verilmeyeceğine kesinlikle inanmıyorum. Ortada bir yanlış anlaşılma ya da algı operasyonu var bence. Asıl olay bakanlık istediği aile hekiminden istediği kadar nüfusu alıp başka aile hekimine verebilecekmiş. Asıl kavgalar bu durumda çıkar. Hastalar da kabul etmez zaten. Yaşlılar birbirlerini fişteklerler, seni kötü doktora vermişler bacım üzülme boşver falan diye. Ortalık ayağa kalkar :D
Kullanıcı avatarı

Re: Reçetesiz ilaca 2 bin lira ceza geliyor

 #4190604  gönderen dr_demirci
 07.11.2018 - 16:17:30
reçetesiz satış yapılan hastanın aile hekimine ceza verilerek olay tatlıya bağlanır
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: Reçetesiz ilaca 2 bin lira ceza geliyor

 #4190805  gönderen 33445566
 07.11.2018 - 21:58:43
Bence çok yerinde olur o hastalığa şu ilacı kullan bu hastalığa bu ilacı kullan diyen eczane çalışanın eli dili titrer biraz artık. Bunları ayda bir iki şikayet eden hasta çıksa yeter. Artık al sen bu ilaçları yarın aile hekimine yazdır olayı da azalır bu sayede..