Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
'Altyapısı hazırlanmamış bir sistem. Böyle bir sistem hekimin yükünü artırır.’

Resim

Sağlık Bakanlığı , İzmir pilot olmak üzere başlatılan “Renkli reçete bilgi sistemi” uygulaması ile tüm reçetelerin ve ilaç kullanımlarının türlerine göre kayıt altında olmasını amaçlıyor.

Aile hekimleri uygulamaya tepkili. İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkanı Birol Kocaman, bu uygulamanın iş yükünü artıracağını belirterek “Aile hekimi olarak bazı bölgelerde günlük yaklaşık 100 hasta bakmaktayız ve hekim başına düşen hasta sayısı halihazırda bazı metropol kentlerde 4 binleri bulmakta. Bu rakam Avrupa Aile Hekimleri Birliği UEMO’nun belirlediği değerlerin yaklaşık 3 katı. İzmir’de pilot uygulama olarak başlatılan ve tüm ülke geneline yayılması planlanan ‘renkli reçete ’ uygulaması hekimlerimize çok daha fazla iş yükleri ve sorunlar doğurmakta” dedi. İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi, aile hekimi Dr. Nuri Seha Yüksel ise internet olmadığı zaman sistemin durduğunu, bu nedenle hastaların ilaçlarına erişim sorunu yaşayacağını belirterek “İşleyişimiz çok ciddi aksatıyor. Bizler işlerle uğraşırken bekleyen hastalarda tahümmülsüzlük artıyor, şiddet olayları da artabilir. Ayrıca medikal reçetelerde de ciddi sorunlar var. Altyapı sorunu olan bir sistem” diye konuştu.

Renkli reçete uygulamasına geçilme gerekçesini de bilmediklerini anlatan İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Birol Kocaman, özetle şunları kaydetti: “Ortalama 4.8 dakika olan muayene süresi renkli reçete uygulaması ile yaklaşık olarak 2 katına çıkıyor. Bu da bekleyen hastalar ile bizi karşı karşıya getirecek ve sağlıkta şiddet olaylarını tetikleyen durumlar ile karşı karşıya getirebilecek bir durum. Ayrıca sistem internet olmadan da çalışmıyor ve hastalar mağdur olabilir. Bir başka sorun sonda, alt bezi gibi medikal malzemelerin yazımında yaşanıyor. Burada bir kaos söz konusu. Altyapısı hazırlanmamış bir sistem. Aile Hekimleri olarak İzmir’den başlatılan renkli reçete uygulamasına karşıyız.”

Koruyucu hekimlik aksıyor


İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Nuri Seha Yüksel ise altyapı yetersizliği olan sistemin hasta ile hekim arasına girdiğini, işleyişi de aksattığını anlattı. Yüksel, “Önceden yalnızca kırmızı ve yeşil reçete ilaçları kaydedip sisteme aktarıyorduk, bu sistem üzerinden gidiyordu. 26 Eylül’den sonra bakanlık ‘bütün ilaçları oraya aktarın’ dedi. Günde 80-100 poliklinik yapan doktorun iş yükü artacak. Sistem bize yetişmiyor. 2 haftalık tecrübe bu sistemin bizim nitelikli sağlık sistemi verdiğimizi engellediğiniz gösteriyor. Bazen sistem çöküyor. ‘Şu an sizinle ilgili işlem yapamıyoruz’ deniyor, hasta ile hekim karşı karşıya kalabilir. İzmir’de 2 haftadır ciddi sorunlar yaşışoruz. Bu sistem nitelikli sağlık sistemi vermemizi de engelliyor” dedi. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Bilişim Komisyonu Başkanı Dr. Bahadır Uçar da “Görüşümüz renkli reçete sisteminin eksiklikleri giderilmeden, bu sisteme başlanmaması ve eski sistemin işlerliğinin devam ettirilmesidir” diye konuştu.
Cumhuriyet
Renkli reçete sistemini 1,5 yıla yakın belki de daha fazla ÇRS de kullanıyoruz . Kesinlikle hasta reçete yazım sürelerini kısalttı . Kullanım sırasında yapılan her türlü geri dönüşe sistemi düzenleyenler dikkate alıp çözüm üretiyorlar .. tabi ki her adaptasyon süreci gibi başlar zorlayıcı
Kullanıcı avatarı
renkli reçete yi kaçınız kullandınız da " alt yapısı yetersiz " sözü size abuk sabuk şeyleri çağrıstırıyor..

1) renkli recete 3 gundur iptal.. hastaya yeşil reçeteli ilacı yazamıyorum.

2) 1000 kişi mobilim var çoğu yerde internet yok.. hastaya ilaç yazarken nasıl yapacagım?

3) haftanın diğer 4 gunu poliklinik sayım ortalama 80.. renkli receteyi actıgım an hastaya recete yazma surem 2 3 katına çıkıyor.. oysa kendi ahbs m uzerınden 30 sn bıle surmuyor..

eleştirilen noktalar bunlar.. ki ben ilçedeyım.. merkezde olanların sorunları daha da uzuyor..
Kullanıcı avatarı
Black_magic yazdı:
08.10.2018 - 13:10:26
Bi şeye de tepki göstermeyin abi ya. Hayır olay doğru yanlış olması değil. Ülkede sağlıkla ilgili doğru bi olay yok ki. Aile hekimleri beklentilerini azaltmali bence kesinlikle.
renkli reçete sistemini kullandınız mı?
su an deneyebilirmisiniz mesela..

bence meslektaşlarımızın aile hekimlerine defansı azaltılmalı!
Simurg yazdı:
10.10.2018 - 13:53:40
Black_magic yazdı:
08.10.2018 - 13:10:26
Bi şeye de tepki göstermeyin abi ya. Hayır olay doğru yanlış olması değil. Ülkede sağlıkla ilgili doğru bi olay yok ki. Aile hekimleri beklentilerini azaltmali bence kesinlikle.
renkli reçete sistemini kullandınız mı?
su an deneyebilirmisiniz mesela..

bence meslektaşlarımızın aile hekimlerine defansı azaltılmalı!
Mesajımı dikkatli okuyun olaydan bağımsız olarak konuştum ben.
Kullanıcı avatarı
aile hekimleri herşeyi devlet hastanesine paslıyor ehliyetler var bir de herşeyi gönderir mi bir insan bıktık vallahi ne yapıyorlar acaba hiç savunmasınlar kendilerini merkezde görüyorum oturuyor adamlar bir de kendileri söylüyor şöyle rahat böyle rahat diye risk bizde hasta yatışı bizde yoğunluk bizde para onlarda hiiiiiiç inanmıyorum yoğunum diyenlere