Salı , Kasım 13 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Doktorlar Bir Bir İstifa Ediyor

 #4165238  gönderen DrGulsever
 12.09.2018 - 18:41:13
Sağlık sistemindeki sorunlar hekimleri devlet hastanelerinden istifa ettiriyor. İstifa eden hekimler ya özel hastaneye gidiyor ya da muayenehane açıyor

Resim
Performans sistemi dayatması, çok fazla hasta, günde en az 30 sağlık çalışanının şiddete maruz kalması gibi sorunlarla karşı karşıya kalan hekimler devlet hastanelerinden istifa ediyor.

Kamu hastanelerinde yaşanan istifalara ilişkin TTB Merkez Konseyi Üyesi Samet Mengüç, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Sorunlar çözülmedikçe istifalar daha da artar” dedi. Son aylarda istifaların arttığını belirten Mengüç, “Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde hemşirelerin üçte biri ya istifa etti ya da emekliliğini istedi. Haydarpaşa Numune Onkoloji Bölümü’nde görev yapan üç uzman doktor istifa etti. Karaman Devlet Hastanesi’nin Kadın Doğum Bölümü’nde görevli beş doktordan ikisi istifa etti” ifadesinde bulundu.

Sistem hekimleri tüketti

Hekimlerin karşı karşıya kaldığı sorunların “Sağlıkta Dönüşüm Sistemi” ile derinleştiğini ifade eden Mengüç, şöyle konuştu:

“Sistem hastaları ‘müşteri’ olarak görüyor. Hastanelerde sürekli bir sirkülasyon olsun istiyor. Aşırı iş yükü var. Hekimler hekimlik yapamaz hale geldi. Sistemin hekime yüklediği iş, ‘performans dayatmasını uygulamak ve hastanın ‘şu ilacı yaz, röntgen istiyorum, MR istiyorum’ gibi taleplerini yerine getirmek.’ Bu durum hekimlerde motivasyon düşüklüğüne sebep oldu. Hekim hastanın taleplerini yerine getirmediği takdirde de mobbinge dönüşen uygulamalarla karşı karşıya kalıyor. Şikâyetlerin niteliğine bakılmaksızın hekimler soruşturmaya tabi tutuluyor. Yönetim baskısı başlıyor.”

Hekimler umutsuz

OHAL’in kalkması ile birlikte hekim istifalarının arttığını belirten Mengüç, “OHAL döneminde istifa yasaktı. Emekliliği dolan hekimlerin çoğu da çalışmak zorunda olduğu için çalışıyor. Birçok insanın bu sistem karşısında hekimlik duygusunu kaybettiğini söylemek çok doğru olur. Hekimler ‘umutsuz’. Sağlık sisteminde, kışkırtılmış sağlık talebi, hastaların rahatsızlığına çözüm bulmak yerine kulaktan dolma bilgilerle taleplerini hekime dayatma yaşanıyor. MR çekiniyor memnun olmuyor, tomografi istiyor ondan da memnun olmuyor, röntgen istiyor. Hekim, talepleri yerine getirmediğinde şiddete maruz kalıyor, şikâyet ediliyor, hakarete maruz kalıyor. Hekim bu talepleri yerine getirdiğinde de hekimlik yapmamış oluyor. Hekimler çalışma ortamından ve iş yükünden dolayı mutsuzlar.”

Bağımsız ve özgür hekimlik

Hekimlerin devlet kurumları yerine ya muayenehane açtığını ya da özel kurumlarda çalışmayı tercih ettiğini belirten Mengüç, sözlerini şöyle tamamladı: “Muayenehaneden çok az bir kesim para kazanabiliyor. Yer kiralamak, sigortalı personel çalıştırmak gibi masrafları bütün hekimler karşılayamıyor. En azından yaşamını idame ettirmeye çalışıyor. Bağımsız, özgür hekimlik yapmanın yollarını arıyor. Özel sektöre geçiş daha fazla. Özel hastanede hastaya daha fazla zaman ayırabiliyor. Orada hasta ile konuşulabiliyor. İstediği tetkiklerin hastayı tedavi etmeyeceğini, gereksiz radyasyona maruz kalmasına sebep olacağı anlatıldığında hasta ikna oluyor. Devlet hastanelerinde hastaya beş dakika zaman ayrıldığı için hastanın hastalık öyküsünü dinlemek ya da hastayı ikna etmek mümkün olmuyor. Bu da hekimler üzerinde baskı yaratıyor.”Hekimler özel hastanelere gidiyor

Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, son bir ayda Manisa’daki kamu hastanelerinden yaklaşık 10 hekimin istifa ettiğini söyledi. Duran, hekim istifalarının gerekçesini, “Yönetimsel baskı, performans dayatması, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet, bakılan hasta sayısının fazlalığı, hastaların ‘neden MR istemiyorsun, istediğim ilacı yazmadın’ gibi şikâyetlerinin hekime soruşturma olarak dönmesi” diye sıraladı. Duran, istifa eden hekimlerin ya özel kurumlarda ya da muayenehanede hizmet verdiğini söyledi.

Birgün Gazetesi
Dosya ekleri
fft107_mf5829993.jpeg
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: Doktorlar Bir Bir İstifa Ediyor

 #4165263  gönderen tedi
 12.09.2018 - 19:37:57
15.000 yeni hekim geliyor her sene, yerinize geçerler.

şaka bir yana, her gün ayağım geri geri gidiyor. devlet hastanesinde mutlu hekim var mı?
Kullanıcı avatarı

Re: Doktorlar Bir Bir İstifa Ediyor

 #4165292  gönderen serdar4444
 12.09.2018 - 20:32:08
İstenen de bu zaten, özel hastanelere eleman kazandırmak.

Bana sağlık sisteminde şu oldu bu oldu diye kimse anlatamaz.

Devlet herşeyde olduğu gibi sağlıkta da özelleşmenin peşinde.

Hastaneler özel sermaye malı, kira ödeniyor.

Laboratuvarlar özel sermaye malı. Kira ödeniyor.

Görüntülemeler özel sermaye malı kira ödeniyor.

Çalışan yardımcı personel özel sermayeye ait ona da para ödeniyor. Hatta sermaye 3 kazanıyor çalışana 1 veriliyor.

Elektrik, su, ısıtma masrafları döner sermayeden ve hastane sermayesinden ödeniyor; hastanede çalışan personelin rızgından gidiyor. Bu da özelleşmenin eseri.

Ee nederede sosyal devlet, özel sermayenin eline bakan bir hale geldik.

Şimdi de doktorları ve diğer kamu görevlilerini 657 üzerinde oynayarak özelleştirirlerse şaşırmam.

Evet yanlış mı yanlış; ama bize müstehak. Neden nasıl olduģunu herkes biliyor.

Allah belamızı vermiş, daha da verecektir. Haydi yine de hayırlısı.

Re: Doktorlar Bir Bir İstifa Ediyor

 #4165326  gönderen GözDr
 12.09.2018 - 21:23:23
Güneydoğu’da bir ilde göz doktoruyum. Merkez içinde 20 den fazla göz doktoru olmasına rağmen sadece ben 1 ay içinde üç hastaneye görevlendirildim prematüre retinopatisi tanı-tedavisi için. 67 bin puan yaptım ancak döner alamadım. Cerrahi yapmama imkan tanınmıyor. Hiç bir risk almadan hasta bakanlar sözleşmeli kadro ile çalışıp iki kat maaş alırken, insanların yapmaktan kaçtığı işi yapan benim gibi doktorlara hiçbir hak tanınmıyor. İstifa dilekçesi verince de itirazlar yükseliyor. Bu koşullarda niye çalışalım ki? Niye risk alalım?

Re: Doktorlar Bir Bir İstifa Ediyor

 #4165452  gönderen Oco31
 13.09.2018 - 00:02:11
Bir nevi mücadele ediyoruz.Doktorluk önümüzdeki yıllarda zor olmaya devam edecek.En azından bu işi yapacaksak bari dayanabileceğimiz hastane branş fakülte vs.yazalım ki daha da kötü olmasın.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: Doktorlar Bir Bir İstifa Ediyor

 #4165551  gönderen aemre1990
 13.09.2018 - 10:13:24
Doktorlarimiz yillardir isci sinifindan daha agir sartlarda calisiyor.ama kimse insan haklarina aykiri olan bu durum icin ses cikarmiyor,adeta bir kole gibi calisiyor.Arkadaslar cogumuz 36saatten fazla calisiyor bir de ustune hic bir bis zaman haketmiyoruz.Ne icin yapiyoruz bunu?Yillardir niye yapiyoruz?Tum yasantimizdan daha mi onemli?Daha faydali oldumuzu mu dusunuyoruz?Dinlenmeden l,hastane yuzu disinda bir yer gormyen bir doktor ne kadar yararli olur hastalarina?
Kullanıcı avatarı

Re: Doktorlar Bir Bir İstifa Ediyor

 #4165556  gönderen Simurg
 13.09.2018 - 10:17:43
mutlu hekim yok.. uzman olup da dh nde mecburisi biten hemen istifa düşünüyor ve eger özelle anlaşırsa bir dakika durmuyor.. niye dursun ki.. idari kadrolar çalışanı değil hizmet alanın memnuniyetini düşünmekte..
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: Doktorlar Bir Bir İstifa Ediyor

 #4166215  gönderen artefacta
 14.09.2018 - 14:48:38
çalıştığım yerde afedersiniz i.t bağlasan durmaz, doğru düzgün lokanta bile yok, her yer stabilize yol. borcumu bitirdikten sonra dakika durmam, hocamızın da dediği gibi bu koşullarda niye durayım ? devletin hiçbir yatırım yapmadığı bir yere ben fedakarlık yapacak değilim.