Salı , Kasım 13 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Tarık Turfan, sosyal medyada ile WhatsApp gruplarında şarbon vakalarına ilişkin yayılan ve kendisine atfedilen mesaja ilişkin açıklama yaptı

Et ve et ürünlerini almayı durdurmanın yanı sıra dışarıda yemek yenmemesi yönünde çağrı yapan mesajın kendisinden yayılmadığını söyleyen Dr. Tufan, "Mesaj bana WhatsApp'tan geldi. Ben de önlem olarak eşim ve çocuklarım dahil beş kişiye gönderdim. Başka hiç kimseye göndermedim. Bana gelen mesajda kendi ismim yoktu. Ertesi gün mesajın başına kendi ismim konularak gönderildiğini gördüm" dedi.
Dr. Tarık Turfan'dan yayıldığı iddia edilen mesajda "Türkiye'deki şarbon salgınının bilinenin çok üstünde ve ciddi bir durumda" olduğu belirtilerek, et ve et ürünleri almayı durdurmanın yanı sıra, dışarıda da yemek yenmemesi, eve sipariş verilmemesi gerektiği yazıyordu.

Süt ve süt ürünlerinde de dikkatli olunması istenerek, dondurmada bile hastalık riski taşıdığı iddia ediliyordu. Mesaja göre, 10 senelik bir hayvan postundan, bir çocuğa şarbon bulaşma vakası da yaşanmıştı.

'BENİMLE İLGİSİ YOK'

Sosyal medya ve WhatsApp gruplarında yayılan mesaj ile ilgili açıklama yapan Dr. Tarık Turfan, mesajın kendisi ile ilgili olmadığını söyledi. Aynı mesajın kendisine de bir doktor arkadaşından WhatsApp yoluyla geldiğini belirten Turfan, "Mesaj bana WhatsApp'tan geldi. Ben de önlem olarak eşim ve çocuklarım dahil beş kişiye gönderdim. Başka hiç kimseye göndermedim. Bana gelen mesajda kendi ismim yoktu. Ertesi gün mesajın başına kendi ismim konularak gönderildiğini gördüm. Durumu anlatmaya çalıştım ama mesaj yayıldı."

'MESAJA İNANMAYIN, BİLDİĞİNİZ GİBİ YAŞAYIN'

Mesajın hızla yayıldığını, bu nedenle hastaneyi de yüzlerce kişinin aradığını belirten Turfan, "Sağlık Müdürlüğü'nden onaylınmış bir veri yoktur. Mesajla kesinlikle benim alakam yok. Sağlık Müdürlüğü'nden yazı gelmediği sürece hiçbir söylenene yazılana inanmayın. Yanlış bilgilendirme yapılıyor. Bildiğiniz gibi yaşayın, mesajda yazılanlar kanıtlanmış bilgiler değil. İnsanlar panik olmuş durumda. Bu verilerin doğruluğu kanıtlanmamış. İnsanlar korkuya ve paniğe kapılmasın ve istedikleri gibi yaşasın" diye konuştu.
Suptnik Türkiye
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
dr_demirci yazdı:
08.09.2018 - 13:53:54
türk insanının her gelen mesajı sağa sola gönderme gibi bir hastalığı var
“Bu mesajı 7 kişiye gönderirsen duaların kabul olur” , hep ondan kaldı bu.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Böyle mesajlarda dikkat etmek lazım. Çünkü konusu suç teşkil ediyor.


HALK ARASINDA KORKU VE PANİK YARATMAK AMACIYLA TEHDİT

Madde 213 - (1) Halk arasında endişe, korku ve panik yaratmak amacıyla hayat, sağlık, vücut veya cinsel dokunulmazlık ya da malvarlığı bakımından alenen tehditte bulunan kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.