Perşembe , Nisan 25 2019
Uzman hekimlerin genel bilgi paylasim platformu...

üniversiteden uzmanlık sonrası ayrılma

#4159978  gönderen uhb00
 04.09.2018 - 16:22:27
Merhaba. Ben bir üniversite tıp fakültesinde YÖK kadrosundan asistan doktor olarak çalışıyorum. Çok yakın bir zamanda uzmanlığımı alacağım. Uzman olduktan sonra dhy atamasına kadar üniversiteden ayrılıp hastanede çalışmak istemiyorum. Bununla ilgili konuştuğum üniversite görevlisi bana uzmanlık sonrası istifa etmeden görevimden ayrılamayacağımı söyledi. Yakın bir zamana kadar isteğe bağlı ayrılış yapılabildiğini ancak bununla ilgili değişiklik olduğunu söyledi. Sorularım:

1. Gerçekten uzmanlık sonrası ayrılmak için istifa etmem gerekli mi? Bununla ilgili inceleyebileceğim yasa, yönetmelik vs var mı?

2. İstifa etmem gerekirse üniversite kadrosunda olduğum için memuriyet istifa hakkımdan gider mi?

3. 2013 yılında tıp fakültesi mezuniyetimden sonraki dhy de adıma atama yapıldı ancak ben hiç göreve başlamadım, yani müstafiydim. Bu durumda şu an uzman olarak istifa etmem gerekirse dhy için bakanlığa başvurmam gerekir mi yoksa ismim otomatik olarak kuraya düşer mi?

Uzmanlık sonrası bu zamana ihtiyacım olduğu için benim için çok önemli bu durum. Bu konuyla ilgili hiç bilgi edinemedim. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Re: üniversiteden uzmanlık sonrası ayrılma

#4183477  gönderen moonlike
 21.10.2018 - 10:33:56
Arkadaşlar bunu ben de çok merak ediyorum. Yakın dönem üniversiteden uzmanlık sonrası ilişik kesip ayrılabilen oldu mu. Veya uzmanlık sonrası istifayla ayrılışta atanma vs sorun yaşanır mı?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4183597  gönderen doctemel
 21.10.2018 - 17:00:53
Merhaba. Yakın zamanda ben de üniversite kadrosu ile yandal yapip bitirmiş biri olarak tecrübemi söyleyeyim.
Sizin gibi ben de sınav sonrası DHY ataması olana dek çalışmak istemedim. Bu yüzden personel işlerine ilisigimi istediğimi söylediğimde "hocam ilişiği kesemiyoruz... istifa etmeniz gerekir ama bakanlıkta olsun dhy atamasında sorun olabilir. OHAL öneminde zaten istifa edilemiyordu...OHAL sonrası bakanlıkta nasıl hareket ederler bilmiyoruz. Başınız ağrıyabilir" dediler. Istifa yerine rapor alın dediler...
Ben ne yaptım hem 30 günlük yıllık iznimi aldım üzerine de onar günlük 3 ayrı rapor ile 2 ayı tamamladım...
Size de tavsiyem bu olacaktır...kolay gelsin.

#4193982  gönderen dr_pertusis
 15.11.2018 - 00:29:44
İyi akşamlar Eylül 2018 de uzman olduktan sonra ayrılış dilekçemi verdi çünkü sevgili hocalar 25 günlük iznimi kullandırmayın rapor aldığım hekim arkadaşımızı arayıp tehdit ettiler ayrılık dilekçemin kabulünden sonra hastaneye gitmedim ve 83. Dhy ile yerleştirme yapıldı ancak ne tesadüftür ki uzmanlık aldığım üniversiteye atamam yapıldı

#4197602  gönderen narkotik2701
 27.11.2018 - 22:40:23
dr_pertusis yazdı:
İyi akşamlar Eylül 2018 de uzman olduktan sonra ayrılış dilekçemi verdi çünkü sevgili hocalar 25 günlük iznimi kullandırmayın rapor aldığım hekim arkadaşımızı arayıp tehdit ettiler ayrılık dilekçemin kabulünden sonra hastaneye gitmedim ve 83. Dhy ile yerleştirme yapıldı ancak ne tesadüftür ki uzmanlık aldığım üniversiteye atamam yapıldı
Istediğiniz yer değil miydi
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4197656  gönderen dr_sinaps
 28.11.2018 - 00:16:50
dr_pertusis yazdı:

Şanssızlığın dibi

#4204433  gönderen schumibest
 22.12.2018 - 20:43:04
Önceden üniversiteden uzmanlığı alınca zaten istifa edip ayrılıyor sonra dhy kurasına katılıyorduk. Bu durum istifa hakkından azaltmaz çünkü sağlık bakanlığında değilsin. Belgelerin bakanlığa gönderildikten sonra kuraya katılırsın
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4241501  gönderen uhb00
 06.03.2019 - 20:23:33
Arkadaşlar mesajımın üzerinden zaman geçti şimdi girince cevaplar geldiğini gördüm. Ben size nasıl yaptığımı anlatayım. Bu iş sayesinde akademik bürodakilerin nasıl işbilmezler olduğunu çok iyi anladım. Bir sürü arkadaşımı yanlış yönlendirdiler, ben kendim çok araştırıp sonunda doğrusunu buldum, onlar da öğrenmiş oldular. Bir kere üniversite personelinin istifası kesinlikle istifa hakkınızdan götürmüyor. Üniversitelere geri dönüşte veya devlet memuru olarak atanmanızda da bir engel oluşturmuyor. Aynı şekilde Dhy kurası için de hiç bir sorun olmuyor. Pbs'de kura işlemlerine başlarken çalışma durumunu soruyor sistemde, orada çalışmıyorum kısmını seçiyorsunuz, bu kadar basit. Başka bildirim falan yapmıyorsunuz sağlık bakanlığına. Açıktan atama sorunsuz oldu benim, 84. Dönemde. Şu anda bir şeyler yine değişmediyse olayın aslı budur.

#4259655  gönderen uhb00
 15.04.2019 - 20:54:01
Ben mecburi kurasına girdim ama kurumdan kuruma nakil değil sonuçta açıktan atandım. Üniversitenizde istifa ile ilgili kafa karıştırıcı şeyler söylenecektir ama üniversite personeli 657'ye tabi değil arkadaşlar. İstifanın herhangi bir yaptırımı yok. Daha önce dediğim gibi personelin söylediklerinden korkan bir kaç arkadaşım özellikle yandal sınavına çalışma konusunda mağdur edildiler. Ben kendi çabam sonucunda öğrendiklerim sayesinde onları ikna edebildim. Size tavsiyem fakülte sekreterliğinden ziyade rektörlükle bu işi halletmeye çalışmanız. Fakülte personelleri işi çok iyi bilmiyor. Bu söylediklerim de 84. Dönem kurası için geçerlidir. Khk ile yönetilen bir devlet olduğumuz için o dönemden bu döneme bir şey değişti mi bilmiyorum. Eğer değişmediyse siz de benim gibi yapabilirsiniz.