Salı , Kasım 13 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan '100 Günlük İcraat Programı'nda Sağlık Bakanlığı'na dair hangi adımlar var?

Resim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni sistemin ilk kabinesinin 100 günlük eylem planını açıkladı. Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki tanıtım toplantısında, "Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı”nın öne çıkan bölümleriyle ilgili bilgi veren Erdoğan, her bakanlıkla ilgili yapılması planlanan icraatları da paylaştı.

400 maddenin yer aldığı icraat programında, Sağlık Bakanlığı kapsamında hayata geçirilecek projelere dair şu bilgiler yer aldı:

1 Ülkenin alanındaki tüm potansiyelin değerlendirileceği mükemmeliyet merkezleri kapsamında özellikli sağlık hizmetlerinin ulaşılabilir ve sürdürülebilir olmasının sağlanması

2 Sağlıklı yaşam kültürünün desteklenmesi kapsamında kronik hastalıkların ve risk faktörlerinin azaltılarak güçlü gelecek için sağlıklı nesiller oluşturulması

3 Anne ölüm oranının yüz binde 14’ün altına düşürülmesi için anne ve çocuk sağlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi

4 Sağlık turizminde Türkiye’nin marka haline getirilmesi

5 Sık tüketilen, satın alma ve işgücünün büyük kısmını oluşturan malzemelerin temininin kolaylaştırılması ve yerlilik oranının artırılması amacıyla Sağlık Market Uygulamasının hayata geçirilmesi

6 Sağlık hizmetlerinde dijital dönüşüm ile bürokrasinin azaltılması ve finansal tasarrufun sağlanması

7 Kamu hastanelerinde öncelikli acil hasta ayrımının modellenmesiyle acil servis hizmet kapasitesinin geliştirilmesi

8 Obezite ile mücadele kapsamında obezite mükemmeliyet merkezlerinin yaygınlaştırılması

9 Stratejik bir ürün olan aşının Türkiye’de yerlileştirilmesinin sağlanması

10 İlaç ve tıbbi cihazlarda yerelleşme/yerlileşme/millileşme çalışmaların hızlanması

11 Aile hekimine başvuru oranının %40’a çıkarılması ve mahallinde daha iyi sağlık hizmeti sunulması için Aile Hekimliği Sisteminin güçlendirilmesi

12 Evde sağlık hizmetleri kapasitesinin %20 artırılarak yatağa ve eve bağımlı daha fazla vatandaşımıza ulaşılması

13 Manisa, Elazığ, Ankara-­‐Bilkent ve Eskişehir’de yüksek teknolojili 4 şehir hastanesinin açılması

14 Vatandaşımızın sağlık hizmetlerine daha kolay erişebilmesi için 20 adet hastane ve 2 adet Ağız Diş Sağlığı Merkezi açılması

15 Geçiş sürecinin temel aşamalarının 100 gün içinde tamamlanması

16 2019 – 2023 dönemine ilişkin Stratejik Plan çalışmalarının Kasım ayı sonunda tamamlanacak şekilde başlatılması

t24.com.tr
Kullanıcı avatarı
100 maddenin hiç birisi günlük pratiğe etki etmez, alın size maddeler:

1) Komik ama sevk sistemi, 1 ay içinde aynı branştan 5-10 tane uzman hekime gitmenin önlenmesi.
2) tedavi süresinin belirlenmesi kontrollerin verilmesi, kontrol randevusuna gelmeyenden ekstra ücret kesilmesi.
3) ilaçların kutu değil tane ile tedavi süresi boyunca verilmesi.
4) reçeteye etken madde yazılması, en ucuz ilacın ödenmesi, hasta başka marka isterse farkını ödemesi. eğer özel durum var ise hekim özel markayı 'daw' (dispence as written) şeklinde eklemesi.
5) acil triyajı için görevlendirme yapılması, yeşil alan ücretlerinin arttırılması.
6) tabiki önleyici sağlık hizmetlerinin bütçenin %60-70'ına sahip olması (halk sağlığı, ah keşke).
7) psikolog, çocuk gelişimi, aile danışmanı gibi nitelikli ara ruh sağlığı elemanlarının istihdam edilmesi (nörolojiyi hatta ftr'yi bile yarı yarıya boşaltır, bizim millet ya beli boynu ağrıyor ya bayılıyor strese girince, somatik)
8) özel hastaneler akan paraların daha az akması (nasıl olacak bilmiyorum)
9) cerrahların performans sisteminden kurtarılması. adama parayı düz verin, böylece binlerce liralık protezlerin daha az nasıl yapıldığını görün.
10) kronik hastalık tarama ve takiplerinin arttırılması
11) Çocuk engellilere yönelik rehabilitasyon olanaklarının arttırılması (onlar melek fakat düşünün bakım süresini, bir an önce kurtarmamız lazım)
12) genetik danışmanlık, üreme danışmanlığı, nüfüs planlaması (burası zaten derya deniz)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Hekimlere olan şiddet ve halkın hekimlere karşı olan her fırsatta linç etme isteği görmezden gelinmiş yine...Varsa yoksa daha çok hastane ve bu hastaneleri gereksiz yere meşgul edecek hasta sayısının arttirilmasina yönelik politikalar
Kullanıcı avatarı
Drbatman yazdı:
04.08.2018 - 19:19:49
Doktor istifalarını engellemesinler de ne yapıyorsa yapsınlar umrumda değil. Özel hastaneden hiçbir farkı yok devletin artık zaten.
düşündüm de haklısın. koskoca bakanlık, ilçede yeni açılmış özel hastane gibi yönetiliyor. müşteri memnuniyeti üzerine. batmaması mümkün değil.

hayal etsenize hukukda böyle işlese, memnuniyet üzerine. ya da sosyal haklar yardım paraları. adalet. düşünmüyorum vazgeçtim.
tedi yazdı:
04.08.2018 - 22:15:25
Drbatman yazdı:
04.08.2018 - 19:19:49
Doktor istifalarını engellemesinler de ne yapıyorsa yapsınlar umrumda değil. Özel hastaneden hiçbir farkı yok devletin artık zaten.
düşündüm de haklısın. koskoca bakanlık, ilçede yeni açılmış özel hastane gibi yönetiliyor. müşteri memnuniyeti üzerine. batmaması mümkün değil.

hayal etsenize hukukda böyle işlese, memnuniyet üzerine. ya da sosyal haklar yardım paraları. adalet. düşünmüyorum vazgeçtim.
İşte bu sebepten çökecek sistem ve bu idaredekiler. Az kaldı...
birinci basamak güçlendirilse, insanları birinci basamağa rapor almaya, ilaç yazdırmaya vs göndermeseler, birinci basamakta aktif olarak hasta baksak, evde bakım her ilde aktif olarak tam randımanla çalışsa, 112yi bıraksalar taşımacılık harici görevlerini yapsalar, biz zaten sağlıkta sıkıntılarımızı aşarız. bir pediatrist bir dahiliyeci günde 100 üstü hasta bakarken acil serviste hekim 400 hasta bakarken ne kendine ne de hastasına fayda sağlayamaz. bunları söylerken ben aile hekimiyim ama hekimlik değil sekreterlik yaptırıyorlar bize.. hastamla onu muayene etmek istediğim için kavga ettiğim zamanlar oldu. ondan sonra yok sağlıkta kalkınmaymış yok şehir hastaneleriymiş... aç babam aç ne değişecek
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009