Salı , Kasım 13 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Açığa alınan hekim için eylem yapıldı

 #4145287  gönderen drhaber
 02.08.2018 - 13:35:23
Giresun'da yaşlı adamın ölümüne adı karışan hekimin açığa alınması hakkında açıklama yapan İstanbul Aile Hekimliği Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Şule Güçlü Şakrak: "Yaşanan talihsiz olay, hasta yakını ve kolluk kuvvetleri arasındadır. Bir soruşturma varsa, bu orantısız bir müdahale olup olmadığı hususunda olmalıdır. Olayla hiçbir ilgisi bulunmayan meslektaşımız, kurallara uymaktan başka bir şey yapmamıştır"

Resim

İstanbul Aile Hekimliği Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Şule Güçlü Şakrak, Giresun'da yaşanan olay sonrası Yusuf Topal’ın ölümünden, meslektaşlarının sorumlu tutulmaması gerektiğini savundu.

İstanbul Aile Hekimliği Derneği üyesi bir grup, Giresun'da yaşanan olay sonrası hekimin açığa alınmasıyla ilgili İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü binası önünde basın açıklaması yaptı. Burada grup adına basın açıklamasını okuyan İstanbul Aile Hekimliği Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Şule Güçlü Şakrak, söz konusu olayda hayatını kaybeden Yusuf Topal’ın ailesine başsağlığı dileğinde bulundu.

istahed-eylem
Şakrak, açıklamada şunları dile getirdi:

“Yaşanan ve talihsiz bir şekilde sona eren bu olay, neredeyse tüm aile hekimlerinin, her gün yaşadığı bir olaydır. Aile sağlığı merkezlerine her gün birçok kişi, eşine ilaç yazdırmak için, annesini getirmeden şikayetlerini anlatarak annesine tedavi düzenletmek için, okula gitmeyen çocuğuna, çocuğunu dahi getirmeden, usulsüz rapor talep etmek için gelmektedir. Bu taleplerin yasal olmadığı, bu talepleri yerine getirenin de suç işlediği, hekimlerin suç teşkil eden işlemlere zorlanmasının da bizatihi suç olduğu vatandaşlara anlatılmalıdır.”

Yaşanan vak’ada asıl mağdurun, olayda adı geçen hekim olduğunu savunan Şakrak, “Kimse görevini hukuka ve mesleki ahlaka uygun yaptığı için cezalandırılamaz, halka karşı hedef gösterilemez, ulusal basın ve sosyal medyaya linç ettirilemez. Bu durum hem ahlaka, hem vicdana aykırıdır. Yaşanan talihsiz olay, hasta yakını ve kolluk kuvvetleri arasındadır. Bir soruşturma varsa, bu orantısız bir müdahale olup olmadığı hususunda olmalıdır. Olayla hiçbir ilgisi bulunmayan meslektaşımız, kurallara uymaktan başka bir şey yapmamıştır. Şiddete uğrayan ya da uğramasına ramak kalan kişi, yani asıl mağdur olan meslektaşımızdır.” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Geçen hafta, Giresun’da 82 yaşındaki Yusuf Topal, ilaç yazdırmak için aile hekimine başvurmuş, olumsuz cevap aldığı doktorla arasında tartışma yaşanmıştı. Topal, doktorun “beyaz kod” talebi üzerine polis tarafından gözaltına alınmak istendiği sırada fenalık geçirmiş, kaldırıldığı Giresun Üniversitesi Prof. Dr. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.
Sözcü
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: Açığa alınan hekim için eylem yapıldı

 #4145473  gönderen dr_demirci
 03.08.2018 - 03:36:09
Ne zaman ki açığa alınan doktorun hastaları toplanıp “biz doktorumuzu istiyoruz” derler. O zaman iyimser olabilirim

Re: Açığa alınan hekim için eylem yapıldı

 #4145568  gönderen Papy
 03.08.2018 - 15:57:34
Ya senin berber in tutuklandığında toplanıp berberimizi isteriz diye bağırıyo musun..halkın gözünde bizler esnaf gibiyiz işini gördürüp gider, doktor yoksa bile devletimiz hemencecik başka doktor görevlendirir..işçiyiz hepimiz yani
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: Açığa alınan hekim için eylem yapıldı

 #4145674  gönderen Tus21
 03.08.2018 - 20:00:21
Bu işin tek ama tek çözümü var kim ne derse desin başka çözüm yok oda şu
Raporu olanın ilaçlarını ilaç raporu yatalak raporu her neyse bunların ilaçlarını arada başka hekim olmadan direk eczaneden alabilmelerine yönelik yasa çıkarılmalı başka yol yok
Kullanıcı avatarı

Re: Açığa alınan hekim için eylem yapıldı

 #4145745  gönderen mhurkan
 03.08.2018 - 23:16:29
Sonuna kadar destekliyorum. Açık açık kanunları çiğneyen bir çok kamu görevlisi varken, o kamu görevlilerinin bir çok cematla örgütle ilişkileri apacık ortada iken kimsenin kılı kıpırdamıyor ama bir doktor yargılanmadan suçlu ilan ediliyor ki bunu yapan da bize arka çıkması gereken BAKANLIK. Sokaktaki adam, medya maymunu gazeteciler yapabilir ama bir doktora bunu bağlı olduğu kurum yaparsa, ülkemiz için ADALET inancı nasıl sağlanır?

Yazık ki ne yazık. Doktor hanımın yerinde ben de olsam benzer davranabilirdim. Demek ki Devletimize Sırtımızı dayamamamız lazım?

Re: Açığa alınan hekim için eylem yapıldı

 #4145839  gönderen Tus21
 04.08.2018 - 10:52:56
Dr demirci arkadaşım
Hastaların doktora destek çıkması hayal benim bu aile hekimliğinde gördüğüm şudur hastalara yakın ilgi olağanüstü çaba işe yaramıyor tıp anlamında iyi olmanda adamın gözü görmüyor ehliyet raporu istiyor vermiyorsan başkasının kimliğine ilaç yazmıyorsan istirahat raporu vermiyorsan vb isteklerini yapmıyorsan ki hepsi suç o zaman onların gözünde kötüsün bu kesinlikle böyle kendimden biliyorum
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009