Salı , Kasım 13 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Uzman Doktor, yerli ilaçlara dikkat çekti

 #4139150  gönderen drhaber
 13.07.2018 - 09:37:19
Uzman Nörolog Dr. Mehmet Yavuz, yerli ilaç konusunda yapılan çalışmaları desteklediğini belirterek, meslektaşlarına muadili olan ürünler için seçimlerini yerli ilaçlardan yana yapmalarını önerdi
Resim

Nörolog Dr. Mehmet Yavuz, "Kendi ilacımız olan durumlarda hastalarımıza Türk markalarını reçete ederek yurt dışına döviz çıkışını engellememiz gerekir. Türkiye'de ilaç sektöründe en çok satılan ilk 100 ürünün cirosunun yaklaşık sadece yüzde 5'i yerli ilaç sanayicilerinin cebine giriyor. Bu nedenle uzun vadede milli ilaç için gerekli adımlar atılırken, uygun ilaçlara sahip olduğumuz hastalıklarda ise hiç beklemeden yerli markalarımıza öncelik vermemiz gerekmektedir. Bunun ülkemizin ekonomisi için son derece faydalı olacağı açıktır" dedi.

Yerli ilacın önemine vurgu yapan Uzman Dr. Mehmet Yavuz, "Bir Türk Hekimi olarak, milli ilaç projesinin gündeme gelmesinden büyük mutluluk duyuyorum. Başta devletimizin üst düzey yöneticileri ve yerli ilaç üreticilerimiz olmak üzere, Amerika'daki bilim insanları ve akademisyenlerimizi bir araya getiren heyecan verici bir girişimin alt yapısı hazırlanmıştır. Gördüğümüz kadarıyla bu projeyi bir hayal olmaktan çıkartıp adım adım üretim aşamasına taşıyabilmek adına, gidilecek rota belirlenmiş durumda. Bir gün lisansı bize ait olan daha çok ilaç seçeneğine sahip olmak, bu ülkenin tüm doktorlarını mutlu edecektir" dedi.

Mehmet Yavuz, "İlaç sektöründeki veriler oldukça karamsar" diyerek, şöyle devam etti:

"Bugün Türkiye'de ilaç sektörünün her yıl 6 milyar dolar cari açık verdiği belirtiliyor. Kendi ilacını üreten, kendi aşısını yapan ve kendi tıbbi teknolojilerini üreten bir Türkiye hedefi için Sağlık Teknokenti kurulması ise sağlık sektörünü mutlu eden gelişmelerden biri. Türkiye'de yılda yaklaşık 20 milyar TL tıbbi sarf malzemesi ve 25 milyar TL civarında ilaç harcaması yapılmakta. Ekonomik verilere baktığımızda, bu harcamaların yüzde 60'ının ithal olduğunu görüyoruz. İlaca yılda 25 milyar lira harcayan Türkiye'de, en çok ciro yapan 100 ilacın 95'inin de ithal olduğu düşünülürse, bir hekim olarak bunun ülkemize getirdiği ekonomik zarara ve dışa bağımlılığa dikkat etmek durumundayız.

Sağlık alanında uluslararası tekellere bağımlı hale dönüşmek yerine genellikle çok daha uygun fiyatlar ile satılmakta olan yerli alternatifleri hastalarımıza önermeliyiz. Bu, ekonomik katkının yanı sıra kimi hastalıklarda yaşamakta olduğumuz ilaç bulamama, getirememe gibi durumları da azaltacaktır. Böylece ilaçla tedavi olan hastalarda süreç kesintiye uğramadan istikrarlı şekilde tedaviye devam edebilir.

Bilindiği gibi bugün piyasada satılmakta olan pek çok pahalı ilaç var. En pahalı ilaçların fiyatlarına baktığımızda, kutusu 49 bin 750 TL'den satılan ilaçlar bile olduğunu biliyoruz. Bir de kimi hastaların uzun yıllar tedavi zorunluluğu olduğu düşünüldüğünde sözünü ettiğimiz yerli ilaç hassasiyetinin önemi daha da iyi ortaya çıkıyor. Bazı ilaçlar başlangıç seviyesindeki hastalar tarafından satın alınamadığı için yarın daha ciddi ilerlemiş vakalar için kat be kat fazla para ödememiz gerekeceği de öngörülmekte.

En pahalı ilk 20 ilacın tamamı ithal ve her 100 üründen 95'i ithal. Zaten her hastalık için yerli ilaç bulabilmemiz söz konusu değil. En azından az sayıda da olsa yerli üretim olan ilaçlarda, Türk markaları tercih etmemizin çok önemli olduğunu düşünmekteyim. Biz kendi kliniklerimizde tüm doktor arkadaşlarımızla bu bilinçle hareket ederken, diğer meslektaşlarıma da kendi ülkemizin markalarına öncelik vermelerini öneriyorum.

Yerli ilaç konusunda Türk bilim adamlarının ve yerli üreticilerin çabaları bizleri mutlu ediyor. Sağlık gibi hiç aksamaması gereken konularda dışa bağımlılık dönem dönem sorun oluşturmaktadır. Birbirinin muadili ilaçların yerli üretim ve ithal olması arasında çok büyük fiyat farklılıkları oluşuyor. Yabancı etken madde, orijinal molekül diye öne çıkarılmaya çalışılmaktadır. Halbuki yerli olsun yabancı olsun aynı etken maddeye sahip ilaçlar, sağlık bakanlığı tarafından titizlikle takip edilmektedir. Bu nedenle orijinal moleküllü ilaç ile muadil ilaçlar arasında hiç bir fark olmamaktadır. Genellikle tek fark fiyatlarıdır. Bu büyük fiyat farkları Sosyal Güvenlik Kurumları tarafından karşılansa bile ülkeye maliyeti çok yüksek. O nedenle sağlık sektöründeki tüm çalışanları bu konuda bilinçli hareket etmeye davet ediyoruz."
İha
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: Uzman Doktor, yerli ilaçlara dikkat çekti

 #4139164  gönderen mhurkan
 13.07.2018 - 10:22:04
61mkdz yazdı:
13.07.2018 - 10:00:52
etken madde reçete etmeliyiz. pazarlık işini hasta eczacıyla halletsin.
Hay ağzına sağlık. Şu işi Amerikadaki gibi halledemedik gitti. Doktor etken maddeyi ve günlük pozolojiyi belirler gersini eczane, bakkal, market artık ilacını nereden alıyorsa halleder. Devlette en ucuz ve güvenilir etken maddeyi üreten firmanın ilacını öder. Bu işe de ne eczacı ne de doktor karışır.

Olay budur. :D
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: Uzman Doktor, yerli ilaçlara dikkat çekti

 #4139291  gönderen tobirama
 13.07.2018 - 19:57:51
Molekül yazarsanız eczacı mf hangisinde yüksekse onu verir geçer. Siz kaşenizi, güvendiğiniz, etkinliğini gördüğünüz firmanın ilacını yazmak için kullanırsanız o kaşe kaliteli sağlık hizmeti için bir güvencedir. En basit bakteriyel üsyede bile yakınınıza ilaç yazarken hangi ilaçları reçete ederken içinizin rahat etmediğini düşünün, o zaman anlarsınız neden molekül asla yazılmaması gerektiğini.
Kullanıcı avatarı

Re: Uzman Doktor, yerli ilaçlara dikkat çekti

 #4139350  gönderen Carlito
 13.07.2018 - 23:17:56
28 tabletlik ppi mı olur ağrı kesici mi olur? daha baştan yazarken ağrısının ya da gastrik rahatsızlığının 28 gün süreceğini kabullenmek gibi oluyor.

İLAÇLAR İSTEDİĞİMİZ ADETTE ŞİŞELENEREK (ECZACI TARAFINDAN, BİLİMSEL KOŞULLARDA) satılacaksa elbette etken madde yazmalıyız.

yani şartlar suriye iken isviçre kalitesi bekleniyor bizden, üzülüyorum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: Uzman Doktor, yerli ilaçlara dikkat çekti

 #4139411  gönderen gkhns
 14.07.2018 - 09:34:40
Bence doktorlar sadece tanıyı yazmalı verilecek etken maddeyi ve ilacı eczacı belirlemeli.. adamlar yıllarca farmakoloji farmakokinetik bilmem ne okuyor bakkal gibi para alıp para üstü vermesinler demi ama..

Re: Uzman Doktor, yerli ilaçlara dikkat çekti

 #4139414  gönderen gkhns
 14.07.2018 - 09:41:41
Hatta tanıyı da eczacılar koysun.. biz reçeteye hastadır veya sağlıklıdır yazalım eczacı tanıyı koyup ilacı versin..bakkallık yapmasınlar boşa mı okuttuk biz onları 5 yıl..
eşdeğer alın diyen bu doktor ya da eczacı kendi ya da çocuğu hasta olsa muhtemelen orjinal ilaç isteyip kullanacaktır. bazı güvenilir yerli firmalar var fakat bazıları pek güven vermiyor. insan zaman içinde tecrübe ile öğreniyor..