Salı , Kasım 13 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Tuzla'da, 2012'de rahatsızlanan 3 yaşındaki çocuğun, götürüldüğü hastanede şeker komasına girdiğini anlamayıp yanlış teşhis koyarak felç kalmasına neden olduğu iddia edilen 2 doktorun, birer yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanmasına başlandı

Anadolu 46. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanık doktor Z.B. ile avukatı katıldı. Duruşmada mağdur Nisan Tandoğan (9) bebek arabasıyla getirilirken, ailesi de hazır bulundu. Diğer sanık doktor M.K. ise duruşmaya katılmadı.

Kimlik tespitinin ardından savunması alınan doktor Z.B, kendisinin dahiliye uzmanı olduğunu belirterek, "Olay tarihinde nöbetçiydim. O sıralarda gribal enfeksiyon, ateş, üşütme, titreme şikayetleriyle alakalı salgın vardı. Olay günü yaklaşık 250 hastaya baktım. Mağdur da onlardan biriydi." dedi.

Mağdur çocuğa, hastaneye geldiği zamanki mevcut durumu itibariyle üst solunum yolları enfeksiyonu olduğu düşüncesiyle ateş düşürücü ve sıvı tedavisi uyguladığını belirten sanık Z.B, "Branş doktoru olmadığım için şikayetinin devam etmesi halinde branş doktoruna görülmesini tavsiye ettim. Benim uygulamış olduğum teşhis ve tedavinin hastada gördüğüm belirtilere göre uygun olduğunu düşünüyorum. Zaten hasta benden önce de aile hekimliğine muayene olmuş. Onun tarafından da aynı kanaate varılmıştır. Suçlamaları kabul etmiyorum." diye konuştu.

Mağdur çocuk Nisan Tandoğan'ın babası Şevket ve annesi Gönül Tandoğan ise davaya katılma talebinde bulunarak, sanıktan şikayetçi oldu.

Mahkeme, müştekiler ve avukatının davaya katılma talebini kabul etti. Duruşmaya katılmayan diğer sanık doktor M.K hakkında zorla getirme kararı çıkarılmasına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

- Duruşma sonrası aileden açıklama

Duruşmanın ardından gazetecilere açıklama yapan anne Gönül Tandoğan, "Benim çocuğum şu an bu halde. Söylenecek bir şey yok. Hayatımı bitirdiler. 2 çocuğum daha var. Onların psikolojisi bozuldu. Ne söylesem boş. Konuşan, yürüyen çocuğum 6 yıldır bu halde. Omuzumda fiziğe götürüp getiriyorum. Biraz elini vicdanına koysunlar. Ben buraya ekmek dilenmeye gelmedim, adalet dilenmeye geldim. Adalet istiyorum." dedi.

Baba, Şevket Tandoğan ise sanık doktor Z.B'yi hakimin yarım saat boyunca dinlediğini iddia ederek, "5 dakika bizi dinlemiyor. Utanç verici. Tekrar tekrar soruyor, aynı şeyleri doktordan dinliyor. Bizim ne gecemiz ne gündüzümüz belli değil, bizi 5 dakika dinlemiyor. Bu ülke için, çoluğumuz çocuğumuz için hiç iyi bir şey değil." ifadelerini kullandı.

- İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 2009 doğumlu Nisan Tandoğan'ın 8 Mart 2012'de rahatsızlanarak Tuzla'da bulunan Çocuk Sağlığı Merkezi'ne götürüldüğü, burada kendisine üst solunum yolu enfeksiyonu teşhisi konulduğu, şikayetinin geçmemesi üzerine 11 Mart 2012 tarihinde de Tuzla Devlet Hastanesi Acil Polikliniği'ne götürüldüğü, şüpheli doktor Z.B. tarafından da akut faranjit tanısı konularak çocuk hastalıkları uzmanına gönderildiği belirtildi.

Mağdur Nisan Tandoğan'ın 2 gün sonra da Yakacık Doğumevi Hastanesi'nde görev yapan çocuk hastalıkları uzmanı şüpheli doktor M.K. tarafından muayene edildiği bilgisi verilen iddianamede, mağdur çocuğa akut bronşit tanısı konularak tedavi düzenlendiği kaydedildi.

İddianamede, mağdur çocuğun genel durumunun ağırlaşması ve bilinç bulanıklığı yaşaması üzerine özel bir hastaneye götürüldüğü, burada mağdura diyabetik ketoasidoz tanısı konulması üzerine üniversite hastanesine sevk edildiği, burada da şeker komasına giren çocuğun sürekli bakıma muhtaç duruma geldiği ifade edildi.

Soruşturma sonucu Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurumu'ndan gelen 4 Ağustos 2014 tarihli raporda şüpheli doktorlar Z.B. ve M.K.'nın eylemlerinin tıp kurallarına uygun olduğu, olayda ihmal ya da kusurlarının bulunmadığının belirtildiği aktarılan iddianamede, bu nedenle doktorlar hakkında 3 Aralık 2014 tarihinde kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiği anlatıldı.

İddianamede, şikayetçilerin bu karara yaptığı itiraz üzerine Yargıtay 12. Ceza Dairesi'nin kovuşturmaya yer olmadığına dair savcılık kararını kaldırdığı anlatılarak, Yargıtay'ın bu kararı üzerine tekrar soruşturma açıldığı belirtildi.

Yeniden hazırlanan iddianamede şüpheli doktorlar Z.B. ve M.K. hakkında, "taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olmak" suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.
İha
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Aileye ve hekim arkadaşlara geçmiş olsun üzücü bir durum. Umarım adil bir şekilde sonuçlanır, ancak benim dikkatimi çeken bir yer var;
iddianamede yazana göre hastanın ailesi önce Çocuk sağlığı merkezine götürüyor şikayetleri geçmeyince 3 gün sonra Acil Servise götürüyor. Burada aileye acil servisin acil durumlar için bir yer olduğu çocuğu neden 3 gün boyunca herhangi bir çocuk uzmanına götürmediği soruluyor mu?
Benim bu haberde asıl garipsediğim dahiliye uzmanının acilde günde 250 hasta bakması ve çocuk hasta bakması.Sağlık sistemi kökten değistirilmediği sürece bu tip hatalar her zaman yaşanır.Ayrıca o kadar süre geçmesine rağmen davanın daha yeni baslanıyor olmasıda ayrı bir problem
burda tek suçsuz hekimler.
-ailenin ihmali var;o kadar kara cahil aile var ki şikayetlerini anlatırken kendilerini ifade edemiyor(bir üşütmeyi bile anlayamayacak kadar kara cahiller), hekim üsye dedi ise birazcık da farklı gelen durumlarından bahsedebilirdi,
-sağlık sistemi bozuk; bir hekime hele de acil hekimine hele hele de başka branşın hekimine 250 tane kendini ifade edemeyen hastaya check up yaparak gerçek hastalığını anlamaya çalışmak saçmalığın en alası
- ve de çocukda tip1 dm vardır,kimsenin bundan haberi yoktur, gerçekten üsye/asye olan çocuk enfeksiyon sonrası kş si yükselmiş olabilir
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
tabi bozuk sağlık sisteminin ürünü olan pol den acile kayan hastalık grubu olan yeşiller yüzünden acilin yükü de sadece acilcilcilere de bırakılmasın;
-ya sevk zinciri getirilip acilde yeşil hastası bakılmasın
-ya da ille yeşilllere acilde de bakılacaksa bunun için acillere personel sayısı,teknik donanım,mimari yapı desteği,... sunulmalıdır,
sunulamıyorsa da birçok işi tek başına yapanlara(isteyerek yapanlarına, burda da kimse zora koşulmamalıdır)yaptığı extralar kadar extra finanslar sunulmalıdır.
Kullanıcı avatarı
hekimlere genelde hapis cezası verilmiyor,3 ay 1 yıl arası diyorsa adli para cezasına çevrilir,bu arada mesleki sorumluluk sigortaları sadece manevi tazminatları karşılıyor,ceza davalarında cezayı hekimler kendisi veriyor benim bildiğim bu şekilde yanlışım varsa düzeltin..
[quote=wolfpack post_id=4138980 time=1531385475 user_id=57781]
hekimlere genelde hapis cezası verilmiyor,3 ay 1 yıl arası diyorsa adli para cezasına çevrilir,bu arada mesleki sorumluluk sigortaları sadece manevi tazminatları karşılıyor,ceza davalarında cezayı hekimler kendisi veriyor benim bildiğim bu şekilde yanlışım varsa düzeltin..
[/quote]
branşdışı nöbeti sigorta ödemiyor diye biliyorum
branşdışı acil nöbeti acilen kaldırılmalı
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
[quote=wolfpack post_id=4138980 time=1531385475 user_id=57781]
hekimlere genelde hapis cezası verilmiyor,3 ay 1 yıl arası diyorsa adli para cezasına çevrilir,bu arada mesleki sorumluluk sigortaları sadece manevi tazminatları karşılıyor,ceza davalarında cezayı hekimler kendisi veriyor benim bildiğim bu şekilde yanlışım varsa düzeltin..
[/quote]
Neye çevrilirse çevrilsin Allah aşkına sonuçta hapis cezasıyla yargılanıyor.
Hocam, alkollü araba kullanıp vatandaş ezsen yapılacak muamele bu.
Kendi adıma kabul edilebilir bulmuyorum.
Birinin bu saçmalığa bir şey yapması lazım, ayıp ya!