Salı , Kasım 13 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Schengen Bölgesi’ne giriş çıkışların daha güvenli hale gelmesini sağlamaya çalışan Avrupa Birliği, ABD’nin yıllardır uyguladığı ve bu ülkeye girişlere elektronik onaya dayanan ESTA’nın bir benzerini devreye sokmaya hazırlanıyor. Yolculuklara ilişkin onay ve bilgi sistemi olan ETIAS’ın hayata geçirilmesiyle birlikte Schengen Bölgesi’ne vizesiz girme hakkına sahip olan kişiler ‘ön onay’ almak durumunda kalacak. Sistemin devreye girmesi Türkiye’den Schengen Bölgesi’ne vizesiz girişe olanak sağlayan yeşil ve gri pasaport sahiplerini de etkileyecek.

Resim

Bu adımın atılmasında güvenlik kaygıları, mülteci krizi ve terörle mücadele önemli rol oynadı. Avrupa Parlamentosu’nun masaya yatırdığı ve ilgili bir raporu onaylayacağı yeni uygulama ile AB bir bakıma üye ülkelerine gelecekler hakkında önceden bilgi sahibi olacak.

Yasal düzenleme çalışmaları 2016’dan bu yana yürütülen ETIAS, tamamen elektronik bir uygulama olacak ve Schengen Bölgesi’ne girecek kişiler hakkında detaylı bir güvenlik araştırmasına dayanacak.

Sistemle vizeye ihtiyaç duymayan kişilerin AB açısından güvenlik tehdidi oluşturmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

En geç 2021’de yürürlüğe sokulması öngörülen ETIAS, yolcular hakkında bilgi toplayacak, izleyecek ve bilgileri güncelleyecek.

Yolcuların ETIAS içi internet üzerinde bir belge doldurması gerekiyor. Sistem, belgede yer alan verileri kontrol ederek seyahate onay verecek ya da ilgili kişinin Schengen Bölgesi’ne girişini yasaklayacak. Başvuruya cevap dakikalar içinde alınacak. Yolcu, belgede Schengen’e ilk girişi yapacağı ülkeyi bildirmek ve girişi bu ülkeden yapmak durumunda olacak.

ETIAS’a başvuru için 7 Euro ücret alınacak. 18 yaşından küçükler ve 70 yaşından büyükler ise ücret ödemeyecek. ETIAS’tan alınan onay üç yıl geçerli olacak. ETIAS’tan onay çıkmaması durumunda Schengen’e vizesiz girme hakkı olsa da girişe izin verilmeyecek. Schengen vizesine sahip kişiler ise ETIAS’a başvurmak zorunda olmayacak.

Güven Özalp
Hürriyet
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Avrupaya vizesiz gelenlerin kim olduklarını önceden bilebilmek adına ETIAS (European Travel Information and Authorization System) denilen sistemi oluşturuyorlar.''Uygulamanın amacı sınır güvenliğini sağlamak için AB’ye girmeden önce suçluları, teröristleri veya AB’ye girmesinde risk taşıyanları tespit edebilmek'' şeklinde açıklanmış

bu sistemde online kayıt yapılıyor, sadece bize değil vizesiz AB ye gelen bir çok ülke vatandaşına uygulanacak, uygulamaya 2021 den itibaren başlanacak, sonrasında 3-5 yıllık giriş izni, onay aldıktan sonra tüm haklar devam ediyor, yani 180 günlük periyodlarda toplamda kalış süresi 90 günü geçmeyecek şekilde sınırsız giriş-çıkış hakkı

https://www.etiaseurope.eu/etias-application/

https://www.schengenvisainfo.com/etias/ ... need-etias