Salı , Kasım 13 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Sağlık Bakanı Demircan, "Yaptığımız insan kaynağı çalışmalarına göre 2023 yılında pratisyen hekim açığımız tamamlanmış oluyor, açığımız kalmayacak. O nedenle pratisyen hekim arkadaşlarımızdan mecburi hizmeti kaldıracağız 2023'te." dedi

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Yaptığımız insan kaynağı çalışmalarına göre 2023 yılında pratisyen hekim açığımız tamamlanmış oluyor, açığımız kalmayacak.

O nedenle pratisyen hekim arkadaşlarımızdan mecburi hizmeti kaldıracağız 2023'te." dedi
AA
Kullanıcı avatarı
Bu aciklamanin uzerine bu sene tıp kontenjanları en az yari yariya dusurulmuyorsa amaç artık tamamen belli olmuş demektir.Eger acik 5 seneye açık kapaniyorsa ve sen her doktoru atamayacaksan ki muhtemelen öyle olur buna cozum bulmazsan ülke kendi eliyle zeki cocuklarini piyasa soytarisi yapmış olacak.

Amaç özel sektör kölesi doktorlar ve işsiz doktorlar yaratmak mı soruları en kibar bu haliyle sorulabilir.

Yazık meslek itibarsizlastirildi maddi acidan bastirildi.doktor öldürüldü oyuncak edildi ama bundan daha da kötü yerlere gidildiginin farkında değil mi bu yöneticiler?
Güzel birşey yaptiklarini mi saniyorlar bu plansızlıkla?

Lütfen 5 sene icinde daha da neler kotuye gidebilir herkes senaryosunu yazsın.Herşey çok açık aslında.

Acilen birsey yapilmasi icin gercekten macın son dakikaları.yoksa bu meslek ne yapilabilir olacak ne de kimseyi mutlu edecek.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Madem 2023te açık kapanacak, kontenjan düzenlenmesi şart değil mi? Açıklama üstüne açıklamalar yapılıyor, neden her gün tıp fakültesi açılıyor? Tamam açılsın ancak öğrenci sayılarının acil azaltılması gerekmiyor mu? 2018 eylül ayında tıp a başlayacak öğrencinin sonu belli değil bakanın açıklamasına göre, o zaman neden 14000 öğrenci alınacak 2018 yılında? Siyasi görüşten bağımsız olarak bu konuya sizce de acil el atılması gerekmiyor mu? Nöbet, maaş, çalışma koşullarından da acil çözülmesi gereken bir konu değil mi bu sizcede?
Kullanıcı avatarı
Durum böyleyken neden yeni fakülteler açılıyor? Neden kontenjanlar artırılıyor? Hocalarımız bizim zamanımızda derlerdi bu artışlar doğru değil diye, ki o zamanlar bu kadar yüksek değildi kontenjanlar. Bu işin mutfağında olanlar hocalarımız diyorsa bi bildikleri vardır koskoca proflar keyfinden konuşmaz dikkate almak gerekirdi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Evet,bence de mecburi kalksın.
Hekim açığı olan yerlere sadece sözleşme/extra ücretle hekim gitsin.Hem ekstra ücret hem mecburi zorunluluğu eskiden hekim açığı varken mantıklıydı ama şimdi açık yokken koşullardan biri de kaldırılabilir( bunda da en adil ve doğru olan; mecburiyi kaldırıp açık olan yerlerde extra ücret ödeme şekli getirilir.)(Açık olan yeri sadece mecburiyle doldurmaya çalışırlarsa bazıları torpillerle gitmez)

Tıp Fakültesi kontenjanları da bence de azaltılmak zorunda eğer azaltılmazsa zaten arz taleple kendi kendine azalacaktır, çünkü; kimse diğer memurlardan daha çok ders çalışıp daha uzun yıllar okuyup daha çok malpraktisle kafa patlatıp sonucunda da diğer memurlarla aynı maaşı almayı mantıklı bulmaz.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Dün atama bekleyen öğretmenlere (ki eğitim fakültesinde 4 yıl okuyup atama beklemektedirler) öğretmenlik yapmak zorunda değilsiniz, başka alternatifler arayın, önemli olan atanmak değil üniversite okuyup ailenizi sevindirmek denmişti sanırım, bugün doktorlara da yeni alternatifler arayın denmiş oldu, konuya acil çözüm bulunması gerekiyor ancak kimsenin umrunda değil gibi görünüyor, tus ise gelecek için bir anlamda hekimler için adeta kpss olacak gibi görünüyor. Pratisyen hekimler ise özel sektör sermaye sahiplerine taşeron olarak pazarlanacak gibi bir izlenim var, ülkenin iş bulma potansiyeli olan tek meslek grubu da böylece ortadan kaldırılmış olacak, herkes artık dipte eşitlenmiş olacak sanırım halkın da beklentisi bu. Yıllar önce özel hastanelerin sahipleri inatla devletten doktor maaşlarını azaltmalarını istemeleri boşuna değilmiş, o zaman doktorlar devletten iyi maaş alabildikleri için kendilerine ucuz iş gücü olamıyordu, ancak sanırım YÖK kontenjanları şişirerek bu işi onlar için gördü. Mecburi hizmet konusunda haklı olarak eleştirenler olabilir, ancak mecburi hizmetin kaldırılma gerekçesi işsiz kalan doktorlar olmamalıydı, gençlerin geleceğiyle oynayarak yapılmamalıydı bu. Bu sene Tıp Fakültesi tercih edecek öğrencilere acil çağrıda bulunulmalı ve boşuna tıp tercih etmemeleri gerektiği ifade edilmeli....
[quote=arzthamburg post_id=4128940 time=1528489193 user_id=76192]
adama demezler mi yıllık 14 000 kontenjan ne o zaman
2-3 bin liraya özel hastanede kat hekimliği yapmaya razı hekimler yetiştiriyorlar, her kata bir hekim, intern niyetine!
[/quote]

Normal şartlarda demeleri gerekir, dikkat ediniz en kapitalist ülkelerde bile yüksek nitelik ve sorumluluk gerektiren işleri ucuza yaptıramazsınız, böyle bir durumda birey hekim olup sorumluluk almak yerine su satmayı tercih eder, yerini ise niteliksiz olasılıkla Türkiye için düşük puanlı ve boş kontenjanlı tıp fakültelerinden mezun bir yerli grup ve daha büyük olasılıkla üçüncü dünya ülkelerinden parayla alınmış diplomalı hekimler alır. Batıdan hekim getirilmesi ise hayaldir bu durumda zira standart bir hekimin yıllık kazancı 100 bin dolar civarındadır. Bugün bir hekimin 10 bin tl bile aldığını varsayarsanız (ki bence herkes bu kadar şanslı değil) kazancı şimdiki kur ile; 24 bin dolar. Sonuçta yapılması gereken sadece tıp için değil yükseköğretimin tümü için kapsamlı bir değerlendirme yaparak; temel bilim alanları (Mat, Fiz, Kimya, Biyoloji vs) eğitim bilimleri alanları, özellikle mühendislik fakülteleri, Tıp ve Sağlık bilimleri alanları vd. ile birlikte ciddi bir reform yapılması ihtiyacının ele alınmasıdır. Bu sadece tıbbın sorunu değil ancak sıra en son alan olan tıbba da geldi, üzücü tabi.