Cuma , Mayıs 29 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tıp fakülteleri ile ilgili, 'Kardeşim batırıyorsunuz bizi, maliyet çok yüksek. Biz bunun altından kalkamayız ki' ifadelerini kullandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sahurda Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gençlerle bir araya geldi. Burada gençlerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, tıp fakülteleriyle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

'KARDEŞİM BATIRIYORSUNUZ BİZİ, MALİYET ÇOK YÜKSEK'

Başarının sırrının insanı, parayı ve bilgiyi yönetmekte olduğuna değinen Erdoğan, üniversite yönetimlerine eleştirilerde bulunarak tıp fakültelerinin korkunç bir borç içinde olduklarını dile getirdi.

Üniversite Tıp Fakülteleri'nin devlete devredilmesi gerektiğini ifade ederek işin idari yönetiminin Sağlık Bakanlığı'na bırakılması çağrısında bulunduklarını aktaran Erdoğan, buna itiraz edildiğini anlatarak, "Kardeşim batırıyorsunuz bizi, maliyet çok yüksek. Biz bunun altından kalkamayız ki." dedi.

"BUNU YÖK İLE GÖRÜŞECEĞİM"

Diş Hekimliği Bölümünde okuyan bir gencin, stajlarda kullanılan malzemenin öğrenciler tarafından sağlandığını belirtmesi üzerine Erdoğan, "Ben bunu bilmiyordum. Bunu YÖK'le de görüşeceğim. Ondan sonra, sadece sizin üniversiteniz değil bütün üniversitelerde büyük ihtimalle var. Bunun takibini yapacağım. Öğrencinin orada kullandığı malzemenin ücretini öğrenciden almak kadar Türkiye bu kadar sefil duruma düşmedi." diye konuştu.

'UZAYA BELKİ BİZ DE ASTRONOT GÖNDERME NOKTASINA GELECEĞİZ'

Erdoğan, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden bir öğrencinin, uzay araştırmalarıyla ilgili çalışma yapılıp yapılmayacağına yönelik sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Şu anda uzay bilimleriyle alakalı, öncelikle uzaya uydu fırlatma çalışmalarını başlattık. Bu ne demektir; bizim size ihtiyacımız var. Bu dönem başladığına göre, bundan sonraki, bizzat belki sizler gibi gençlerimizi, uzaya belki biz de astronot gönderme noktasına geleceğiz."

Bazı ülkelerin bu alanda Türkiye'ye üye olmaya başladığını bildiren Erdoğan, "Bize üye olmak suretiyle, ilk üye olanlar daha ucuz bedellerle bizim bu imkanlarımızdan onlar da istifade eder hale geldiler." açıklamasını yaptı.

Kısa zaman içinde uzay bilimleri noktasında Türkiye'nin ciddi bir yere geleceğini kaydeden Erdoğan, o zaman bu bölümde okuyanların değerlerinin artacağını vurguladı.

'YAZ SEZONUNDA SİZLERDEN ÜCRET ALINMAYACAK'

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurdunda kalan bir öğrencinin yaz tatili döneminde yurtta kalmadıkları halde ücret ödediklerini söylemesinin ardından Erdoğan, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Sinan Aksu'ya seslenerek, "Sinan, ne bu iş? Şimdi Sinan Bey'e talimatı verdim. Onlar da bu düzenlemeyi yapmışlar. Bundan sonra yaz sezonunda sizlerden ücret alınmayacak." ifadelerini kullandı.

Başka bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rehberlik ve Psikoloji Bölümünün önemli bir alan olduğunu, bu bölümü okuyanların iş bulmada sorunu olmaması gerektiğini anlattı.

Erdoğan, yeni yönetim sistemiyle Rehberlik ve Psikoloji alanının ne kadar önemli olduğunun ortaya çıkacağını kaydetti.

Bir başka öğrencinin, öğrenim gördüğü üniversitenin derslik ve amfi yetersizliğine dikkati çekmesi üzerine Erdoğan, "Yeni üniversitelerde böyle bir sorun yok. Bunlar maalesef eski dönemlerden kalma üniversitelerin sorunu ve bu üniversitelerde gerek dekanlarımızın, gerek rektörlerimizin çok büyük vebali var. Yani bunlara bizim tahsis ettiğimiz ödenekleri yerinde kullanamadılar." değerlendirmesinde bulundu.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Tıp fakülteleri işi hakkıyla güncel tibbi literatür içerisinde yaptıklarından bu durumdadır.

O deģilde Suriyelilerin yeme içme barınma eğitimi harcamalarını geçtim. Sağlık harcamaları, meme büyütme penis uzatma abdominoplasti, brad pitt burnu masrafları hesaplanırsa daha trajik bir rakam ve zarar çıkacaktır.
Kullanıcı avatarı
16 yıllık hekimim. mesleğe başladığımdan beri bunun farkındayım. tıp fakülteleri bu sistemle batmaya mahkum. batışı hazırlayan faktörler kasıtlı yapılıyor. amaç hastaneleri bakanlığa devretmek. zaten itiraf edilmiş
Kullanıcı avatarı
SUT'ta muayene fiyatı 18tl. dışarıda bir kahve+pasta yiyemeyeceğin fiyata yan dalcıya muayene oluyorsun, sigorta ödemesi bu kadar. özele gitsen aynı adam 600tl'yi gömer sana. aradaki fark 30 kata yakın. şimdi bu hastane nası kar etsin, yandaşların sürekli hastane açıyor madem karsız bir iş nası açıyor eyyyyyyyyyyyyyyy hükümet.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Durum vahim gercekten bu hastanelerin borçlari yuzunden öğrencileri(bizleri) rektorlukler umursamiyor bile hastane batmasin yeter mantigiyla ögrencinin istekleri rektörluk ve dekanlikca reddediliyor. Eger bu borclar bakanliga baglandiginda ortadan kalkacaksa universite hastaneleri bakanliga baglansin daha iyi.
İlginç olan hastane bütün ihtiyacını d>şardan karşılıyor, çogu malzeme ithal. Herşey hergün zam yiyor ancak hasta başına devletin ödediği para 10 senedir aynı. Üstelik fakültelere kompleks hastalar ağırlıklı geliyor. Buna göre fakültelerin batması çok normal. Anormal olan aşırı batmamaları
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Tıp fakültelerinin eğitim odaklı olduğunu, ticarethane olmadığını anlamayan insanlar bunlar. İşletme fakültesi değil bu, bir anfi bir tahta yetsin. Üstelik ödeneksizlikten adam gibi arge bile yapilamiyor, bilgi üretilemiyor. Varsa yoksa asistan it gibi çalışsın, para gelsin. Dünyanın hangi ülkesinde yapılan ek hastane binasının gideri asistan maaşından kesiliyor, türkiye de kesiliyor. Nerden baksan neresinden tutsan elinde kalıyor
Zaten artık sistem patladığı için mesai dışı öğretim üyesi farkı adı altında paralı hale gelmedi mi ünversite hastaneleri. Hem kendinize gelir yaratın (vatandaşın cebinden) hem de öğretim üyelerine sus payı oldu. Bazı yerlerde danışmanlık ücreti adı altında bıçak parası haline dönüştü hatta.
Kullanıcı avatarı
Neden acaba borç içinde? Özerk olması gereken Üniversitelerinin üzerine çullanılması mı neden, acaba? Özer olması gereken YÖK'ün iplerinin devamlı gergin tutulması mı neden, acaba? Borç batağı bahane edilerek Sağlık Bakanlığına devri kolaylaştırmak mı neden, acaba?

Aklımda deli sorular.....