Salı , Kasım 13 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Trump yönetimi ABD üretimi ilaçların ABD dışındaki ülkelerde ucuza satılması durumunda para istemeye hazırlanıyor. Türkiye de inceleme altındaki ülkeler arasında. Bu durum ilaç fiyatlarının artması anlamına gelebilir

Habertürk Gazetesi yazarı Serdar Turgut bugünkü yazısında Trump’ın ABD üretimi ilaçların ABD dışındaki ülkelerde daha ucuza satılmasını incelediğini yazdı. İnceleme altına alınan ülkelerden ekstra ücret talep edebileceğini belirtti. Türkiye’de Trump yönetiminin radarındaki ülkeler arasında olduğu bilgisini verdi.

İşte Turgut’un yazısının ilgili bölümü:

Geçen hafta Başkan Trump, ilaç sektörünün temsilcisini de yanına alıp Beyaz Saray bahçesinde önemli bir açıklama yaptı. Amerika'daki ilaç fiyatlarının aşırı yüksekliğinden şikâyet ederek başladı konuşmasına. Sonra da Amerika'daki bilimsel çalışma sonucunda üretilen bu ilaçların aynı reçete ve ambalajla başka ülkelerde ABD fiyatının çok altına piyasaya sunulmasının yarattığı haksızlığı anlatarak “Bizim bilimsel çalışmalarımızın rantını başka ülkeler yiyor” dedi.

Bundan sonra bu ülkelerle ticari anlaşmaları zorlayarak Amerikan tüketicisinin zararını telafi edecekleri bir sistem kuracaklarını söyledi. Yani Amerika'da tüketiciye pahalı satılan ilacı satın alıp kendi vatandaşına daha ucuza kullandıran ülkelerin ABD'ye bir bedel ödeyeceğini açıkladı. Tabii bu da o ülkelerde piyasaya ucuza çıkarılan ilaçların fiyatlarının hayli artması anlamına gelecek.

Trump'ın bu açıklamayı yapmadan önce bir çalıştırma yaptırdığı ve bazı ülkelerdeki durumu incelettirdiği anlatıldı bana. İncelenen ülkeler arasında Fransa, Japonya ve Türkiye de varmış.

Anlayacağınız bizlerin belirli bir para ödeyerek aldığımız ilaçların fiyatları Washington'un gündemine girmiş durumda.

SORUN ABD'DEKİ SİSTEMDE
Türkiye'de rutin olarak kullandığım ve alerjiye iyi gelen bir burun damlasını İstanbul'da 50 TL'ye alıyorum. Geçenlerde burada da almak için niyetlendim. Baktım aynı ilacın buradaki satış fiyatı 250 dolar.
Sözcü
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Teknoloji üreten, bilim üreten kazanır dünyada. Biz de habire ev yapalım, ev satalım, yol yapalım yol gidelim.

Her zaman aklımda bu cümle; "Biz adamlara bir TIR dolusu domates gönderiyoruz karşılığında 10 tane iphone bile alamıyoruz"

İnşallah bu durum "birilerini" ateşler de azcık bilim yapaları gelir. Kendi ilacımızı kendi teknolojimizi üretiriz.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
[quote=drbounlife post_id=4119818 time=1526650829 user_id=56044]
[quote=drela64 post_id=4119754 time=1526641167 user_id=71696]
neyse ki sülük ve hacamat var
[/quote]

GETAT boşa gelişmiyor :)
[/quote]
Galiba. Hayırlıramazanlar modum
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009