Salı , Kasım 13 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Sağlık Bakanlığının başlattığı çalışma kapsamında, gereksiz yere yaptırılan tahlil, MR, ultrason, film ve ilaç israfına son verilecek
Resim
Sağlık Bakanlığının başlattığı çalışma kapsamında, gereksiz yere yaptırılan tahlil, MR, ultrason, film ve ilaç israfına son verilecek.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, sağlıkta hizmet kalitesi ve personel sayısı artırılırken, bir yandan da tanı ve tedavi sürecinde kullanılan gereksiz malzeme ile tetkik israfının önlenmesi için çalışma başlatıldı.

Bu kapsamda, sağlık harcamalarının daha iyi, daha hızlı ve daha kaliteli hizmet sunumu için yapılması, israfın ise engellenmesi amaçlandı.

Gereksiz kullanımların engellenmesi için ilk etapta antibiyotiğe yönelik çalışmaları hayata geçiren Bakanlığın viral kaynaklı hastalıklarda antibiyotiğin fayda sağlamadığına yönelik farkındalık artıran projeleri sayesinde, antibiyotik kullanımında ciddi bir azalma sağlandı.

- Klinik rehberler hazırlanıyor

Tasarruftan ziyade doğru kullanım için çalışma alanını genişleten Bakanlık, "Doğru Laboratuvar ve Doğru Radyoloji Kullanımları" başlığı altında yeni bir çalışma başlattı.

Bu kapsamda, uzmanlık dernekleriyle birlikte yürütülen ayrı bir çalışma ile her uzmanlık alanına ilişkin klinik rehberler hazırlanacak. Söz konusu klinik rehberler uluslararası kanıta dayalı modellere göre yapılacak. Örneğin, diyabet hastalığında birinci, ikinci ve üçüncü basamak tedavi modelleri bu rehberlerde belirlenecek. Birinci ya da ikinci basamak uygulanmadan üçüncü basamak tedaviye gidilemeyecek.

Bu yıl sonuna kadar yayımlanması planlanan rehberlerin bir kısmı, Avrupa ve Amerika'dakilerin Türkiye'ye uyumlaştırılması şeklinde olacak. Bu aşamadan sonra ise hazırlanan klinik rehberler sisteme yüklenecek. Sistemde rehber yüklü olduğunda, birinci basamakta uygulanması gereken bir ilaç tedavisi mevcutken ikinci ya da üçüncü basamakta verilecek bir ilacı sistem kabul etmeyecek.

Bunun dışında kimi zaman hastadan farklı farklı hastanelerden istenilen MR, ultrason, tomografi gibi tetkikler ya da laboratuvar testlerine yönelik de uygulama olacak. Şikayet olmayan bir duruma ilişkin tetkik yapılmasının önlenebilmesi için yeni sistemde, hastanın nerede ne yaptırdığı görülebilecek. Buna göre, örneğin hastanın bir gün önce başka bir hastanede MR çektirdiği görülecek ve yeniden çekilmesi için onay verilmeyecek. Belli bir süre içinde tetkik tekrarına izin verilmeyecek.

Sistemle birlikte ayrıca sonra özellikle radyolojik uygulamaların tekrarlanmasına bağlı hastanın alacağı gereksiz radyasyon da engellenecek.
Acilde olsun normal poliklinikte olsun doktor anlaminda ve hizmet anlaminda hicbir sorunumuz yok ama halkimiz o kadar cok gereksiz basvuruyor ki serum icin ask acisi icin 8 yildir agriyan kol icin aradaki acilleri kacirmaya neden oluyor bu durum ve en ufak bir sorunda hekimin basina ususuyor uzerine gidiyor.Sozde en prestijli meslek olan doktorluk doner sermayesiz 4500 olan maasini bir hatayla 300bin tl ceza veriyor hayatini calmaya calisiyorsun sanki tek hata hekimdeymis gibi.Sonrada tetki israfi ,ilac israfi su bu.Hekimin arkasinda durmadikca defansif tibbin dibine kadar kullanacaz bogaz agriyana bile ekg trop ister hale geldik cunku aksi durumda senin hayatin karariyor.Sistemde teshiste tedavide yanlis olan yine bize olacak
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Vatandaş tahlil manyağı olmuş. Polikliniğin yarisi
HGBA1C, TM MARKIRLARI VE D VITAMINI tahlilleri yaptırmak için gelenlerle dolu. Öğlen kuşağı kadın programlarında başka hangi tahlilleri öğrendilerse onları yaptırmaya geliyorlar. Bir tanesi referans aralığın alt sınırına veya üst sınırına daha yakın olmaya görsün.. kontroller kontroller kontroller..
Hekim de tahlillerin çoğunu gerekli olduğu için değil yapmamış olmamak için yapıyor.. yani dosyada bulunsun, başım ağrımasın diye..
Elde var sıfır..
Kaynak ve İşgücü israfı...
Kullanıcı avatarı
Sağlık eğitimi, okuryazarlığı herşeyde olduğu gibi ilk 10 yaş içinde verilmesi gerek. 10 yaş geçtikten sonra insanlar bükülemez hale geliyorlar. İstediğin kadar kanun çıkart yasakla o adam o tahlili bir şekilde yaptırır. Gene doktor ile halkı karşı karşıya getirecekler.

Siyasilerin de işi ne kebap.
Evet ben destekliyorum böyle çalışmaları.Ama sadece bu yetmez...Millet i anksiyetik duruma sokan gündüz kuşağı programlar, komşudan öğrendiğini gelip doktordan isteme, antibiyotik talep etme, hatta film kan tetkiki talep etme vs vs vs..biz hastaya bu gereksiz desek tartışma çıkıyor.Güvenliğimiz kalmıyor...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
horizontal25 yazdı:
11.04.2018 - 16:13:18
Evet ben destekliyorum böyle çalışmaları.Ama sadece bu yetmez...Millet i anksiyetik duruma sokan gündüz kuşağı programlar, komşudan öğrendiğini gelip doktordan isteme, antibiyotik talep etme, hatta film kan tetkiki talep etme vs vs vs..biz hastaya bu gereksiz desek tartışma çıkıyor.Güvenliğimiz kalmıyor...
Hasta ne istiyorsa yapacaksin hocam. Bosuna mi okadar sifirli maaslar aliyorsunuz??