Salı , Kasım 13 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

kediler ''çapa tıp fakültesi'ni''mesken tuttular

 #4077879  gönderen drhaber
 12.03.2018 - 10:31:41
Çapa Tıp Fakültesi’nin Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi kedilerin meskeni haline geldi. Hasta yakınları defalarca şikayette bulunduklarını söyledi. Yetkililer, ‘Biz gerekli yerlere şikayette bulunduk ancak hâlâ bir çözüm bulunamadı’ dedi.

Resim

İstanbul’un en köklü tıp fakültesi Çapa Tıp Fakültesi’nde tedavi gören hasta yakınları isyan etti. Hasta yakınları hastane tarafından ‘Çocuğunuzun durumu kritik’ diyerek kendilerine bazı ilaçların aldırıldığını, hastayı görmeye gittiklerinde ise 1,5 litre su almalarını istedikleri iddia etti. Yoğun bakım ünitesinin önünde duran kedilerden rahatsız olan hasta yakınları, bir çok çocuğun enfeksiyon kaptığını ancak bunun kendilerinden de saklandığını söylüyor.


‘Morfin isteyip, fazla ilaç aldırıyorlar’

3 yaşındaki çocuğu kalp ameliyatı geçiren ve yoğun bakımda tedavi gören bir anne, hafta sonları doktorların reçete yazılmayacağını söyleyerek kendilerinden reçetesiz bir şekilde morfin istediklerini söyledi. Daha önce de bazı ilaçları aldırdıklarını ifade eden anne, ‘İlaçlardan fazla aldırıyorlar. için gerekli bir ilacı 3 tane yazıyorlar. Gecenin yarısında eczanelerden ilaç almaya çalışıyoruz. Çocuğumuz için lazım olanı kullanıp kalanını kendi bünyelerine alıyorlar’ dedi.

‘Hasta bakıcılar dışarı çıkarıyor’

Bir başka hasta yakını ise hastane içerisinde bulunan kedilerden enfeksiyon kapıldığını ve defalarca hastane yönetimine şikayette bulunulduğunu söyledi. İsmini vermek istemeyen hasta yakını: “Kediler bazen içeri giriyor, doktorlar kovalayarak çıkarıyor. Bazen de biz çıkarıyoruz. Hasta bakıcılar eldivensiz kediyi çıkarıyor ve dezenfekte olmadan yoğun bakım ünitesine giriyor. Çocuklarımız her an enfeksiyon riskiyle tedavi görüyor.”

Çapa: Kediler mağdur olmasın istiyoruz

Hasta yakınlarının iddiaları için konuştuğumuz hastane yönetimi ise yaptığı açıklamada şunları ifade etti: Çocukların enfeksiyon kaptığı ve bunun saklandığı iddiaları asılsız. İlaç aldırma konusunda ise, İlaçların ihalede alınamaması halinde otomasyon üzerinden e-reçete ile dış eczanelerden temin ediliyor. İstanbul Tıp Fakültesi olarak kediler ile ilgili sorunu çözmek üzere çalışmalarımız sürüyor. Bugüne kadar konuyla alakalı birçok kurum ile iletişime geçtik. Belediyelerin Veteriner İşleri Müdürlükleri’ne yazdık. Ancak henüz çözüm bulamadılar. Son olarak Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı ile sorunun çözümü için irtibat kuruldu. Üniversitemize davet edip iletilen şikâyetleri sahada paylaşacağız ve yardım talep edeceğiz. Bu süreç devam ederken de hem hayvan sever vatandaşlarımızın hassas tavırları hem de kedilerimizin zorlu kış aylarında mağdur olmamaları için kedileri bahçemiz sınırları dışında çıkarmıyoruz.
vatan
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
2013 yılında 112 de çalışırken il dışı nakil ile mediastiniti olan bir çocuk götürmüştüm.çocuk cerrahi servisi eksi 2. katta imiş.asansör çalışmıyordu ve saat gece 2:30 du.5-10 dk lık uğraş sonucu bir güvenlik bulduk.asansör çalışmıyor ne yapacağız dedik.Evet bozuk dedi.ilgilenecek kimse yokmu dedik BU SAATTE BURADA KEDİ KÖPEKTEN BAŞKA KİMSEYİ BULAMAZSINIZ dedi.slm yollayarak 2 kat o sedyeyi üzerinde çocukla indirmek zorunda kalmıştık.
malesef capa boyle. "hayvansever"ler besleye besleye o hale getirdiler. hala da beslemeye devam ediyorlar. ogrenciyken ne kadar sikayet etsekte cozum arayan olmadi. tek gozu olmayan kedi dolu ortalik, hangi virusle enfekte kim bilir.