Salı , Kasım 13 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

TÜ Tıp Fakültesi eğitimi akredite oldu

 #4076921  gönderen drhaber
 10.03.2018 - 13:38:42
Trakya Üniversitesi (TÜ) Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, TÜ Tıp Fakültesi'nin Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu'ndan (UTEAK) Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitim Programı Akreditasyonu aldığını bildirdi

Rektör Tabakoğlu, rektörlük toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında, daha önce üniversitedeki bazı bölümlerde akredite çalışması yapıldığını söyledi.

İlk kez yoğun bir programa sahip olmasına rahmen Tıp Fakültesinin akredite aldığını belirten Tabakoğlu, "Tıp fakültemizin mezuniyet öncesi tıp eğitimi programı 2023'e eğitimi akredite olmuştur. Bu akreditasyon eğitimin dünya standartlarında yapıldığının belgesi ve sözüdür. Tıp eğitimimize güvendiğimizi belirterek, Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu'na başvurduk. Ön değerlendirme yaptıktan sonra akrediteyi aldık." dedi.

Akredite çalışmalarının yaklaşık 1,5 yıl sürdüğünü aktaran Tabakoğlu, şunları kaydetti:

"Öğretim görevlilerimiz ve öğrencilerimiz geceli gündüzlü çalışarak bunu başardı. Esasen sorunları süpüren bir kalite sisteminin içerisine dahil olmuş olduk. 5 farklı üniversiteden hoca ve 1 öğrenci dersliklerimizi, hastanemizi gezdi, hocalar ve öğrencilerle konuştular. Tuttukları raporları yönetim kurullarına götürdüler ve Tıp Fakültemiz artık akredite.

YÖK kılavuzlarında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin yanında 'bu üniversite akreditedir' ibaresi olacak. Ve öğrenciler tercih ederken akredite bir üniversitede okumak istediklerini belirterek üniversitemizi tercih edecekler. Biz bu sistemi kendi bünyemize almış olduk. Sistem 'bir kez yaptın, bitirdin' demiyor, her seferinde 'kendini geliştir, yenile, sorunu çöz' diyor. Bu muhteşem ve gurur duyacağımız bir şey. "

Kalite çalışmalarının süreceğini belirten Tabakoğlu, akreditenin Trakya Üniversitesi'ne ayrıcalık kattığını da sözlerine ekledi.

Toplantıya, TÜ Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Muzaffer Demir ve öğretim görevlileri katıldı.

Re: TÜ Tıp Fakültesi eğitimi akredite oldu

 #4077269  gönderen kuklagiller
 11.03.2018 - 09:52:19
Bu akreditasyon işleri diğer her türlü değerlendirmeler gibi tırıskadan yapılıyor.Akredite olmak demek tıp fakültesi için ''uygunluk,güvenilirlik,devamlılık'' vs vs gibi birçok konuda denetim yapan öğrencilerin fikrini alan bir heyet ile kararlaştırılıyor.Ama biliyorsunuz ki bizim ülkede her zaman haber verilir,akredite olmak demek tıp fakültesi eğitimi için her türlü gerekliliği özenle uygulayabilmek olsa gerek,her durumda her derste her uygulamada öğrencinin ve eğitiminin gereksinimlerini güvenle ve kesintisiz sağlamak demek.Benim anladığım bu en azından.Öğrencinin sınıf kontenjanından oturduğu amfi sıraların verimli ve etkin eğitime ne kadar uyumlu olduguna kadar herşey irdelenip ona göre akredite edilmeli.Tıpğ fakültesi eğitimi öncesi,eğitim süresince ve eğitim sonrasında fakülktenin ne denli etkili olduğuna dair birtakım krtierler olmalı,tum bunlara bakılıp taviz verilmeden hakediyorsa o tıp fakültesi akredite edilmeli.Böylece akredite olan fakültenin bir farkı bir cazibesi olsun,insanlar tercihe derken ve okurken hissetsin.


Güzelim ülkede diğer kurumlarda olduğu gibi öncelikle fakültenin kağıt üstünde bir ünvan kazanması için yapılıyor,yönetim orda burda toplantılarda akredite olduk der reklamını yapar ama öğrenciye stajyere bi pay düşer mi bilemiyorum.Ben öğrenciyken bizim fakülteye de gelmişlerdi,gelmeden önce uyarıldık,dersimiz oturma düzenimiz ayarlandı,fikrimizi aldıklarında neler söyleneceğimiz çaktırmadan söylendi vs vs.

Akreditasyon sunulan hizmetin kalitesi ve dünya satndartlarıyla birlikte gelişebilmesi için çok önemlidir.Umarım bu akredite oldununz belgesi sadece tercih kılavuzunda ''bu üniversite akreditedir''ibaresiyle sınırlı kalmaz.

Türkiyede en iyi tıp fakültesinde bile fakültenin altyapısı,kontejanı,eğitim materyali yeterliliği,stajyere yaklaşımı ve eğitim sistemini ele alırsak 1,5 yılda o kadar yamukluğu düzeltip akreditasyona uygun kriterleri sağlamak imkansız.Ama bir buçuk yılda başarılmış.:)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009