Salı , Kasım 13 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Ambulansta yetki karmaşası!

 #4075901  gönderen drhaber
 08.03.2018 - 14:40:10
İçerisinde sadece şoförün bulunduğu ambulansla Gümüşhane'den Trabzon'a sevk edilirken yolda hayatını kaybeden hasta 'yetki karmaşasına' neden oldu. Hastaya bakan doktorla, hastanedeki nöbetçi doktor için süren 11 yıllık yargı süreci yılan hikayesine döndü. Son sözü söyleyen AYM ise "Yaşam hakkı ihlal edilmiştir' diyerek Sağlık Bakanlığını tazminat cezasına çarptırdı. 'Ambulans neden boştu?' sorusu ise halen gizemini koruyor. İşte emsallik 'boş ambulans' davasından detaylar...
Ambulansta yetki karmaşası! Sevk eden mi bakan doktor mu sorumlu
?


Emsallik karara konu olay 5 Mayıs 2007 tarihinde meydana geldi. Bedensel ve zihinsel engelli 32 yaşındaki Ö.N. karın ağrısı şikâyeti ile Kelkit Devlet Hastanesi’nde acil servise getirildi. Burada ilk müdahalesi yapılan hasta önce Gümüşhane Devlet Hastanesine ardından da Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.

TRABZON’A BOŞ AMBULANSLA GÖNDERİLDİ!

SÖZCÜ'den Şeyma ULUSOY'un haberine göre Ö.N. Trabzon’a gönderilirken içinde hiçbir sağlık personeli bulunmayan, ambulansa bindirildi. Hasta, sevk edildiği Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldüğü sırada da yolda fenalaşarak ve hayatını kaybetti. Acı haberi alan Ö.N.’nin ailesi de hastalarının yaşamını yitirdiği ambulansın boş olduğunu öğrenince konuyu yargıya taşıdı.

AMBULANSTA YETKİ KARMAŞASI!

Ölüm sonrası harekete geçen Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığı, yaşanan olayla ilgili olarak soruşturma başlttı. Adli Tıp Kurumu’ndan gelen bilirkişi raporunda da “hastanın sağlık personeli eşliğinde sevkinin yapılması gerekmesine rağmen bunun yapılmadığı” vurgulandı. Sevk kararının ise hastane nöbetçi şefinin yetkisinde olduğu belirtildi. Bunun üzerine hastaya bakan doktor B.A.Ö. hakkında görevi ihmal suretiyle ölüme neden olma suçundan kamu davası açıldı. Dr. B.A.Ö. savunmasında ambulansın sevk ve idaresinde herhangi bir sorumluluğu olmadığını, kendisinin herhangi bir idari görevinin bulunmadığını savundu.

ŞOFÖR: BANA B.A.Ö. ‘GEREK YOK’ DEDİ

Tanık sıfatıyla ifadesi alınan ambulans şoförü ise ambulansta doktor ve sağlık görevlisinin bulunmadığını itiraf ederek, ambulans şoför defterini Uzman Dr. B.A.Ö.ye imzalattığını, kendisinin ‘Sağlık memuru gelmeyecek mi’ sorsuna ise Dr. B.A.Ö.nün “Gerek yok. ” diye yanıt verdiğini iddia etti.

ŞURA: YETKİ B.A.Ö’DE DEĞİL S.S.’DE

Yargı safhasında görüşlerine başvurulan Yüksek Sağlık Şûra’sı ise “Dr. B.A.Ö.’nün hastayı ileri tetkik ve tedavi için Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk etmesinin tıp kurallarına uygun olduğunu, ambulanstaki sağlık personeli sorumluluğunun ise hastane nöbetçi şefinin yetkisinde olduğununu” belirtti.

BU KEZ NÖBETÇİ DOKTOR İÇİN DAVA AÇILDI

Gümüşhane Asliye Ceza Mahkemesi de tarafların beyanlarını ve hasta hakkındaki tıbbi belgeler ile raporları dikkate alarak Dr. B.A.Ö.’nün beraatine karar verdi. Gümüşhane Asliye Ceza Mahkemesi aynı kararda ayrıca hastane yönetiminin ve olay günü nöbetçi olan uzman doktorun eyleminin görevi ihmal suçunu oluşturma ihtimalinin değerlendirilmesi için Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Bunun üzerine bu kez hastanede nöbetçi uzman doktor olan Dr. S.S. hakkında Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığının 25 Ağustos 2015 tarihli iddianamesiyle kamu davası açıldı. 28. Gümüşhane Asliye Ceza Mahkemesi 24/5/2016 tarihli kararıyla Dr. S.S.nin 10 ay hapis cezası ile tecziye edilmesine ve bu cezanın ertelenmesine karar verdi. Dr. S.S. ise kararı temyize taşıdı.

‘EN AZ BİR SAĞLIK PERSONELİ BULUNMALI’

Bu aşamada bireysel başvuruyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi ise Sağlık Bakanlığının ilgili mevzuatındaki “Acil yardım ambulanslarında en az bir hekim ve/veya ambulans ve acil bakım teknikeri ve bir sağlık personeli olmak üzere en az üç personel görev yapar, gerekiyorsa ekibe şoför eklenir. Hekim bulundurulmayan ambulanslarda hasta kabininde nakil esnasında hastaya müdahale etmek üzere görev yapan personelden en az biri ambulans ve acil bakım teknikeri olmak zorundadır. Hasta nakil ambulanslarında en az biri sağlık personeli olmak üzere iki personel görev yapar. Hasta nakli sırasında en az bir sağlık personeli hasta kabininde bulunur, gerekiyorsa ekibe şoför eklenir.” maddelerine de atıfta bulunarak dosyayı karar bağladı.

SORUMU BELLİ DEĞİL ANCAK AYM ‘YAŞAM İHLALİ’ İÇİN KARARINI VERDİ

Sorumlunun kim olduğuna dair yargı kararından ziyade, ihmal sonucu ölüm olayının üzerinden 11 yıl geçtiğine dikkat çeken mahkeme Anayasa’nın 17. maddesinde güvence altına alınan ‘yaşam hakkının usul boyutunun ihlal edildiğine’ hükmetti ve başvurucuya 27 bin 500 lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

BAKANLIK TAZMİNAT CEZASINA ÇARPTIRILDI

Yüksek mahkeme, kararın örneklerinin de her iki doktor için yargı sürecini sürdüren ilgili mahkemelere gönderilmesine karar verdi. AYM’nin kararı sonrası ilgili yerel mahkemelerin dosyaları yeniden açması bekleniyor. Bahse konu tazminatı ise Sağlık Bakanlığı ödeyecek.
Sözcü
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: Ambulansta yetki karmaşası!

 #4075959  gönderen Dr_fb03
 08.03.2018 - 17:19:25
drbounlife yazdı:
08.03.2018 - 17:10:56
Fatura bakanlığa çıkmış, o da ilginç.
Tazminatı bakanlık öder. Ondan sonra kimin ihmali varsa, o kişiye rücu eder. Sonuçta yine doktor öder. Ayrıca devlet memurlarının görevleriyle ilgili suçlarda tazminat davası idareye açılır. Direk memura dava açılamaz.

Re: Ambulansta yetki karmaşası!

 #4076058  gönderen koleksiyon
 08.03.2018 - 21:49:01
geçenlerde benzeri bir olay yaşadım;
tıklım tıklım acil seviste hasta yakınları hemşireler tedavimize yetişemiyor diye kavga çıkarırken nakil ambulansla başka hastaneye servis yatışına göndermek istediğim yanında sağlıkçı bulunmasına ihtiyaç duymadığım hastanın yanına niye hemşire vermiyorum diye uğraştırıp durdular.

Re: Ambulansta yetki karmaşası!

 #4076073  gönderen CagdasRiza
 08.03.2018 - 22:13:20
Hemşire yoksa doktor ne yapacak? Ne kadar saçma sapan iş bu? Sanki doktor hemşire gönderse parasını cebinden ödeyecek. Var ki bir sıkıntısı gönderememiş.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: Ambulansta yetki karmaşası!

 #4076077  gönderen dr_demirci
 08.03.2018 - 22:19:00
ambulansla hastanın yanında kimse olmadan göndermek mal praktisin babasıdır bunun nesini savunuyorsunuz
Kullanıcı avatarı

Re: Ambulansta yetki karmaşası!

 #4076256  gönderen drbounlife
 09.03.2018 - 10:16:03
Dr_fb03 yazdı:
08.03.2018 - 17:19:25
drbounlife yazdı:
08.03.2018 - 17:10:56
Fatura bakanlığa çıkmış, o da ilginç.
Tazminatı bakanlık öder. Ondan sonra kimin ihmali varsa, o kişiye rücu eder. Sonuçta yine doktor öder. Ayrıca devlet memurlarının görevleriyle ilgili suçlarda tazminat davası idareye açılır. Direk memura dava açılamaz.
Teşekkürler hocam.

Re: Ambulansta yetki karmaşası!

 #4076336  gönderen tobirama
 09.03.2018 - 12:58:35
taksiyle göndermekle ambulansla göndermek arasında fark olmamış ki. malpraktisin dibi yapılmış bunu savunmayın.
Kullanıcı avatarı

Re: Ambulansta yetki karmaşası!

 #4076468  gönderen Simurg
 09.03.2018 - 17:12:50
defalarca yazdık, anlattık! ( gerçi bu olay 2009 oncesi ama )

1) ambulans eger B tipi istasyonsa en az 2 saglıkcı bulmak ve sevk eden hekım "hekimli sevk" kararı verdıyse bunu saglamak HASTANE YÖNETİMİNİN işi!!! ve bunu önceden aylık liste olarak yapmalı!

2) hasta sevk edilen hastanede sevki kabul eden hekime teslim edilene kadar sevk eden hekimin sorumluluğunda!

3) eve nakil bile olsa bir hasta asla arka tarafa yalnız bindirilmez! Bu sebeple stabil bir hastayı bile birimler arası/ ilçeden merkeze / ya da iller arası sevkte , görevlendirilen ekip personeli hastanın yanında arka kabinde olmak zorunda!