Salı , Kasım 13 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Birçok araştırmaya konu olan ve son derece karmaşık bir duygu olan aşkın, vücutta kalbin çarptığına beynin onay vermesi olarak tanımlanabileceğini belirten Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Fevzi Balkan, aşık olma hissini sağlayan hormonların işleyişi ve bu hormonların vücuttaki etkileri hakkında bilgiler paylaştı
Resim

Aşkın fizyolojik olarak incelendiğinde, aşık olmak için ilk uyaranın görsellik, yani fiziksel özellikler olduğunu belirten Doç. Dr. Fevzi Balkan, “Sonrasında 'feromonlar' denilen koku sinyalleri sayesinde kendimize biyolojik olarak en uygun eşi seçmeye çalışırız. Ter bezlerinden salgılanan koku molekülleri olarak tanımlayabileceğimiz feromonlar, eş adaylarına genetik yapımız ve olası biyolojik uyumumuz hakkında bilinçaltının seçim yapmasını sağlar. Son adım olarak ise beyin devreye giriyor. Beyinden çok sayıda nörokimyasallar ve hormonlar aşkı pekiştiriyor” dedi.

AŞIKLAR, MUTLULUK HORMONU SALGILIYOR

Aşık olunması durumunda kişinin; dopamin, serotonin ve noradrenalin gibi hormonların aktif ve dengeli şekilde salgılanmasıyla, bedensel ve zihinsel anlamda farklı bir deneyime adım attığını ifade eden Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Fevzi Balkan; “Aşkın kalıcı hale gelmesini sevgi ve bağlılık hormonu oksitosin sağlıyor. Aşk hissi zihni işgal ettiğinde beynin çalışma sistemi değişebiliyor. Beyin tarama (MRI) sırasında deneklerin aşık oldukları kişilerin fotoğraflarını gördükleri yahut onlarla ilgili düşündükleri sırada, beyinlerinin insula bölgesinin iç kısımları, singüler korteksin ön bölümü, hippocampus gibi bölgelerinde değişiklikler meydana geldiği gözlemleniyor. Bu bölgeler, aynı zamanda madde bağımlılığı gibi kişinin kontrolünü ele geçiren diğer durumlarda da aktifleşen ve aktif hale geldiklerinde kişiye “ödüllendirilmişlik” duygusu veren “ödül sistemi”nin en önemli parçalarıdır. Aşık olunması durumunda, aşık olunan kişiyle ilgili hemen her şey aşık olan kişinin zihnini işgal etmeye başlıyor” dedi.

AŞK, HORMONLARIN DÜZEYİNİ OLUMLU YÖNDE ETKİLİYOR

Aynı zamanda aşkı zincirleme bir reaksiyon olarak tanımlayan Balkan; “Aşk insanlarda testosteron, androjen, östrojen, progesteron gibi seks hormonlarının düzeyini de olumlu etkiliyor. Bunun yanında artan bazı nörokimyasal veya hormonlar da aşkı güçlendiriyor. Bu maddelerin en bilinenlerin başında dopamin maddesinin artışı geliyor. Dopamin de ödüllendirilme merkezlerinin kullandığı bir kimyasal iletişim aracı ve bu sistemi uyaran her türlü durum gibi, aşk da dopamin düzeylerini artırıyor. Aynen madde bağımlılarında olduğu gibi dopaminin artışı insanın zihnini gittikçe şiddetlenen bir şekilde aşık olduğu kişiye bağlayıp, ona bağımlı hale getiriyor. Taze aşıklarda miktarı artan bir başka madde ise sinir gelişim faktörü olarak bilinen NGF (neuro growth factor). Bu maddenin romantik duyguların ortaya çıkmasında çok önemli bir aracı olduğu konusunda geniş bir görüş birliği bulunuyor.

Aşkla ilgili bir diğer madde ise tokluk, ruh durumunun düzenliliği ve mutluluk düzeyimizle yakından ilgili olan serotonin. Aşkın ilk safhalarında serotonin seviyesi belirgin şekilde azalıyor. Aşık bir beyinde azalan seratonin ise aşık olunan kişiyle bir araya gelerek tamamlanmak üzere kişinin bütün zihinsel ve fiziksel mesaisini aşık olduğu kişiye yöneltiyor."

AŞK GÜZELLEŞTİRİYOR

Aşk esnasında salgılanan hormonların kişiye duygusal değişimler kadar, fiziksel farklılıklar da yaşattığına değinen Doç. Dr. Fevzi Balkan, “Aşk esnasında salgılanan hormonlar saçlara ve cilde parlaklık, gözlere canlılık ve kişiye pozitif yaşam enerjisi veriyor. Bunun yanında aşık oluna kişiye daha güzel görünme arzusu da kişisel bakım isteğini artırıyor. Karşılıklı aşkta artan özgüven ve ego ile birlikte de kişiler kendilerini hiç olmadıkları kadar güçlü ve çekici hissediyor” şeklinde konuştu.

BAĞIMLILIK YAPIYOR

Aşık olmanın getirdiği ruh hali ve psikoloji üzerinde yaptığı olumlu veya olumsuz değişikliklerin kişide bu duyguya yönelik bir bağımlılık da yaratabildiğinin altını çizen Balkan; “Aşk kişide psikolojik bağımlılık yapabiliyor. Normal aşkın ötesine geçen aşk bağımlılığında kişi âşık olduğu insanı hayatının merkezine koyuyor. Tıpkı madde bağımlıları gibi, aşk bağımlıları da bağımlı oldukları, yani sevdikleri insanla birlikteyken tüm sıkıntılarını unutmaya yönelik davranışlar gösteriyorlar. Bağımlı aşık terk edildiğinde ise yaşam onun için bomboş ve anlamsız hale geliyor. Bir ilişkinin sona ermesini bağımlı olmayan kişilikler daha kolay kabullenirken, aşk bağımlıları ayrılığı hiçbir zaman kabullenmeye yanaşmıyor.”
Haber Türk
Kullanıcı avatarı
Kadınlar çok daha güçlü duygular hissediyor.Kadın aşık olursa daha fazla seviyor.Bir kere erkekler daha geç aşık oluyor.Kadın daha kısa sürede bağlanıyor.Yani bağlanma hızı,erkeğin daha geç oluyor.O yüzden erkeğin şıp diye bağlananından biraz mesafeli durun yani.Ben seni görünce çok heyecanlandım diyorsa bir adam ,öyle müsait değil tabiat buna :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
zekidegilimbendoktor yazdı:
13.02.2018 - 14:34:10
Kadınlar çok daha güçlü duygular hissediyor.Kadın aşık olursa daha fazla seviyor.Bir kere erkekler daha geç aşık oluyor.Kadın daha kısa sürede bağlanıyor.Yani bağlanma hızı,erkeğin daha geç oluyor.O yüzden erkeğin şıp diye bağlananından biraz mesafeli durun yani.Ben seni görünce çok heyecanlandım diyorsa bir adam ,öyle müsait değil tabiat buna :)
Sağolasın...geçenlerde aldığım evlenme teklifini bu yüzden reddettim zaten ;)
Kullanıcı avatarı
Aşk ,birisine hayatındaki bir çok şeyden daha doğrusu çoğu şeyden daha fazla sevme durumu.Aşk,insanın hayata bakış açısını değiştiriyor.Aşk da süre var mı ?Var.Taklit ederek dolaylı duygu yaklaşımı var.Size çok büyük bir sır vereceğim .Hazır mısınız ?Bilim bize diyor ki :Bir kadınla bir erkek aşıkmış numarası yaparlarsa 6 ay içinde çok güçlü duygular oluşuyor.Bunun teknikleri var.Uygulamalı.İnsan Beyni nöroplastisti diye bir şey var.İnsan beyni bir şeyi yapa yapa o şeyi yapar hale geliyor.İşin güzelliği şu ; Biz bir sürü şeyi öğrenebiliyorsak demek ki aşkı da öğrenebiliriz. :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Paylaşım değil o.Sahte paylaşım.Seni olduğun halinle seven kişi,bak ben bir sürü kişi gördüm .Olduğundan farklı gösterip ilişki.Sonra Ahudan aha dönüyorlar.Güm diye kafalarına bir şey düşüyor.Bakın bir kişiyi gerçekten sevmek,o neye sahipse onu sevmektir.Anlatabildim mi ? Onu sevmen lazım.Çeşitli şekillerle,hareketlerle kendini bir şekle sokup sevdirmek doğru değil.Bilmek önemli değil ,kabullenmek zorundayız.İdrak etmek zorundayız.Mantık şu ; biz gerçekten tanımadan birisine karşı bir duygu hissediyorsak,o sahici olmayan bir duygusur.Gerçek değildir o duygu.Sanal duygu.Yani gördüğünde gerçekle uyuşmayacak. :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009