Salı , Kasım 13 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Dişlerinin tedavi edilmesi karşılığında 2 bin liraya anlaştığı diş hekiminin yanlış tedavi uygulaması sonucu 8 yıl sonra yemek yiyemez hale gelen hasta, 7 bin lira tazminat kazandı

Resim

Bir hasta, 2009 yılında on adet dişe tedavi uygulanması, üç adet köprü yapılması ve dişlerin parlatılması konusunda bir diş hekimiyle 2 bin lira karşılığında anlaştı. Diş çekimi ve dişlerin kesilmesi işlemi yapılan hastaya, iddiaya göre dişlerin iyileşmesi beklenilmeden diğer işlemler uygulandı. Kanamaların durmadığını gören hasta, yapılan geçici dişlerin kısa sürede düştüğünü, protezlerin çok büyük olduğunu belirterek, hekime müracaat etti.

Olumsuz cevap alan hasta, "yemek yiyemez" hale geldiğini belirterek diş hekimini mahkemeye şikayet etti. 10. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne diş hekimi hakkında tazminat davası açan hasta, şikayetlerinin davalı diş hekimi tarafından dikkate alınmadığını, yemek yiyemez duruma geldiğini öne sürdü. Doğru yapılmayan dişlerin düzeltilmesi talebinin davalı tarafından olumsuz karşılandığını anlatan davacı hasta, davalı hekimin hakarete varan sözler söylediğini belirterek; fazlaya ilişkin hakların saklı kalması kaydıyla ödenen 2 bin lira maddi tazminat ile 10 bin lira manevi tazminatın dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte davalıdan tahsiline karar verilmesini talep etti.

Mahkemede savunma yapan davalı, davacının iddialarının doğru olmadığını, muayene neticesinde davacının tedaviyi ve ücretini kabul ettiğini, tedavinin baştan sona başarıyla tamamlandığını kaydetti. Davacının geçici dişleri takıldıktan sonra oynama hissi nedeniyle kendisini aradığını, şehir dışında olması nedeniyle kendi bilgisi ve iradesi dışında davacının bir diş teknisyenine dişlerini kalıcı olarak yaptırdığını, kendisine kusur yüklenemeyeceğini, iddiaların ispatlanamadığını savunarak davanın reddini istedi.

Tarafları dinleyen mahkeme, diş hekiminin en küçük ihmalinden dolayı davalıya karşı sorumlu olduğu, tedavi ücretini iade ve yeniden yapılmak zorunda kalınan masrafları ödemesi gerektiği, davalının eyleminin haksız fiil teşkil ettiği gerekçesiyle davanın kısmen kabulüne karar verdi. Mahkeme, 4 bin 20 TL maddi ve 3 bin TL manevi tazminatın faiziyle davalıdan alınarak davacıya ödenmesine karar verdi. Kararı hem davacı hem de davalı temyiz etti. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi ise mahkeme kararını onadı.
İha
Kullanıcı avatarı
birileri dişçiler için düğmeye basmış anlaşılan...

eyyyy dişçi kardeşlerim, malpraktis gerçeğiyle yüzleştiğiniz zaman hala kendinizi "doktor" olarak tanıtmaya devam edecek misiniz yoksa "yok abi, wallahi biz dişçiyiz, sadece diş çeker dolgu kanal neyim yaparız; bizim doktorlukla ne işimiz olur?" mu diyeceksiniz? Tercih sizin.
Let the game begin!
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
geçen biri sormuştu sizi şikayet eden hasta yeniden muayeneye gelirse ne yaparsınız diye.

adamdan tazminat almış üstüne bi de dişlerini yeniden yaptıracak aynı kişiye yerinde olmak istemezdim diş hekiminin :))
Kullanıcı avatarı
diş hekimleri artık en azından malpraktisten korkup düzgün yaparlar işlerini umarım (işini iyi yapanlar müstesna), yakınlarımın az dişi çekilmek zorunda kalmadı yanlış tedaviden, hatta keşke tıpın bi dalı olsaydı daha nitelikli yapılırdı diye düşünüyorum, dişle ilgili bi sıkıntı olduğunda özel olsun kamu olsun fellik fellik iyi diş hekimi aramaktan şaşı oldum ve hala bulamadım, hayır bi de diş tedavileride düzgün yapılmazsa hayati tehlike yaratabiliyor, en olmadı diş kaybı oluyo , çok rahatlıkla yerine önerdikleri protezin bir çok handikapı var , ya farkında değiller ya da umursamıyolar
anlatılanlar vaki ise 7 bin çok az bile
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Bir oh çekmediği kalmış bazı arkadaşların. Diş hekimi, pratisyen hekim, uzman hekim, hemşire farketmez hepimiz aynı gemideyiz. Sağlık çalışanları birlik olmadığımız müddetçe haklarımız torpulenecek, mesleğimiz itibarsizlasacak.
Bu olaydaki verileri tam bilemiyoruz. Gerçekten bilirkişiye gidildi ve bu sonuç çıktıysa söyleyecek söz yok. Hastaya da meslektasimiza da geçmiş olsun.