Salı , Kasım 13 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Özel hastaneler acil servislerde ücretsiz hizmet hakkını suiistimal etmeye devam ediyor. Bu kez AKŞAM muhabiri Şakir Aydın, kalp krizi şüphesiyle gittiği acilde kırmızı alana alınmadı, 68 TL'lik fatura kesildi
Resim

Sağlık Bakanlığı’nın tüm uyarılarına rağmen özel hastanelerin acil servisleri vatandaşı mağdur etmeye devam ediyor. Yüzlerce vatandaşın yaşadığı mağduriyetin son bir örneği ise AKŞAM muhabiri Şakir Aydın’ın başına geldi. Astım hastası olan Aydın, önceki akşam saat 23.00 sıralarında göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikâyetiyle özel bir hastanenin acil servisine kaldırıldı.

Eldivenin bile 4 kat ücretini aldılar

İşte, taksimetre gibi işleyen acil tuzağının detayları: SGK’lı olan Aydın’ın tansiyonu 19 çıktı. Göğüs ağrısı ve tansiyonunyüksekliği örtüşünce ‘kalp krizi’ şüphesi doğdu. Aydın, buna rağmen kırmızı alan yerine yeşil alan uygulamasına dâhil edildi. Tansiyonun düşmesi için iki adet 25 miligramlık Kapril dilaltı hapı verildi. Ancak hastane protokol dökümünde iki yerine üç tablet fatura edildi.

EKG 15 TL, 1 iĞNE iÇiN 4 MALZEME!

Bu gelişmeler yaşanırken acil doktoru kalp krizi riskine karşı EKG istedi. Çekilen EKG’nin herhangi bir hayati tehlike oluşturmadığını söyleyen doktor, tansiyonunun düşmesi için 15 dakika kadar beklenmesini söyledi. Daha sonra yapılan ikinci kontrolde tansiyonun normale döndüğü belirtildi.

Hastanenin ücret takip formunda EKG ücreti 15 TL olarak yansıtıldı. Aydın’ın çektiği ağrıları nedeniyle sıkıntısını dile getirmesi üzere kas gevşetici iki adet ilaç kullanılarak tek bir kez enjeksiyon işlemi yapıldı. Ancak Hasta Ücret Takip Formu’nda bu işlem için 4 adet medikal malzeme girişi yer aldı.

KIRMIZI ALAN HASTALARI

Travma/kardiyak resusitasyon.

Şok tedavisi.

Ciddi solunum distresi yönetimi.

Cerrahi öncesi stabilizasyon.

Üst solunum yolu obstrüksiyonu, stridor.

Yaşama tehlikeye sokacak kanama.

Baş, boyun, göğüs, karın, rektum ya da vajene
penetre yaralanma.

Tansiyon pnömotoraks.

Hızla gerileyen bilinç düzeyi ya da koma

%30-50 I-II derece yanık.

28-32 derece hiportermi.

Omurilik travması (nörolojik bulgu+).

Açık uzun kemik kırıkları.

Status epileptikus.

TABELADA VAR UYGULAMADA YOK

AKŞAM Gazetesi muhabiri Şakir Aydın, gerekli işlemlerin ardından hastaneden taburcu edildi. Ücretsiz acil muayenesi beklerken 68.48 TL’lik faturayla karşılaşan Şakir Aydın, neden ücret alındığını hastane görevlisine sordu. Muayene ve yapılan diğer işlemlerin ücretli olduğunu söyledi. Oysaki hastanenin girişindeki ‘Hangi hallerde ücret alınmayacağının yer aldığı tabloda ‘Kardiyovasküler’ vakalarla ilgili not yer alıyordu...

ŞİKAYETLER YAĞMUR GİBİ!

Özel acillerde ücret ödeyen çok sayıda vatandaş feryatlarını internet forumlarında dile getiriyor. İşte o şikâyetlerden bazıları:

KESiLEN PARMAĞA 500 TL DiKiŞ PARASI!

25 Ocak 2018 tarihinde bir özel hastanenin acil servisine giden bir vatandaş yaşadığı mağduriyeti, “Kardeşim ev kazasıyla parmağını kesti. Acil servise gittiğimizde normalde para almaması gereken acil servis bizden parmak dikişi için 500 TL talep etti. Böyle bir para vermeyeceğimizi durumun acil olduğunu söylediğimizde ise dikiş atmayı reddettiler” dedi.

‘BiZiM iŞLEYiŞiMiZ BÖYLE’ DİYORLAR

Epilepsi nöbeti geçiren bir vatandaş acil serviste yaşadığı sıkıntıyı, “Hemen hemen ayda bir kere yaşadığım bu durum oksijen ve serum verilmesi sonucunda normale dönüyordu. Hepimizin bildiği üzere epilepsi hastaları kırmızı alanda muayene edilir. Benden 70 TL gibi bir ücret talep ettiler. Karşı çıktığımda ise “Bizim işleyişimiz bu şekilde almak zorundayız “dediler ve mecburen ödemek zorunda kaldım” diyerek anlattı.

SSK EMEKLİSİNDEN BİLE FARK ALINDI

Bir başka hasta ise, “Pazar günü akşam saatlerinde validemin astım nöbetlerinden dolayı Çengelköy’deki özel bir hastanenin acil servisine götürdüm. Acilde hava verilip kan tahlili yapılıp yarım saat sonra taburcu edildik. SSK emeklisinden acil servis ücreti alınmaması gerekirken çıkışta bizden 92 TL fark ücreti alındı” dedi.
Akşam
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
öncelikle kalp krizi şüphesi kırmızı alan değil sarı alandır kalp krizinin kendisi kırmızı alandır bu birinci hata ikincisi ise 180/90 üstü tansiyon zaten sarı alana girer ve ondan da ücret alınmaz.yani özel hastaneler sarı alandan ücret alamaz.hekim göğüs ağrısının non kardiyak olduğuna kanaat getirirse o yeşil alana girer ve ücretli hasta olur.(örneğin dispeptik ağrı gibi miyalji gibi) ama bu vakada tansiyon tek başına sarı alan için yeterli.
Özel hastanede 3ay önce eşimin günübirlik invaziv işlemden sonra çıkış işlemleri için yatış hizmetlerine gittiğim de imzalamam için uzatılan kağıtlar arasında bir de ne göreyim !!
Cevap: boş epikriz kağıdı
Evet evet yanlış duymadınız, doktor olduğumu bilmelerine rağmen(girişte alınan bilgilerle) boş epikriz kağıdını imzalamam için uzattılar...
Israrla imzalamayacağımı ve nedenini ( bu kağıdın yapılan işlemleri anlatan kağıt olduğunu, gerekiyorsa doldurulduktan sonra imzalayacağımı, boş kağıda kesinlikle imzalayacağımı )anlattığımda sekreter kural böyle diyip durdu, sonra hastane yönetisi ile görüştüm..adama doktor olduğumu söyler söylemez, adam zaten çark etti, doktor beyin imzalamasına gerek yok diye iletti..

Çok şaşırmıştım...
İmzalanan kağıtlara mutlaka bakın...
Özel hastanelere kizacaginiza vatandaşa sarmissiniz yine.
Özeller adam gibi çalışsaydı devlet acilleri bu halde olur muydu?
Türkiye'de yüzlerce özel hastane var ve para yüzünden vatandaşın %85 i devlet acillerine geliyormuş.ALAMASINLAR,ÇÖKSÜNLER ÜMÜKLERİNE...SIKARSA,SERMAYENİN SAHİBİ KİM? SAVAŞIN UCU KİME DOKUNUR?
AVCILARDA ÖZEL BİR HASTANESİ OLAN ESKİ SAGLİK BAKANİMİZ KİMDİ VE BUNLARDAN HABERSİZ MİYDİ MESELA?
Kullanıcı avatarı
Dinsizin hakkından imansız gelir derler. Haberdeki söz konusu hastadan bahsetmiyorum ama acillere gelen hastaların çoğu acil değil. Acil olmadığı halde acile gelen hastadan özel hastanenin para almasına acımam. Hatta keşke devlette acil olmadığı halde acile gelen hastayı sigorta dışı saysa ve tüm parayı hastadan alsa. Ama tabi öyle bir durum olsa bu sefer hastalar "beni kırmızı alan göster diyerek doktorun yakasına yapışır .
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
özel hastanelerde yapılanlar elbette denetlenmeli gerçek acil hastanın hakkını gözetmek lazım arkadaşlar ama acil servise sırf özel hastane diye hasta olacağımı hissediyorum-grip başlangıcı-maça gittim çok halsizim bi serum takalım-bu gece hiç uyuyamadı çok halsiz işe de gidemedi vs. vs. diye binlerce çoğaltabileceğim örnekler de geliyor.bu tipler özele de gelse devlete de gelse acil olmadığı halde acil servisi meşgul ettiği için ücret alınmalı.ve yine bu tipler biz acil servise geldik neden ücret alıyorsunuz diye yaygara koparan tipler.bir doktor olarak özel hastaneleri bu konuda haklı buluyorum ve darısı devlet hastanelerinin de başına diyorum.acil servis acil hasta içindir.naz niyaz yeri değildir.bunu önce sağlık bakanı idrak etmeli ve akşam polikliniği açacağı yerde bunun gibi vatandaşlarına yaptırım uygulamalı.bu iş başka türlü çözülmez.bu kadar bilinçsiz bir millete sabaha kadar poliklinik açsan adım başı özel hastane koysan nafile....
Size katılmıyorum özel hastane orası..10 günlük karın ağrısı ve griple giderseniz öperler..bence bu vatandaşa gereken bu...gerçek acil özele gitmez..en aşağı yatak ücreti de alınmalı ondan..vatandaş herşeyin rantını istiyor..bedelini ödemeli