Salı , Kasım 13 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
14 yaşındaki çocuk halı sahada kalp krizinden öldü


ResimCüneyt ÖZFİDAN (DHA)/İHA

İMKB Anadolu Lisesi 1’nci sınıf öğrencisi Göktuğ Recepkethüda, dün öğle saatlerinde arkadaşları ile halı sahada futbol oynarken rahatsızlanarak yere yığıldı. Çevredekilerin haber vermesiyle gelen sağlık ekiplerinin müdahalede bulunduğu Recepkethüda, ambulansla Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Recepkethüda, doktorların yaptığı müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

BİR HAFTA ÖNCE AĞABEY OLMUŞ

Kethüda’nın akrabası olduğu öğrenilen Recep Kethüda, küçük çocuğun hayalleri olduğunu bir hafta önce doğan küçük kardeşinin adını da kendisinin koyduğunu anlattı.

Dayı Recep Kethüda, “Acı haberi dün akşam 17.30 sıralarında aldık. Çok süper bir çocuktu. Zekası çok iyiydi. Acı bir şey. Yıkıldık. Babası ve ailesi şu anda perişan. Zekiydi, ailesi Kilimli’de yaşıyordu ancak okula Zonguldak’a gidiyordu. Allah bizlerden daha çok seviyormuş. Acımız büyük. Bir hafta önce erkek kardeşi dünyaya geldi. Kardeşinin adını da “Ömer” diye o koymuştu. Şu anda böyle. Ailesi olarak perişan olduk. Futbolla da göz dolduruyordu. Kilimli Belediyespor’da top oynuyordu. Bir anda yere yığılmış. Arkadaşları görünce 112’ye haber vermişler. İki saate yakın mücadele edildi ama maalesef kurtarılamadı” dedi.

'HASTALARA KIYAMAM DEDİ DOKTOR OLMAKTAN VAZGEÇTİ'

Baba Cevat Kethüda otopsi işlemleri sırasında morg önünde acılı bekleyişini sürdürdü. Göktuğ’un duygusal biri olduğunu anlatan yakını Recep Kethüda, “Ailenin umuduydu. Çok başarılı bir çocuktu. Büyük adam olmak istiyordu. Genelde duygusal bir çocuktu. Hayalleri doktor olmaktı. ‘Hastalara kıyamam’ diye doktor olmaktan vazgeçmişti. Hayatı böyleydi. Başka bir meslek sahibi olmak istiyordu” diye ifade etti.


Küçük çocuğun cenazesi otopsi işlemlerinin ardından defnedilmek üzere Kilimli ilçesine götürülecek. Hayatını kaybeden küçük çocuğun bir hafta önce doğan kardeşiyle birlikte üç kardeş oldukları öğrenildi. Hayatını kaybeden İMKB Anadolu Lisesi öğrencisi olan Kethüda'nın okul arkadaşları da acı haberle üzüntüye boğuldu.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
her rapor için gelen kardiyoloji polikliniğine giderse efor testi ve eko için kardiyologlar evin yolunu unutması lazım.şuanki durumda bile gerçek hastalarına bakamıyolar.günlük 80-100 hasta bakıyolar zaten.bide bunları ekle.dediğiniz doğru olabilir ama türkiye şartlarında çok zor.çoğu aritmi ve yapısal kalp hastalığı olanlar zaten.rutin fm,kan tahlili ve ekg çoğunda normal,egzersizle herhangi bir şikayet belirtmiyorsa bi de tanı çok zor.35 yaş üstü olanlar zaten halı saha maçı felan yapmasınlar zaten hassas plakları varsa sonuç malum.onların hepsine de anjio yapmaları lazım.eee o zaman ne yapacağız sorumlu kim olacak .türkiyede artık sokakta yürümek için rapor isteyecekler bu gidişle.benim düşüncem bu kardiyolog arkadaşlar kendi sıkıntılarını daha iyi dile getirebilirler.her geleni sevk edelim.ben üzerimden sorumluluğu attım kim ne yaparsa yapsın düşüncesi olmaması lazım.kendi içimizde birlik olamazsak zaten düşmanımız çok...
Kullanıcı avatarı
Sporcu lisans raporu birinci basamakta hiçbir tetkik imkanı olmadan sadece fizik muayeneyle karar verilebilir mi diyorsunuz hekim olarak?
Bir çocuk dahi bu sebeple ölse mesleki sorumluluğu geçtim vicdani sorumluluğu var bu işin.
Lisanslı olanlar bu işi profesyonelce sürekli yapacaklar. Lisanssız olanların zaten rapora ihtiyacı yok beyanları yeterli.
demek istediklerimi anlamamışsınız.o zaman şöyle deyim.manisasporlu futbolcu meduna transfer edilirken kulübün aile hekimi medunayı kardiyolojiye sevk etseydi meduna sahada yığılıp kalmayacaktı.şanslı idi ki ölmedi ve tanı konuldu ve futbolu bıraktı.bi de birinci basamakta eğer istersen rutin kan tahlili,fm ve ekg yapılabiliyor.ekg de aritmi varsa en azından onu yakalarsın.özetle tanı zor,hastanın hikayesi,şikayeti yoksa ve çok hasta var.türkiyedeki sistem bunu kaldırmaz dedim.ben kimseyi savunmuyorum.herkes suçu yıkacak birini arıyor.çözüm önerin varsa söyle o zaman.bunlar benim fikrim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Bu çocuk lisanslı olsa ve bu durum gerçekleşseydi. Raporu veren aile hekimi ''çok hasta vardı bu kadar bakabildim hastane yoğun diye de sevk etmedim sıra olmasın dedim'' dediğinde Hakim bunu geçerli sebep kabul eder miydi sizce.
Buarada allah rahmet eylesin dedik ama yazmadan geçmeyeyim. Çocuk ölümleri gerçekten daha da acı oluyor.
hastalıkların hepsi tetkiklerle saptanmayabilir. rapor aldığı dönemde sorun yokken 3 ay sonra aritmi gelişmeyeceğini kim garanti edebilir. epilepsi hastasıdır fakat hasta olduğunu söylemez. yüzücü olabilir raporu alabilir. eeg çekersin normal çıkabilir..belki anevrizması vardır.. ancak yüzlerce tetkik yaparak riski azaltabilirsin. örneğin her gelene ekg, ekokardiyografi, efor testi, beyin mr, anevrizma taraması için beyin anjiyografi, aort anevrizması için torax bt, batın bt, tümör taraması için pet.. vs.. vs.. tetkiklerin sonu yok. bu durumda en garanti yol her gelene spor yapamaz raporu vermek. spor yaparsam tüm riskleri kabul ediyorum diye imza attırmak..