Çarşamba , Eylül 18 2019
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Değerli arkadaşlar, geçerli temada piyasalarda (devlet dahil)''hekim'' dediğinizde bir tür kalifiye (beyaz yaka derler ya) sağlık işçisi profili anlaşılır, ''sağlık'' da bir tür alınır-satılır-pazarlanır metadır, hastaneler de çoktan''kurumsallaşmıştır''. Bu bir tek kişi ya da klik ya da ideolojinin suçu değil galiba, zeitgeist böyle... Yani -arada iğnenin ucu kendine dokunan kimi hastalar sitem etse de-bedensel,ruhsal ve sosyal iyilik hali ve bunu sağlamaya çalışan insanlar teması rağbet görmüyor artık bir şekilde ( bkz. devinim-sinerji-devinim dünyası). Belki bu işin ilahi sırrı da, rağbet görmemeye rağmen doğruyu yapmaya çalışmaktır, kim bilir...Benim kuşağın bir diğer sıkıntısı da şu: çoğumuz ikinci temaya göre eğitim aldık (maynaneci! ekolü bir yana) ama birinci temayı kucağımızda bulduk. Evet, hekimliğin cenaze namazı kılındı, her türlü mevlidi de okundu...Artık sadece ''business'' var. 'Business'' çarkına uymayanı da 99 köyden kovuyorlar zaten (hasbelkader 100. de takıldık)...Kısa vadede düzelmez bu işler, doğru bildiğinizi yapın en iyisi, hepinize sevgiler, selamlar...
Kullanıcı avatarı
Kaybedenler kulübüne hoşgeldin kardeşim.Hastalıklara karşı verilen tepkinin ilk basamağı inkar ve isyandır.Sen de bu aşamadasın sanırım ama zamanla bunu kabullenmeye başlayacaksın.Dikensiz bir gül bahçesi beklerken gülsüz bir diken bahçesine gireceksin.Ve bunları normalleştirerek duygusuz olacaksın,suratına tükürseler yarabbi şükür diyeceksin,umursamaz olacaksın zaten yakında robodoclar ve yapay zekalar geliyor.O zamana kadar zevk almaya bakacaksın .Ondan sonrası Allah kerim...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Önemli sorunlarımıza değinilmiş bir yazı, gazetede yayınlanması sevindirici. Ama katılmadığım yerleri var.
Ben sevabına doktor olmadım. Sevabına bu kadar okuyabilecek bir insan olsam gönüllü olarak gider Afrika’da falan birşeyler yapmaya calisirim. Gerçekten salt iyilik amaçlı bu işe gönül verenlere hayranım ama çoğumuz icin bu bizim mesleğimiz. Kendimizi kandırmayalım. Aç gözlü hocalar dediğiniz de bu ülkenin en okumuş ve parayı en çok hakeden insanları. Akademisyen olmuş bir adam maddi olarak bunun karşılığını devletten alamıyorsa, dışarıda kendisine 20 katı gibi rakamlar teklif ediliyorsa neden çekip gitmesin ki. Nedir bağlayan yani. Kıymet bilen yok ki. Ülkeye katkısı olan adama maddi karşılığını vereceksin ve gereken saygıyı göstereceksin ki akademisyenliğin bir özendiriciligi olsun.