Çarşamba , Temmuz 15 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Bir günde yaşanan 3 genç doktor intiharı, sağlık çalışanlarının ağır çalışma koşullarını gündeme taşıdı. Sağlık- Sen ve 2 bakanlık bir araya geldi ve sağlıkçıların çalışma hayatını yeniden düzenlemeye yönelik kararlar aldı.

Adana'da Dr. Ece Ceyda Güdemek, Batman'da Cerrah Dr. Engin Karakuş, İstanbul'da tıp öğrencisi Yağmur Çavuşoğlu, aynı gün yaşamına son verdi. 2 hekim de intihar notlarında ağır çalışma koşullarını dile getirmişti. Ardı ardına yaşanan intiharlarla birlikte, sağlık çalışanlarının 36 saati bulan nöbetlerini ve ağır çalışma koşullarını gündeme getiren Habertük Gazetesi'nin haberi, yankı uyandırdı. Gazete Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberine göre Sağlık- Sen, Sağlık Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, dün yaptıkları ortak toplantıda sağlık çalışanlarının şikayet ve taleplerini değerlendirdi. Öğrenimine devam eden sağlık çalışanlarına kolaylık sağlanması kararı alınan toplantıdan çıkan, ağır çalışma koşullarını düzenleyecek kararlardan bazıları şöyle:

- Mazeret izinlerini senelik izinlerinden bağımsız kullanabilecekler.

- Sağlık Bakanlığı'nda çalışan eşlerin nöbet düzenlemesinde kolaylık sağlanacak.

- Muayene önceliği verilecek.

- Eğitim mazeretine bağlı tayin olanların derslerine devam edebilmeleri için kolaylık sağlanacak.

- 2018'in ilk yarısında. görevde yükselme sınavının duyurusu yapılacak.

- Türk sSilahlı Kuvvetleri'nden devrolan hastanelerde çalışan personelin yıllık izinlerindeki hak kayıpları giderilecek.

- Hac organizasyonunda tüm sağlık çalışanlarının görevlendirilebilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı'yla görüşme gerçekleştirilecek

CHP DE İNTİHARLARI MECLİS'E TAŞIDI

CHP'nin doktor milletvekillerinden Murat Emir, son günlerde peş peşe gelen 3 intihar vakası üzerine, hekimleri intihara sürükleyen nedenlerle ilgili Meclis'te bir araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Emir, TBMM Başkanlığı'na verdiği araştırma önergesinin gerekçesinde, hekimlerde intihar nedeniyle ölüm oranının diğer meslek gruplarına göre daha yüksek olduğunu, erkek hekimlerin toplumdaki diğer meslek gruplarındaki erkeklere oranla 2 kat, kadın hekimlerin 2-3 kat daha fazla intihar nedeniyle hayatını kaybettiği belirterek, "Çalışma sürelerinin uzun olması, yoğun iş baskısı, hekimlerden yüksek performans beklentisi ve tüm bunlara bağlı olarak yaşanan yoğun stres, intiharlara bağlı ölümleri beraberinde getirmektedir" denildi.

'TÜKENMİŞLİK SENDROMU YAŞIYORLAR'

Özel olarak doktorların, genel olarak tüm sağlık çalışanlarının tükenmişlik sendromu yaşadığı, bunun temel sorumlusunun da iktidarın sağlık politikaları olduğunu ifade eden Emir, şunları dedi:

DOKTORUM NE YAPTIN!

"Ülkenin geleceği olan hekimlerimizin, tükenmişlik içinde hayattan kolayca vazgeçebilmelerine yol açan ortamın sorumlusu, 15 yıldır iktidardaki AKP'nin yanlış sağlık politikalarıdır. Sağlıkta Dönüşüm Programı, hekimler ve sağlık emekçileri için yaşamı her gün daha da çekilmez hale getirmektedir. Sağlıkta gün geçtikte yeni ve ciddi sorunlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Ne hastalar memnun ne sağlık çalışanları. Bu program nedeniyle hekimlerimiz, performansa dayalı sistem nedeniyle 3 dakikada 1 hasta muayene etmek zorunda bırakılmalarının bedelini canlarıyla ödüyor."

'DAHA ÖNCE DE İNTİHARA KALKIŞTI' İDDİASI


Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Çavuşoğlu'nun intiharının nedeni, sırrını koruyor. Çavuşoğlu'nun yakınları, kendisinin hayat dolu ve güler yüzlü, ailesiyle ve çevresiyle barışık biri olduğunu söylerken, "İntiharına anlam veremiyoruz" dedi. Lise arkadaşı F.A. ise genç kızın lise 1'inci sınıfta da intihara kalkıştığını öne sürdü. Çavuşoğlu'nun, önceki gün Beylikdüzü Gürpınar Mezarlığı'nda toprağa verildiği öğrenildi.
Haber türk
Kullanıcı avatarı
- Mazeret izinlerini senelik izinlerinden bağımsız kullanabilecekler.

- Sağlık Bakanlığı'nda çalışan eşlerin nöbet düzenlemesinde kolaylık sağlanacak.

- Muayene önceliği verilecek.

- Eğitim mazeretine bağlı tayin olanların derslerine devam edebilmeleri için kolaylık sağlanacak.

- 2018'in ilk yarısında. görevde yükselme sınavının duyurusu yapılacak.

- Türk sSilahlı Kuvvetleri'nden devrolan hastanelerde çalışan personelin yıllık izinlerindeki hak kayıpları giderilecek.

- Hac organizasyonunda tüm sağlık çalışanlarının görevlendirilebilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı'yla görüşme gerçekleştirilecek


Gerçekten mi??
Bunlar mı bizim sorunumuz?
Sağlıksenden katılan arkadaşlar bunları mı istemişler tükenmişlik için?
Hem de böyle 3 arkadaşımızın ölüm haberi üzerine
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
aa olur mu en önemli maddeyi unutmuşlar bütün sağlık çalışanları doktorların amirleri olacak. Tamam doktorları temsil etmiyorsunuz da ölü fırsatçılığı yapacak kadar aşağılık bir sendika olmasaydınız.Görevde yükselme eğitim mazareti hac organizasyonu muayne ne alakası var doktorlarla , onu bırak Tükenmişlikle ne alakası var. Bu olayların üzerini böyle örtebileceğini sanıyorsanız kendi hafızalarınızı bizim hafızalarımızla karıştırmamanızı tavsiye ederiz. İnsani olmayan 36 saatlik nöbetler, yılın tamamında tek tutulan icap nöbetleri, alakalı alakasız her şeye malpraktis açabilme hakkı ama dava kaybedilince avukatın malpraktisinin olmaması başka mesleklerde bunun adı dahi geçmemesi, performans saçmalığı falan filan zaten arkeologların sorunlarıdır
En son hayda tarafından 02.11.2017 - 09:55:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Dr lar birleşip kendi isteklerini dile getirmedigi sürece hicbir sey düzelmeyecek malesef.herkes asıl sorunun neler oldugunu 36 sa nöbet, izindeyken döner kesilmesi, süt izni , hekmlerin eş durumu ataması sorunlarını biliyor görmemezlikten geliyor bize düsen bunları her mecreda dile getirerek görmezden gelenleri rahatsız etmek saklanacak delik bırakmamak.hangi saglık calısanı bizim kadar risk alıyor ki bizim sorunlarımızı çözsün .gidip birebir kendi dertlerini düzeltecek kadar da asagılık davranmıslar.her gece belli bir saatte gerekirse günlerce aylarca sürecek twitter etkinliği düzenleyerek baskayabiliriz.elbet birilerimiz nöbetci degildir elbet her gün birileri twit atabilir.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Sağlık-sen (sendikaya üye arkadaş varsa da kusura bakmasın) zaten genelde hükümetle arayı iyi tutup mevki makam kapmaktan başka bir derdi olmayan adamlardan oluşan işlevsiz bir sendika. Beklenildiği gibi bakanlığı biraz Bile yoracak, doktorların sıkıntılarını bir nebze de olsa hafifletecek hiçbir düzenleme önermemişler, bu mu sendikacılık?
Millet ohal korkusuna zaten muhalif sendikaları koşarak terketti, meydan bunlara kaldı, Bunlar da bizle dalga geçiyor.
yeni düzenleme denmiş ama ciddi herhangi bir değişiklik olmamış.özellikle asistankardaki nöbet sonrası izinle alakalı bastırılmalı.bir insanın özellikle hekimlik gibi dikkat istteyen bir meslekte 36 saat kesintisiz çalışmasının hiçbir mantıklı açıklaması olamaz.