Salı , Temmuz 14 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Meclis'te 'helal' ilaç tartışması!

 #4001771  gönderen drhaber
 07.10.2017 - 17:12:20
AK Parti Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan, çölyak hastalarının kullandığı glutensiz ilaçların domuz jelatini içerebileceğini belirterek, bu gıdaların helal ve sağlıklı olanlarını hastalarla paylaşmak gerektiğini belirtti. CHP’li Gaye Usluer, ise bu sözlere, “İnanç üzerinden, ne hastalık tanısı ne hastalık takibi ne de tedavi olur” karşılığını verdi

TBMM’de çölyak hastalığının neden ve sonuçlarının araştırılması için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu dün toplandı.

Gazete Habertürk'ten Murat Gürgen'in haberine göre; AK Parti Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan, çölyak hastalarının kullandığı glutensiz ilaçların domuz jelatini içerebileceğini belirterek “Müslüman bir ülkede yaşadığımız için bunu vurgulamak zorundayım. Bu gıdaların helal ve sağlıklı olanlarını mutlaka hastalarımızla ve hasta yakınlarımızla paylaşmamız gerekiyor. Domuz ve ürünlerini içeren glutensiz bir diyeti asla bir Yahudi’ye yediremezsiniz. Bizim de Müslümanlar olarak bu konuda farkındalığı oluşturmamız lazım” dedi.

CHP’li Gaye Usluer, bu sözlere, “İnanç üzerinden, ne hastalık tanısı ne hastalık takibi ne de tedavi olur” karşılığını verdi. CHP’li Ceyhun İrgil ise Tezcan’a “Şu anda biyolojik ve mitral kapakların yüzde 90’ı domuzdan yapılmakta. Ne yapacaksınız, kalplerinden sökecek misiniz onları?” dedi.
Kullanıcı avatarı

Re: Meclis'te 'helal' ilaç tartışması!

 #4002032  gönderen ceyna
 08.10.2017 - 14:57:21
Mantıksız bir tartışma olmuş. Helal kapsamının sağlıkta ne alakası var. Hepimiz müslümanız amma velakin milletvekilimizin de bahsettiği gibi kalp kapakları domuzdan yapılmakta. Ne yapalım 7 den 70 e kalp sorunu yaşayan hastaların ölmesine izin mi verelim. Nerede kaldı ettiğimiz yemin.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: Meclis'te 'helal' ilaç tartışması!

 #4002035  gönderen sistermary
 08.10.2017 - 15:03:57
başka türlüsü yoksa tabi ki kullanacağız ama varsa o tercih edilebilir
yoksa da yapılmasını istemek çok normal bir hak.
biz kendimiz bişey geliştirmediğimiz gibi , yapılması lazım gelene de bi istek teşvik yapmıyoruz, uyuyoruz.
tıbbi ilaç uygulama vs nin islama uygunluğu kesinlikle konuşulması gerreken bir konu. yapılabilecek birçok revizyon var ve biz hiçbirşey yapmıyoruz. konuşulması gereken mecra meclis midir değil midir bu değerlendirecek yetkinlikte değilim ama bu konuda kesinlikle bişeyler yapılması gerekli
Kullanıcı avatarı

Re: Meclis'te 'helal' ilaç tartışması!

 #4002643  gönderen Simurg
 10.10.2017 - 12:07:03
helal ilaç değil, helal kaplama tartışmasıdır..

Ben desteklıyorum

ama su yıyecekte ilaç kaplamasında kalmasın iş.. şirketler de HELAL vergisi versin.. bıraktım yenisini şu kazandıklarının helalini versinler yeter!
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Oncelikle şu ''hepimiz muslumaniz ama'' sacmaliginin bitmesi lazim. hayir dostum hepimiz musluman degiliz ayrica turkiye musluman bi ulke de degil. ulkenin dini olmaz. turkiye nufusunun buyuk bolumu musluman oldugunu iddia eden insanlardan olusuyor. onlarin da 99%u muslumanligin tum sartlarini yerine getirmeyen cakma muslumanlardir.
Kullanıcı avatarı

Re: Meclis'te 'helal' ilaç tartışması!

 #4003170  gönderen dr_demirci
 11.10.2017 - 11:40:16
bu ilaç helal değildir kullanmıyorum diyorsan saygı duyarım kendin bilirsin. ama milletin kafasını bulandırmaya çalışmak yanlış. madem bu ilaçlar helal değil yap o zaman helal ilaç!

Re: Meclis'te 'helal' ilaç tartışması!

 #4003231  gönderen emre6117
 11.10.2017 - 15:14:09
helal haram kavramı bir müslüman için hayatın her alanında olan bir durumdur.yemede içmede çalışma hayatında sağlıkta yani aklınıza hayatın hangi alanı geliyorsa orada.öncelikle müslümanım diyen bir kişinin bu konuyu bilmesi lazım. alternatif olmayan mecburi durumlarda örneğin sadece domuzdan üretilen kapak varsa alternatifi yoksa domuz kapağı kullanılmasında sakınca yoktur .(bu konu yiyecek üzerinden ayetle sabittir). bu arada chpli milletvekili yine şaşırtmamış.bir türlü islam dinini anlayamadılar.anlasalar yada en azından saygı gösterseler emin olun iktidara gelme ihtimali olacak.ve akpnin bu konuda tekelleşmesi bitecek.ama böyle gittiği sürece sistem aynen devam eder.
Kullanıcı avatarı

Re: Meclis'te 'helal' ilaç tartışması!

 #4003355  gönderen statistician_md
 11.10.2017 - 20:10:09
Bende şu şekilde bir haber okumuştum. Türkiyede kullanılan jelatin miktarı, ülkemizde üretilen (üretime yeni başlamıştır) ve ithal edilen helal jelatinden çok daha fazla. Oraya gelmeden araştırılacak daha çok yerler var

http://bfy.tw/EQ54

http://insanvehayat.com/9-maddede-turki ... n-gercegi/

http://www.gidaraporu.com/turkiyedejela ... lati_g.htm

http://www.trakyaninsesi.com/haber/6049 ... yedik.html

https://www.besinbulteni.com/jelatin/

http://www.yenimesaj.com.tr/gundem/gida ... 40723.html

http://www.gidagundemi.com/makale/jelat ... i-m17.html

http://www2.tbmm.gov.tr/d24/7/7-6522c.pdf

Re: Meclis'te 'helal' ilaç tartışması!

 #4003616  gönderen sutlukahve
 12.10.2017 - 13:37:25
Bu konuda polemik yapılmasına, karşı tarafa "Nasıl böyle düşünürsün?" demeye gerek yok. İlaçlardaki jelatin kaplama bitkisel de olabiliyor hayvansal da. Bitkisel jelatin kaplamalı ilaç talebi olmuş milletvekilinin. CHP vekili ise anlamadan dinlemeden konuşmuş gibi olmuş. Kalp kapaklarında alternatif yoksa domuzdan devam edilir ama ilaç kaplaması gibi alternatifi olan basit bir konuda neden bitkiseli olmasın? Burda can sıkan nokta eğer helal/haram hassasiyeti musevilik, hristiyanlık vb. başka bir dinde olsaydı gene hararetle karşı çıkılacak mıydı? Bu da benim önyargım olacak ama sanmıyorum. Bu önyargılar artık bitse de üretime ve kalkınmaya odaklansak.
Klinikte gördüğüm kadarıyla bu konulara dikkat eden hastalar zaten soruyor(vegan hastalarımız özellikle), ilaç firmaları ile mailleşiyor, muadili varsa ilacın jelatin kaplamasız saşe formlarını talep edebiliyorlar.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009