Salı , Ağustos 11 2020
TUS tercihleri hakkında bilgiler ve paylaşım platformu... Nasıl tercih yapılmalı nereleri tercih etmeli & etmemeli...
Kullanıcı avatarı

Re: Nöroloji mi Acil Tıp mı?

 #4333395  gönderen firangi
 02.12.2019 - 21:05:36
Devlette Nöroloji çok özveri isteyen bir branş. Polikliniği yoğun, hasta populasyonu uğraştırıcı, konsultasyonu fazla, gece uykusu yok, sağlık kurulu yükü çok fazla. Bütün olumsuzlukların bu denli bir araya geldiği az bölüm vardır. Yandal yapılabilirse veya akademisyen olunabilirse güzel olabilir, onlar da biraz nasip. Özeldeki durumlarını bilmiyorum.
Kullanıcı avatarı

Re: Nöroloji mi Acil Tıp mı?

 #4333402  gönderen tedi
 02.12.2019 - 21:31:22
smilodon yazdı:
02.12.2019 - 20:43:24
tedi yazdı:
02.12.2019 - 08:00:54
eğer kariyerli olurum ve bir çok insanın arasından sıyrılırım (torpil/yetenek/çalışma hangisi ile olursa) dersen nöroloji tek geçerim. ama bütün tedaviler 3. basamakta yani akademik olman gerekiyor. ALS, MS hepsine immunoterapiler ve gen terapileri geldi, aklın hayalin olmacak paralar dönüyor. adamlar araştırma vile yapmıyor şirket tutmuşlar araştırmayı onlar yürütüp senin yerine yazıyor. benzer bir olay sadece romatoda var.

acil ise bunun tam tersi bence. ben düz adamım, koy sağ kanada, bütün maç gider gelirim, diyorsan sana uygun. ortalama üstü kazançları ve daha insani mesai saatleri ile göz kırpıyor. ama çalışma şartları iyi diyemeyiz acil sonuçta cam çerçeve her an inebilir.

Neuro scientist olmak Türkiye de sadece hacettepe ve Ege tıp da ki bir kaç hocanın gözdesi olmana bağlı hocam, senden istenen svh manyağı olman demans hastalarına palyatif de bakman, nöropatik ağrılar grubu gibi pis bir grupla uğraşman,sabahtan akşama kadar baş bel ve boyun ağrısı bakman, devlette beklenen bunlar.

Nörolojinin en büyük artısı girişimsel Nöro ve Algoloji şansı olması başka da bir esprisi yok.

ya işte onu diyorum, nöroimmunolog olun inanılmaz bir potansiyel var. hastası dediğin gibi az değil yani büyük üniversitelerin hemen hepsinde bir ms'ci var (mesela omü de var). ama sadece 3. basamakta olması, inanılmaz sert bir hiyerarşi ve bloklamanın olması biraz düşündürüyor. ama azmin önünde bir şey durmaz, çok genç ve başarılılar var. doğru olan kısım bugün giren kişilerin %90'ı dediğin gibi devlet hastanesinde mesleki anlamda sürünecek üstüne emeğinin karşılığı verilmeyecek.

acil için bu oran %99. üniversiteye girsen bile özel hastan yok, sana özel tedavin sınırlı/yok. bilim yaparsın türkiye de acil ve bilim komik duruyor.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009