Cumartesi , Ekim 19 2019
İhtisa yapmak istediğiniz dalla ilgili sorularınız merak ettiklerinizi yazın,o dal ile ilgilenen üyelerimiz yardımcı olacaktır..
Kullanıcı avatarı

Re: Mikrobiyoloji uzmanlığı

#4267924  gönderen queenofspades
 06.05.2019 - 08:59:47
Karatay35 yazdı:
03.05.2019 - 12:45:29
Biyokimya ve Mikrobiyolojideki bu tıp dışı sorununun çözümü için neden hiç bir adım atılmıyor bunu anlamak güç
çünkü kendi içimizde birlik olabilmiş değiliz ve en büyük etken ise itiraz mercii olabilecek dernek vb oluşumların içerisindeki yetkili kişilerin göz ardı edilemeyecek kadar büyük kısmı tıp dışı kökenli... böyle olunca ne akademideki, ne de derneklerdeki hocalar tepki gösterebiliyor. bence temel bilimlerin en kötü yanı bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılık.

#4319274  gönderen Lifeee
 12.10.2019 - 09:50:54
Herkese iyi günler. Tus ta hedefim uzun zamandır Mikrobiyoloji. Yazılan yazılarda bulaş riski var denilmiş aklıma takıldı bu konu. Hastalığım nedeniyle mtx kullanıyorum ileride anti tnfx kullanabilirim seçmemem mi gerekir mikrobiyoloji yi. Çok fazla görüşüyor mu bulaş vakaları teşekkür ederim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4319516  gönderen soroz
 13.10.2019 - 13:09:29
Bulaş riski var tabi de herhangi bir hekimliği göre çok da yüksek değil. Brucella üremiş kan kültür şişesi kırılırsa yakındaysanız ihale ederseniz brucella olabilirsiniz, nadiren de olsa gönderilen örnekte ne neisseria meningitidis ürer personel kabinde çalışmamış özen göstermemiş olur profilaktik cipro içer, tbc labınız varsa 3. düzey biyogüvenlik önlemleri olmalı vs vs. Aslında çok bulaş olmaz ama elbette risk sıfır değildir, risk vardır.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4319520  gönderen doctor1984
 13.10.2019 - 13:49:20
Yardımcı sağlık personeli ile uğraşmak zor olabilir. Yani laborantlar, biyologlar gibi. Ben acilde çalışırken bunun sıkıntısını çok yaşadım. Yapılan tedavileri yardımcı sağlık personelleri sürekli sorgulardı. 112 personeli sevkin gereksiz olduğunu düşünürdü. Laboratuvar personeli gereksiz tahlil istendiğine inanıp ses yükseltirdi. Bir insan grup çalışmasına uygun değilse ya da grubu yönetecek becerilere sahip değilse bence seçmemeli. Ayrıca ihale olayları da var. İhale şartnameleri hazırlanacak vs. Özelde de iş imkanı kısıtlı. Diploma kiralama yoluna gidilip işleri laborant yapıyormuş diye duydum
Kullanıcı avatarı

#4319524  gönderen kocaaga92
 13.10.2019 - 14:10:10
soroz yazdı:
13.10.2019 - 13:09:29
Bulaş riski var tabi de herhangi bir hekimliği göre çok da yüksek değil. Brucella üremiş kan kültür şişesi kırılırsa yakındaysanız ihale ederseniz brucella olabilirsiniz, nadiren de olsa gönderilen örnekte ne neisseria meningitidis ürer personel kabinde çalışmamış özen göstermemiş olur profilaktik cipro içer, tbc labınız varsa 3. düzey biyogüvenlik önlemleri olmalı vs vs. Aslında çok bulaş olmaz ama elbette risk sıfır değildir, risk vardır.
Daha dün kültürde üreyen bir brucellamız vardı çömez bir güzel açmış boyadı baktık risk her zaman vardır ama istiyorsanız katlanır. Uzmanlıkta riskten kaçınacağınız lablar mevcut o alana yoğunlaşarak görevinizi yapabilirsiniz.