Perşembe , Haziran 20 2019
İhtisa yapmak istediğiniz dalla ilgili sorularınız merak ettiklerinizi yazın,o dal ile ilgilenen üyelerimiz yardımcı olacaktır..
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Re: acil tıp tercih edeceklere samimi uyarılar

#4129145  gönderen drmaniac
 09.06.2018 - 19:38:48
oguzurgan yazdı:
09.06.2018 - 11:08:50
Çok teşekkür ediyorum içten ve samimi görüşlerin ve yazın için. Umarım herşey gönlünce olur. Hiçbir meslektaşımın darlık ve sıkıntıda kalmaması için herkes için hep duacıyım. Yapılan kutsal bir iş ve meslek. Herkesin karşısına düzgün ve iyi insanlar çıksın tüm hayatları boyunca.

Bir arkadaşım 50 yaşından sonra nasıl yapılır bu iş diye sormuş. Ona da cevap vermek isterim. Bu konuda birkaç alternatif var.
1) memuriyette 25. yılını tamamlayan doktorlar, devlet memurları kanununa göre talepleri halinde nöbetlerden muaf tutulur. Çalıştığınız hastanede talebiniz halinde nöbete girmeyebilirsiniz. Ki 55 yaşını geçmiş bir hekimi zorla nöbet tututurmak da etik değildir. Kaldı ki 55 yaşına gelene kadar kendinize uygun ve nisbeten rahat bir hastane bulmuş, düzeninizi kurmuş, hatta nöbetten af istemeyeceğiniz bir yerde olmanız da muhtemel.
2) 55 yaş civarı zaten emekli olunabiliyor. Hatta yıpranma payı da gelir ise daha erken emekli olma imkanı bile doğabilir. Şuan emekli olmuş doktorları devlet aile hekimi olarak geri göreve çağırıyor!
3) bu kadar tecrübeli ve işini doğru yapan bir acil uzmanını özel hastaneler havada kapar. Eğer bu durumda biri var ise ben hemen iş bulabilirim kendisine. Sadece mesai saatlerinde özel bir hastanenin acil servisinde, günde 20 hasta bakılacak, nerede ise devletin verdiği maaşa yakın çalışabileceği, hastaların kapıdan servise yatana kadar 2-3 uzmanın görüp; 30 dk da servise yattığı bir hastane ayarlayabilirim :)
4) İlaç firmalarında çok rahat iş bulabilirsiniz eğer hasta bakmak istemiyor iseniz.
5) emekli olup, tarla-bahçe işleri ile yada denizcilik-balıkçılık ile uğraşabilirsiniz :) Evini barkını satıp, bir sahil kasabasına yerleşip, amatöer balıkçılık yaparken 5 yıl içinde akdenizin en büyük balıkçı filolarından birinin sahibi olan bir uzman abinin hikayesini okumuş idim. Doktor olan, çalışma disiplini olan hiçbir doktor aç kalmaz. iş onu bulur merak etme. Alışmış, kudurmuştan beterdir :)
6) İş yeri hekimi olarak büyük banka yada fabrikanın birinde memur gibi takılabilir, günde 20-25 hasta bakabilirsiniz.

**** Bir açil uzmanı günde 2 hasta entübe edip, 2 kez tek başına cpr yaptığı nadir yerler vardır. istisnalar kaideyi bozmaz. bu nedenle 55 yaşında bu işi yapamam, yorulurum demeyin. 55 yaşında bu kadar iş yapamıyorsan zaten malülen emekliliği haketmişsin demektir. :) 55 yaş, 60 yaş artık orta yaş sayılıyor. bu kadar da ümidi kesmeyin kendinizden. Uzun yaşamanın sırrı, 60 yaşında da, 70 yaşında da genç delikanlıyım hala diyebilmekte. Vücut kendini söylenene göre hazırlıyor. 60 yaşında kötürüm kalıcam diye gezersen 65 olmadan kalabilirsin, dikkat ! :)))

Sonunu düşünen kahraman olamaz :))) Sağlıcak ile ve mutlu kalın.
benim önerim sonunu düşünün kahraman olmaya çalışmayın.

#4279156  gönderen Wohe
 13.06.2019 - 01:01:12
Bir acil tıp uzmanının '' Yeşil alana bakmak istemiyorum '' deme şansı var mı ? Varsa hangi durumlarda ? Birde acil tıp uzmanı ortalamadan döner alabilir mi ? Yani özetle bir atu yeterli pratisyen olan bir hastanede 24 saatlik çalışma sürecinde 20 - 30 sarı-kırmızı alan hastası bakıp ortalamadan döner alabilir mi ?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4279171  gönderen tobirama
 13.06.2019 - 07:57:13
Wohe yazdı:
13.06.2019 - 01:01:12
Bir acil tıp uzmanının '' Yeşil alana bakmak istemiyorum '' deme şansı var mı ? Varsa hangi durumlarda ? Birde acil tıp uzmanı ortalamadan döner alabilir mi ? Yani özetle bir atu yeterli pratisyen olan bir hastanede 24 saatlik çalışma sürecinde 20 - 30 sarı-kırmızı alan hastası bakıp ortalamadan döner alabilir mi ?
Bulunduğu nöbette tek acil uzmanı ise acilin şefi olarak diyebilir. Ortalamadan döner alması da başhekim inisiyatifinde ama genelde alır.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7