Perşembe , Nisan 25 2019
Yurtdışında eğitim,ihtisas v.b konularda mesajlaşmalar..sorular, öneriler..

Kullanıcı avatarı

ERASMUS (DAHA ÇOK İSPANYA)

#3168357  gönderen nickomisin
 06.04.2015 - 20:11:26
GENEL BİLGİLER

1- Öncelikle Erasmusa hem öğrenciyken hem de araştırma görevlisiyken başvurabiliyoruz.
2- Başvuruları internetten yapıyoruz. Üniversitenin uluslararası ilişkiler biriminden takip edebilirsiniz.
3- Her üniversite kendi dil sınavını yapıyor (yılda 1 kez), sınavın zorluk derecesi üniversiteden üniversiteye değişiyor. (Akdeniz Üniversitesi için: Sorular grammar ağırlıklı değil, diyologa yönelik)
4- Dil sınavından aldığınız puana ve not ortalamanıza göre öğrenim ya da staj hareketliliğine hak kazanıyorsunuz.
5- Üniversitelerin anlaşmalı olduğu yerler var ancak oralara gitmek zorunda değilsiniz, eğer herhangi bir üniversiteye kendinizi davet ettirmeyi başarabilirseniz anlaşma olmasa da gidebiliyorsunuz.
6- Bunun için önce gitmek istediğiniz ülkeyi belirlemeniz o ülkedeki tıp fakültelerini ve bölümleri araştırıp, hocaların mail adreslerini bulup oraya gitmek istediğinizi belirten bir mail atmanız gerekiyor.(Maile cv nizi eklerseniz iyi olur)
7- Bu yazışmaları yapmak için sınavı geçmeyi beklemeniz gerekmiyor, ne kadar erken yazışmaya başlarsanız o kadar iyi, çünkü cevap gelmesi zaman alabiliyor, ayrıntıları konuşmak için birkaç defa mailleşmeniz gerekebiliyor.
Örneğin; Ben İspanya’da yaklaşık 30 üniversiteye mail attım, bunların 5-6 tanesi kabul etti. Sonra kabul edenler içinden araştırıp 1 tanesini seçtim. Bu süreç yaklaşık 1-2 ay sürdü.
8- Staj hareketliliği için aylık 500, öğrenim için 400 euro hibe veriliyor. Yol parası daha önce ayrıca veriliyordu ancak benim gittiğim sene bütçe yetersiz olduğu için verilmedi, yani bu değişebiliyor. Hibenin %80’i gitmeden önce, %20’si döndükten sonra hesabınıza yatıyor.
9- Öğrenim hareketliliğinde gittiğinizde sizi orada karşılayacak bir ‘mentor’ yani danışman oluyor, ev bulmanızda vs yardım ediyor ama stajda böyle bir şey yok. Her şeyi kendiniz ayarlıyorsunuz. (Tavsiyem gitmeden önce birkaç gün kalacak bir otel ayarlayıp gidince oradan ev bakmanız)
10- Eğer araştırma görevlisi iseniz Gri Pasaportla gidebilirsiniz yani vize almanıza gerek kalmıyor ve gittiğinizde de Avrupa’da (İngiltere hariç) vizesiz seyahat edebiliyorsunuz.

SOSYAL AKTİVİTELER İLE İLGİLİ BİLGİLER

1- Gittiğin yerde mutlaka ESN ofisleri olacaktır. Oraya kayıt olursanız istemediğiniz kadar sosyal aktivitelerin içinde bulursunuz kendinizi, çok fazla Erasmus organizasyonları var.
2- Ulaşımda Ryanair en ucuzu yalnız dikkat!! Online check-in işlemini kendiniz yapmanız ve mutlaka çıktısını almanız gerekiyor, ayrıca bagaj sınırlarına da dikkat etmeniz lazım yoksa çok uçuk fiyatlar ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bunun dışında blablacar ı güvenle kullanabilirsiniz.
3- Gittiğiniz ülkelerde (özellikle de tek seyahat ediyorsanız) kesinlikle hostellerde kalmanızı tavsiye ederim. Çok rahat yeni insanlarla tanışıp, birlikte gezebilirsiniz. Ayrıca couchsurfingi kullanarak da gittiğiniz yerde size eşlik edebilecek insanlar tanıyabilirsiniz. Orayı bilen insanlar olarak bulunduğunuz yerin kültürünü en iyi onlar biliyor olacaklar.

Öğrenci kantini

Resim

EĞİTİM İLE İLGİLİ BİLGİLER (İSPANYA GRANADA ÜNİVERSİTESİ İÇİN)

1- Eğitim dili kesinlikle İspanyolca, eğer İspanyolca bilmiyorsanız eğitim almak çok zor. O yüzden açıkçası ben derslere çok fazla girmedim, İngilizce bilen birkaç hoca aracılığıyla internet bağımlılığıyla ilgili bir çalışma yaptım. Amfilere gittiğimde ben derdimi İngilizce olarak sınıfa ve hocaya anlattım, anlayanlar anlamayanlara anlattı, o şekilde idare ettik, öğrencilere anket yapmak için bazen oturup İspanyolca farmakoloji, pediatri vs derslerini dinlemek zorunda kaldım. Bu yüzden zaman geçirmek için yanınızda mutlaka internete bağlanabilen bir cep telefonu ve yedek batarya olması gerekiyor.
2- Hocalar ve asistanlar son derece anlayışlı, güler yüzlü insanlar.
3- Staj hareketliliği ile giderseniz her hangi bir sınava tabi değilsiniz, İspanyolca bilmiyorsanız öğrenim hareketliliği ile gitmeyin zaten, çünkü sınavlar İspanyolca oluyor.

Granada Üniversitesi Tıp Fakültesi

Resim

İSPANYA GENEL

1- İspanya genel olarak sıcak, samimi Akdeniz insanının yaşadığı bir ülke. Bizlere çok benziyorlar hatta bizden daha samimiler yabancılık çekmezsiniz.
2- En özgün bölgesi güney kısımdaki Endülüs Bölgesi diyebilirim. Sürekli orada olmasanız bile, özellikle de Sevilla, Granada ve Malaga’yı görmeden dönmemenizi tavsiye ederim.
3- Hafta sonları her yer kapalı ayrıca siestaları var, bu saatlere dikkat edin yoksa aç kalırsınız, açık market bile bulamazsınız.
4- Granada öğrenci için ideal bir şehir. Küçük, ucuz, öğrenci şehri. Malagaya 2, Madrid e 5 saat. Kendi havaalanı da var ancak oradan uçuşlar pahalı. 1.5 Euroya bira, kola vs aldığınızda yanında ücretsiz tapasın geldiği tek şehir (benim gezdiğim şehirler arasında)
5- Barcelona güzel, deniz, sahil, hareketli ancak pahalı olabilir, İstanbul gibi; Madrid sıkıcı gelebilir, resmi başkent, Ankara gibi düşünebiliriz. Valenciya fena değil, Barcelona’ya yakın olması iyi. Malaga; yaz tatili için ideal. Sevilla otantik, flamenkonun ve boğa güreşinin en iyi olduğu yer, etkileyici, masalsı

Boğa Güreşi Alanı (Plaza de Toros)

Resim

AÇILAN DİĞER BAŞLIKLARDAKİ SORULARIN CEVAPLARI

1- Asistanlıkta yurt dışına rotasyon veya erasmus gibi değişim programları mevcut mu?
Üniversite hastaneleri için mevcut. EA. İçin bilmiyorum

2- Yazın Erasmus olur mu?
Genelde okullar tatil olduğu için olmaz. (İspanya Ağustos ayında tatil olduğu için kabul etmedi)

3- Hibe yeter mi?
Yetmez.

4- Pasaport ne zaman alınması gerekir?
Gri pasaport birkaç gün içinde çıkıyor, gitmeden 10 gün önce başvurmanız uygun olur.

5- İstek maili nasıl yazılır?
Mail adresinizi ulaştırırsanız, örnek gönderebilirim.

6- Hangi bankaları kullanalım?
Hsbc bu konuda iyi diye biliyorum ama ben banka kullanmadım, nakit aldım yanıma, tabi çok dikkatli olmak lazım bu durumda

7- İntörnken Erasmus olur mu?
Olur, hatta intörnken daha iyi olur.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: ERASMUS (DAHA ÇOK İSPANYA)

#3168454  gönderen nickomisin
 06.04.2015 - 22:03:28
uykusuzfare yazdı:Elinize sağlık çok yararlı bir başlık olmuş:)
Erasmus başvuru süreci, evrak işleri vs çok zor ve mutlaka daha önce giden birilerinden yardım almak gerekiyor.

Sağolsun bana yardım eden arkadaşlar oldu, ben de bu sürecin sıkıntılı olduğunu bildiğim için gitmek isteyenlere elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.

Sırf bunlarla uğraşmak istemedikleri için pes edenler oluyor ama bence kararlı olmaya çalışın, çünkü kesinlikle verdiğiniz emeğe değen bir tecrübe yaşayıp dönüyorsunuz.

#3168596  gönderen Skyrow
 07.04.2015 - 00:22:44
Erasmusu dusunen bir ogrenci olarak tesekkur ediyorum guzel bir baslik olmus. Ne yazik ki tip fakultesinde erasmus ile ilgili bilgi cok az nette.

Ben ozellikle 4-5-6 gibi gitmeyi dusunuyorum ancak hocalarin stajlari saymadigi, okulun uzadigi gibi duyumlar aldim. Ayrica staj hareketliligi kapsaminda mi gitmis oluyorum? Bu durumda stajlardan sinav olmuyor mu erasmusa gidenler?
Kullanıcı avatarı

#3168662  gönderen nickomisin
 07.04.2015 - 09:29:17
Skyrow yazdı:Erasmusu dusunen bir ogrenci olarak tesekkur ediyorum guzel bir baslik olmus. Ne yazik ki tip fakultesinde erasmus ile ilgili bilgi cok az nette.

Ben ozellikle 4-5-6 gibi gitmeyi dusunuyorum ancak hocalarin stajlari saymadigi, okulun uzadigi gibi duyumlar aldim. Ayrica staj hareketliligi kapsaminda mi gitmis oluyorum? Bu durumda stajlardan sinav olmuyor mu erasmusa gidenler?

Staj hareketliliğiyle gidersen ders eşleştirmesi yapmıyorsun, sınav olmuyorsun, yani okulun uzayabilir, aslında staj daha çok araştırma görevlileri için uygun.

Öğrenim hareketliliğiyle gidersen orada aldığın dersleri burada saydırabiliyorsun, eğer başarılı olursan uzamaz, intörnken uzamaz mesela.. ornegın burda yapacagın dahiliye ıntornlugunu gıdıp orda yapıyorsun..

yani sonuç olarak;
evet okul uzayabiliyor, hatta büyük ihtimal uzar, ama şahsi fikrim uzatmaya değer..

bazı tecrübeler sadece bazı zamanalrda yaşama fırsatımız oluyor, geri dünüş yok.. bence böyle bir fırsatın olursa değerlendir.. ama tabi ki kendin için en iyi kararı sen verirsin..

Bol şans ;)
En son nickomisin tarafından 07.04.2015 - 09:37:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3168663  gönderen nickomisin
 07.04.2015 - 09:35:59
çok fazla özel mesaj gelmiş ama bence soruları (çok özel olmadığı sürece tabi) buradan sorarsanız, diğer arkadaşlar da görmüş olur, aynı sorular birkaç defa sorulmaz..

ben de elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım, hepimiz için daha faydalı olur diye düşünüyorum.

#3168670  gönderen Skyrow
 07.04.2015 - 09:58:31
Okulu uzatmama ailem kesinlikle karsi bu nedenle benim icin en iyi ihtimal intern olarak gitmek galiba. Tekrar tesekkurler :)

Re:

#3396461  gönderen aktashtc
 10.12.2015 - 21:06:07
Ben 2 stajdan kaldım haliyle 5.sınıfa geç başlıyorum giderken ders uyumu sıkıntı olur mu?

#3396546  gönderen sumengen
 10.12.2015 - 22:44:37
Hole senor espanol! Ispanya guzel bir ulke.Madrid kesinlikle sıkıcı bir sehir degil.Bercelona'nin pahali oldugu soylenemez,tapas'lar ucuz,yemekler bize yakin.Barcelona'ya sirf Gaudi'nin eserlerini gormek icin gidilebilir.Ispanyollar artik turistleri kovuyorlar,cok kalabalik oldugu icin.Barcelona yazin deniz kiyisi,cok canli oluyor. Valencia'ya gidecekseniz,domates festivali zamani gitmek en iyi diyorlar. Barcelona mimaride dunyada bir numara,rahatlikla denilebilir. Ispanyollar tipta da ileriler.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009