Cuma , Ocak 15 2021
Mesleki konularda guncel bilgiler
Kullanıcı avatarı
Merhaba, benim bi yakinimdan öğrendiğim haber uzerine konuyu bilene danışmak istiyorum.
Aile icinde sağlık calisani bulunması ve isi geregi tetanoz açısından riskli bir yakinima tetanoz ve hepatit aşılarını yaptirmasini onerdim. Bağışıklık durumunu bilmedigim 30 yasinda erkek hasta. Bugun asm'ye gitmis durumu anlatmis. Hekim her iki asiyi da recete etmis eczaneden al yapalım diye. Ben 4 sene once her iki asiyi da tamamladim asm'de, guncel durumu bilmiyorum o yuzden.
Artik saglik ocaginda tetanoz ve hepatit asilari da mi yok, ya da "ucretsiz" yapiliyor? Bu asilar ihale ile alinip her yere dagitilmiyor mu? Bu asilar asm hekimlerince temin edilmesi geremiyor mu? Hadi kizamik vs piyasada yok ozel durumlardan oturu. Elimi kestim, tetanoz bağışıklığı icin enfeksiyon hastaliklarina mi gidecegim? Bağışıklamada durum nedir?

#2972018  gönderen gozdenur
 29.08.2014 - 23:51:52
TSM sorumlu hekimiyim, kişi bağlı olduğu aile hekiminden aşıyı yaptırabilir. Aile hekiminin elinde aşı olmadığı gibi durumlarda bağlı olduğu tsmden de yaptırabilir. Ama öncelikle yapması gereken aile hekimidir.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#2972025  gönderen bahare90
 29.08.2014 - 23:58:25
Cok tesekkur ederim. Mevzuati bilmedigim icin bir sey daha sormak istiyorum, kisi tsm'den asi temini icin ne yapabilir ya da yapmali acaba? Elinde bir tek recete ve faturası var yakinimin bu arada

Re:

#2972161  gönderen dravil
 30.08.2014 - 11:32:58
Bir soru da şu,Asm lerde bulunan hepatit b aşısı bebekler için düzenlenmiş dozlar,erişkin dozu farklı değilmi

Re:

#2972167  gönderen sslayer
 30.08.2014 - 11:45:34
tetanoz ve hepatit b aşıları öncelikle gebe ve bebekler için her ay belirli sayılarda aile hekimi tarafından tsm den istenir. ihtiyacın biraz fazlası istenir ki, acil durumlarda başka hastalara kullanılabilmesi için. eğer asm de aşı azalmışsa ya da o ay fazla sayıda misafir gebe gelip aşı yaptırmışsa ve benzeri durumlarda dolapta aşı kalmayabilir. ya da aşı az olduğu için doktor aşıyı yaptırmayabilir. bu durumda sizi tsm ye yönlendirebilir, ya da aşıyı reçete edebilir, ya da sizin durumunuzda bir aciliyet olmadığı için, belirli bir gün verip o gün aşıyı yapabilir.

sorulara gelince,

1. "Artik saglik ocaginda tetanoz ve hepatit asilari da mi yok, ya da "ucretsiz" yapiliyor?"

aşılar var, ücretsizdir, asm de yoksa ya da az kalmışsa yapmayabilir. ki size reçete edilmiş, tetanoz aşısının fiyatı 10 tl dir. geri ödeme ile ne kadara gelir bilmiyorum. çok acil o aşıyı yaptırmak istiyorsanız reçete ile alıp yaptırabilirsiniz.

2. Bu asilar asm hekimlerince temin edilmesi geremiyor mu?

belirttiğim durumlar için aile hekimi o aşıları temin eder, farklı bir durum olursa onun yeri zaten asm değildir.

3. Elimi kestim, tetanoz bağışıklığı icin enfeksiyon hastaliklarina mi gidecegim? Bağışıklamada durum nedir?

kesik derecesine göre, ya asm de tedavi edilir ve aşılama yapılır, ya da acil servise gidilip orada aşılama yapılır.
Kullanıcı avatarı

Re:

#2972462  gönderen bahare90
 30.08.2014 - 21:54:14
Anlıyorum. Benim merak ettigim, normalde endikasyonu isteyen herkes olan ve ücretsiz diye vurgulanan asilarin esas sormululugunun asm veya tsm olup olmadığı idi. Fazla bulunmasi gereken aşıların (kizamik vs bulasici hastaliklarin salgin olasiligi vs tamam asm'de bulunmamasini anlarim. Ancak nufusta kayitli kisilerin tetanoz veya hbv'ye ne zaman ishiyac duyacagini tahmin etmek aslinda daha zor ve sade vatandasa gore her an depoda bulunmasi gerekiyor gibi. Elimi kestim ornegini de o yuzden verdim, su an gitsem asi yok git yazdir diyecek ya da acilde yapilacak ki acile de bagisiklama icin gitmek de ayip sanki) bu arada iki asi toplam 60 mi ne tutmus sadece tetanoz degil. Ilac yazmis gibi recete ucreti de cabasi. Parasinda degiliz elbet ancak yakinima ben bunu yapar miydim diye sorguladim. Anladigim kadari ile aciklama da yapmamislar asi yok elimizde vs diye. Yakinim da sorguladi haliyle bir sey mi donuyor diye... bilgilendirme icin tesekkur ederim yine de;)
bahare90 yazdı:Merhaba, benim bi yakinimdan öğrendiğim haber uzerine konuyu bilene danışmak istiyorum.
Aile icinde sağlık calisani bulunması ve isi geregi tetanoz açısından riskli bir yakinima tetanoz ve hepatit aşılarını yaptirmasini onerdim. Bağışıklık durumunu bilmedigim 30 yasinda erkek hasta. Bugun asm'ye gitmis durumu anlatmis. Hekim her iki asiyi da recete etmis eczaneden al yapalım diye. Ben 4 sene once her iki asiyi da tamamladim asm'de, guncel durumu bilmiyorum o yuzden.
Artik saglik ocaginda tetanoz ve hepatit asilari da mi yok, ya da "ucretsiz" yapiliyor? Bu asilar ihale ile alinip her yere dagitilmiyor mu? Bu asilar asm hekimlerince temin edilmesi geremiyor mu? Hadi kizamik vs piyasada yok ozel durumlardan oturu. Elimi kestim, tetanoz bağışıklığı icin enfeksiyon hastaliklarina mi gidecegim? Bağışıklamada durum nedir?
İş'ten riskli olduğundan bir evrak alacakmış öyle asm veriyormuş o zaman. Eşime de lazımdı öyle dediler bize.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Ilginc yaa. Ben dedigim gibi 4 sene once sadece sozel beyanda bulundum yaptilar sorgulamadan. Hepatit icin nasil bir sey yazilabilir ki? Calistigim yerde var belki pis bi yerde çalışıyorum horizontal bulas vs diye bir sey yazar mi insan kaynaklari muduru??? Endikasyonu herkes olarak belirlenmis neticede hbv'nin. Takvime alindiginda da bizden gecmisti coktan;)
Kullanıcı avatarı
lymthurk yazdı:Erişkin Hepatit B aşısı ücretsiz değildir. Sadece risk grubundaysa ve ilgili uzmanca reçete edilmiş ise eczaneden SGK kapsamında alabilir. Tetanoz aşısı ise ücretsizdir ve ASMlerde bulundurulması gerekmektedir.
katılıyorum.halk sağlığı müdürlüğüne de sormuştum benzer cevabı almıştım.bakanlığı erişkin aşı programı; hac-umre aşıları, gebelikte neonatal tetanoza yönelik ve personele yönelik aşılamalardır.td acil durum için kullanılabilir.ama hepatit b için reçete edilmeli.ayrıca asm'lerde hepatit b
aşısı pediatrik doz, elimde fazla var yapayım vs dendiyse (ki denmemeli), ona da dikkat etmeli.çalışan kişi hepatit b açısından riskli ise işyerinin sağlaması gerekli orası da ayrı konu.