Çarşamba , Nisan 21 2021
Pratisyen Hekimlerin genel bilgi paylasim platformu...

renal kolik mi? akut batın mı?

#2834556  gönderen drflowers
 01.04.2014 - 22:21:44
arkadaşlar kolay gelsin,
yaptığım bir ihmalden bahsetmek istiyorum,belki de önyargı
danışma renal kolikli hasta diye haber etti bana, 20 yaşlarında genç bi çocuk , işte hocam ben daha önce kum döktüm yine kum döküyorum, ağrı kesici yazar mısınız dedi, baktım ağrısı sağ alt kadranda bel bölgesinden başlayarak kasığa doğru ilerliyo, ateşi yok kostovertebral açı hassasiyeti yok, şu an lab kapalı, yarın tekrar gelirsiniz şimdilik ağrı kesici yapıcam dedim.
çocuk odadan çıktı.. defans rebound bakmadığım aklıma geldi, hemen akabinde başka bi hasta geldi,ben ona yetisirim diye düşünürken, bu ağrı kesiciyi olup çıkmış bile 2 dkda...
herhangi bi akut batın olma durumunda en kötü ne olabilir diye düşündüm apandisit rüptüründen tuttum nelere gittim :P sizin fikrinşz nedir başına böyle bişey gelen var mı..
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: renal kolik mi? akut batın mı?

#2834757  gönderen asclb
 02.04.2014 - 00:19:27
majezik yazdı:Renal kolik olup olmadigini en iyi hasta teshis eder hocam.
İnternken renal koliğim tutmuştu. Acil dahiliyeye gitmiştim asistan nasıl bi ağrın var diye anamnez almaya başlayacakken zor bela kıvrana kıvrana kolik abi kolikkk demiştim. O zaman ürolojiye deyip şutlamıştı beni.

#2834761  gönderen ruzgargibigecti_
 02.04.2014 - 00:22:28
bişey olmaz bence rahat ol .renal kolikli hasta ağrısını tanır.

#2910602  gönderen pergamon
 02.06.2014 - 11:17:43
venividivici yazdı:Ağrının karakteri ne idi? Kolik mi? İnflamatuar mı? İştahsızlık, tenesmus var mıydı? Hastada visseral tutulum bulguları var mıydı? Toksik mi görünüyordu? Topuk düşme testi? Hatta araba ile gelmişse kasislerden geçerkenki ağrı durumu? Belki ortostaz bulguları?
Renal kolik her zaman lab'a yansımaz zaten, TİT'in temiz olması renal kolik tanısını dışlamaz
Karın ağrılı her hastanın batınını ellemek lazım gelir
Renal kolik hastası çoğu zaman yerinde duramaz
Akut batın ise geç evrede ise, mümkün mertebe hareket etmek istemeyecektir
Ancak elbette erken evrede, özellikle periumbilikal müphem bir ağrı var ise duruma dikkat etmek gerekir
Ve asla triyaj/danışmanın yönlendirmesi ile ön tanı koymayın, yoksa ne SAK'lar migren, ne akut batınlar dismenore olarak gelir
Ayrıca lütfen orta yaş üstü hastalarda renal kolik ön tanınız varsa bile batında palpable kitle var mı? Üfürüm var mı? PAN açık ve eşit mi diye bakın, anevrizma renal vasküler yapılara basarak renal kolik kliniği ile başvurabilir
Son olarak karın ağrılarının büyük çoğunluğu nonspesifik karın ağrısıdır. Batın rahat, lökositoz yok, toksik görünüm yok, hasta oral alabiliyorsa ( kusmadan 2 bardak su içebiliyor, 2 adım rahatça yürüyebiliyor ise), ağrı kesici almaması ve uyarı işaretleri olduğunda tekrar acile başvurması tembihlenerek eve taburcu edilebilir
NSAİİ'lerin antiinflamatuar etkilerinden o kadar da korkmamak gerekir, sonuçta yarı ömürleri belli ve tek doz İM uygulama söz konusu.
Ancak yine de tavsiyem, arada kaldığınızda opioid imkanınız varsa bu yolu tercih edin
çok güzel bir özet olmuş.ön tanı ve ayırıcı tanı açısıdan en kıymetli yeri ise ''Renal kolik hastası çoğu zaman yerinde duramaz
Akut batın ise geç evrede ise, mümkün mertebe hareket etmek istemeyecektir'' kısmı bence.
bi hasta yerinde duramayıp kıvranıyorsa iki ihtimali öne çıkarmak lazım:
1.renal kolik
2.akut kolesistit
diğer batın ağrılarında hasta genel olarak haraket etmemeye meğillidir.
renal kolik için altı çizilmesi gereken bir nokta da bu hastaların taş lokalizasyonunun mutlak tespit edilmesi gerekliliği.ağrısını giderdiğiniz hastaya mutlak üroloji kontrolü önerin.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#2910603  gönderen pergamon
 02.06.2014 - 11:17:57
venividivici yazdı:Ağrının karakteri ne idi? Kolik mi? İnflamatuar mı? İştahsızlık, tenesmus var mıydı? Hastada visseral tutulum bulguları var mıydı? Toksik mi görünüyordu? Topuk düşme testi? Hatta araba ile gelmişse kasislerden geçerkenki ağrı durumu? Belki ortostaz bulguları?
Renal kolik her zaman lab'a yansımaz zaten, TİT'in temiz olması renal kolik tanısını dışlamaz
Karın ağrılı her hastanın batınını ellemek lazım gelir
Renal kolik hastası çoğu zaman yerinde duramaz
Akut batın ise geç evrede ise, mümkün mertebe hareket etmek istemeyecektir
Ancak elbette erken evrede, özellikle periumbilikal müphem bir ağrı var ise duruma dikkat etmek gerekir
Ve asla triyaj/danışmanın yönlendirmesi ile ön tanı koymayın, yoksa ne SAK'lar migren, ne akut batınlar dismenore olarak gelir
Ayrıca lütfen orta yaş üstü hastalarda renal kolik ön tanınız varsa bile batında palpable kitle var mı? Üfürüm var mı? PAN açık ve eşit mi diye bakın, anevrizma renal vasküler yapılara basarak renal kolik kliniği ile başvurabilir
Son olarak karın ağrılarının büyük çoğunluğu nonspesifik karın ağrısıdır. Batın rahat, lökositoz yok, toksik görünüm yok, hasta oral alabiliyorsa ( kusmadan 2 bardak su içebiliyor, 2 adım rahatça yürüyebiliyor ise), ağrı kesici almaması ve uyarı işaretleri olduğunda tekrar acile başvurması tembihlenerek eve taburcu edilebilir
NSAİİ'lerin antiinflamatuar etkilerinden o kadar da korkmamak gerekir, sonuçta yarı ömürleri belli ve tek doz İM uygulama söz konusu.
Ancak yine de tavsiyem, arada kaldığınızda opioid imkanınız varsa bu yolu tercih edin
çok güzel bir özet olmuş.ön tanı ve ayırıcı tanı açısıdan en kıymetli yeri ise ''Renal kolik hastası çoğu zaman yerinde duramaz
Akut batın ise geç evrede ise, mümkün mertebe hareket etmek istemeyecektir'' kısmı bence.
bi hasta yerinde duramayıp kıvranıyorsa iki ihtimali öne çıkarmak lazım:
1.renal kolik
2.akut kolesistit
diğer batın ağrılarında hasta genel olarak haraket etmemeye meğillidir.
renal kolik için altı çizilmesi gereken bir nokta da bu hastaların taş lokalizasyonunun mutlak tespit edilmesi gerekliliği.ağrısını giderdiğiniz hastaya mutlak üroloji kontrolü önerin.
Kullanıcı avatarı

#2915132  gönderen majezik
 08.06.2014 - 07:56:52
8 saatlik zorunlu acil nöbetimde renal kolik teşhisli bir hasta geldi.muayenesni yaptım. dikloron muskuler,i.v. SF içerisine buscopan ile tedaviye başladım.45 dakika geçti.Hiçbir etkisi olmamış.buradaki bir arkadaşımızın yazdığı 'agrılı bölge etrafına SF enjeksiyonu' nu uyguladım.1 dakikada agrı kesildi.(o hasta aile hekimliğimde bana kayıtlıymış.kontrole çağırdım.SF enjeksiyonu yaklasık 20 saat rahatlatmış.)
Kullanıcı avatarı

#2915143  gönderen draliiiiiiiii
 08.06.2014 - 09:48:49
A. apandisit ağrısı renal kolik gibi kıvrandırmaz. daha sakin bi ağrı olur. ama renal kolik uçurur adamı.
perfore derseniz o da kolik vasfında ağrı yapmaz.
hele ki kum çamur çakıl mucur taş kaya buna benzer öyküler varsa hasta bitmiştir. renal kolik.
bu arada çok fazla hastada deneyip gördüm (dikloron im+ novalgine ıv) dolantinden daha iyi.
Kullanıcı avatarı

#2915155  gönderen doctorak
 08.06.2014 - 10:51:08
majezik yazdı:8 saatlik zorunlu acil nöbetimde renal kolik teşhisli bir hasta geldi.muayenesni yaptım. dikloron muskuler,i.v. SF içerisine buscopan ile tedaviye başladım.45 dakika geçti.Hiçbir etkisi olmamış.buradaki bir arkadaşımızın yazdığı 'agrılı bölge etrafına SF enjeksiyonu' nu uyguladım.1 dakikada agrı kesildi.(o hasta aile hekimliğimde bana kayıtlıymış.kontrole çağırdım.SF enjeksiyonu yaklasık 20 saat rahatlatmış.)
Mobilden 2 defa yazdım konuda görünmedi.

Bu Sf enjeksiyonu nasıl yapılıyor?
Ağrıyı nasıl rahatlatıyor?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#2915221  gönderen majezik
 08.06.2014 - 12:37:40
doctorak yazdı:
majezik yazdı:8 saatlik zorunlu acil nöbetimde renal kolik teşhisli bir hasta geldi.muayenesni yaptım. dikloron muskuler,i.v. SF içerisine buscopan ile tedaviye başladım.45 dakika geçti.Hiçbir etkisi olmamış.buradaki bir arkadaşımızın yazdığı 'agrılı bölge etrafına SF enjeksiyonu' nu uyguladım.1 dakikada agrı kesildi.(o hasta aile hekimliğimde bana kayıtlıymış.kontrole çağırdım.SF enjeksiyonu yaklasık 20 saat rahatlatmış.)
Mobilden 2 defa yazdım konuda görünmedi.

Bu Sf enjeksiyonu nasıl yapılıyor?
Ağrıyı nasıl rahatlatıyor?
1.5 cc SF insülin enjektörüyle çekip agrılı bölge etrafına 0.3-0.4cc lik dozlar şeklinde enjekte ettim.
ağrıyı rahatlatma büyük ihtimalle kapı kontrol teorisine dayanıyor.başka bir ağrı ile asıl ağrıyı engellemek üzerine.
Kullanıcı avatarı

#3784592  gönderen ersin584
 14.01.2017 - 17:29:04
kas içi mi deri altı mı.