Pazartesi , Kasım 30 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Ankara'da Kovid-19 başvuruları 4'te bire düştü

 #4450802  gönderen drhaber
 12.10.2020 - 16:10:57
ANKARA Şehir Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Aziz Ahmet Surel, kentte vaka artış hızında azalma olduğunu bildirdi. Surel "Büyük ölçüde normale döndük. Günlük koronavirüs endişesiyle Covid-19 polikliniklerimize başvuran kişi sayısı en yoğun zamana göre 4'te bire düştü. " dedi.

Opr. Dr. Aziz Ahmet Surel, Ankara'da koronavirüs vaka artış hızının düştüğünü söyledi. Büyük ölçüde normale dönüldüğünü belirten Surel, "Günlük koronavirüs endişesiyle Covid-19 polikliniklerimize başvuran kişi sayısı en yoğun zaman göre 4'te bire düştü. En yoğun zamanda da sadece Covid-19 polikliniklerimizde bir yoğunluk görüldü, onun dışında diğer servislerde öyle bir yoğunluk yoktu. Yapılan test sayımız da düştü.

Şu anda ikincil ve üçüncül sonuçlarını pandeminin yönetmekle uğraşıyoruz. Yani mesela enfeksiyonu geçiren çocuk hasta grubunda geçirdikten sonraki süreçte bir alevlenme olabiliyor. Ve enfeksiyonu geçiren erişkin hasta grubunda akciğer kapasiteleri, vücut aktiviteleri sonraki süreçte bir şekilde etkilenebiliyor. Onlara yönelik fizik tedavi ve takip süreçlerini şu anda organize ediyoruz. Çünkü koronayı geçiren vatandaşlarımız günlük hayatından bir şeyler kaybetmesin istiyoruz. Şu an daha çok tedavi aşaması var; ama rehabilitasyon da ağırlık kazanmış durumda" dedi.

"Yoğun bakım alanlarının yüzde 60-65'i dolu"

Surel, Ankara Şehir Hastanesinin pandemi ile mücadelede merkez durumunda olduğunu ifade ederek, "Bizim koronavirüs hastaları için ayırdığımız ciddi bir yoğun bakım ve servis alanımız vardı. Ayırdığımız servis alanlarının şu anda yüzde 30'u dolu. Sadece koronavirüs hastalarına özel ayırdığımız yoğun bakım alanlarının da yüzde 60-65 kadarı dolu.

Normal tedavileri hiç durdurmadık. Anjiyo tedavileri, kemoterapiler, acil öncelikle ameliyatlar, doğum-sezaryen süreçleri devam etti. Dolayısıyla hem korona hem korona dışı süreçleri biz kesintisiz devam ettirdik. Hem koronavirüs hastaları için ayırdığımız alanlarda hem de korona dışı hastalar için ayırdığımız alanlarda yeteri kadar yerimiz var" diye konuştu.

"Sıra bekleyen insanlar yok"

Surel, koronavirüs ile mücadelede filyasyon modelinin ve ekiplerinin yaptıkları işlerin büyük katkısı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Sayın bakanımızın ağzından dünya ilk defa filyasyon denilen çalışmayı duydu. Filyasyonda bu tip hastalıkların tedavisinde birinci aşama o hastalığı taşıyan kişiyi izole etmektir. Hastalığın diğer insanlara bulaşmasını engellemek ve bir insanı en kaliteli, en konforlu izole edeceğiniz yer de kendi evidir. Biz filyasyon çalışmalarıyla beraber şu anda ortalama 3-4 saat içerisinde, yani sizin virüs taşıdığınız tespit edildiği andan itibaren 3-4 saat içerisinde bizim Sağlık Bakanlığı çalışanlarımız evinize geliyor. Sizi muayene ediyor, ilaçlarınızı veriyor ve günlük olarak takip etmeye başlıyor. Herhangi bir semptom gelişirse, rahatsızlanırsanız veya hastaneye ihtiyaç duyarsanız da hemen ambulansla alınıp hastaneye getiriliyor. İşte filyasyon bu demek. Ve filyasyon kuvvetli ve aktif uygulandığı zaman neredeyse hastanelere hiçbir yük düşmüyor. Hastanemiz içerisinde gördünüz mü hiç böyle bir hınca hınç kalabalık, sıra bekleyen insanlar; yok. Şükürler olsun ki biz bunu pandeminin hemen hemen tamamında hiç yaşamadık."

DHA
Kullanıcı avatarı
Sen sokaktaki adama; "Büyük oranda normale döndük" dersen o da sana "maskesiz dolaşarak, covid19 olup halay çekerek" cevap verir. Ne kadar siyasi bir yanıt olmuş.

Sayın Başhekimimizi bir sonraki seçimlerde miletvekili adayı olarak görmemiz içten bile değil....
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
dün ankara şehir hastanesi pandemi sorumlusu doç dr gülhan hanım ın haber kanalında verdiği röportaja denk geldim.2000 olan başvuru sayılarının 250 lere gerilediğini ve bunun en büyük sebebinin filyasyon ekiplerinin başarısı olduğunu söylüyordu.bence bu kadın yalan söyleyecek biri değil.acil tıp uzmanı kendisi
O zaman uzatmayın bir an önce normale dönün be kardeşim yeter mağdur ettiniz bu doktorları; aylardır eline bıçak değmeyen korelen doktorlar, gelir kaybı desen kahır ekseriyetimiz Öyle ,vatandaşın bizlere karşı iyice zıvanadan çıkması, üzerine patır kutur ölen meslektaslarimiz...
Kullanıcı avatarı
mhurkan yazdı:
13.10.2020 - 08:34:47
Sen sokaktaki adama; "Büyük oranda normale döndük" dersen o da sana "maskesiz dolaşarak, covid19 olup halay çekerek" cevap verir. Ne kadar siyasi bir yanıt olmuş.

Sayın Başhekimimizi bir sonraki seçimlerde miletvekili adayı olarak görmemiz içten bile değil....
Acayip katıldım
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009