Çarşamba , Kasım 13 2019
Bu kategoride sıkça sorulan soruları ve cevaplarını bulabilirsiniz...
  • 1
  • 478
  • 479
  • 480
  • 481
  • 482
  • 487
Kullanıcı avatarı

Re: İSTİFA ve MÜSTAFİLİK HAKKINDA HERŞEY

#4316622  gönderen dr_demirci
 03.10.2019 - 22:46:21
sefu9 yazdı:
02.10.2019 - 18:55:29
demirci hocam merhaba. ben 88. dhy ile acile atandım. eylülün 26 sında tebligat çıktı. 27 sinde başlangıç yapıp aynı gün istifa dilekçemi verdim. dilekçemde “usulüne uygun olarak istifa etmek istiyorum” şeklinde belirttim.

ancak bugün 1 ay beklememe kararı aldım. usulsüz olarak istifa etmek istiyorum. dilekçemde “usulüne uygun” şeklinde belirttiğim için şimdi tekrar dilekçe mi yazmam gerekli? usulsüz istifa için ayrı bir dilekçe örneği var mı? yoksa dilekçe yazmadan sicil birimine gidip ayrılış işlemlerini mi yapmam gerekiyor? ya da hastaneye hiç uğramamalı mıyım? nasıl bir yol izlemem gerektiğini öğrenmek istiyorum.

şimdiden teşekkür ederim.
bir şey yazmanıza gerek yok. 9 gün işe gitmeyen kişi müstafi kabul edilir.
Kullanıcı avatarı

#4316624  gönderen dr_demirci
 03.10.2019 - 22:47:51
dgncan777 yazdı:
02.10.2019 - 23:56:20
1 ekimde tebligat alan bir kişi hangi tarihte müstafi olmuş olur?15 gün müddet+10 gün işe gitmemek mi yoksa 15 gün müddetin sonunda işe başlamaz ise direk müstafi mi?
atandığı yere gitmeyen kişi müstafi olmaz. ilk mesajı okuyun. ceza süresini soruyorsanız tebligat tarihinde başlar.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4316651  gönderen dgncan777
 04.10.2019 - 01:06:04
dr_demirci yazdı:
03.10.2019 - 22:47:51
dgncan777 yazdı:
02.10.2019 - 23:56:20
1 ekimde tebligat alan bir kişi hangi tarihte müstafi olmuş olur?15 gün müddet+10 gün işe gitmemek mi yoksa 15 gün müddetin sonunda işe başlamaz ise direk müstafi mi?
atandığı yere gitmeyen kişi müstafi olmaz. ilk mesajı okuyun. ceza süresini soruyorsanız tebligat tarihinde başlar.
Kavram kargaşası varmış meğerse çok teşekkürler hocam.Yani tebliğ sonrasi göreve gitmeyen "müstafi" değil "görevine gitmemiş" kabul ediliyor.Asıl sormak istediğim 1 ekimde tebliğ alan birisi 16 ekime kadar mi goreve baslamaz ise "göreve başlamamış" kabul ediliyor yoksa 26 ekime kadar mi?

#4316735  gönderen sefu9
 04.10.2019 - 12:00:01
dr_demirci yazdı:
sefu9 yazdı:
demirci hocam merhaba. ben 88. dhy ile acile atandım. eylülün 26 sında tebligat çıktı. 27 sinde başlangıç yapıp aynı gün istifa dilekçemi verdim. dilekçemde “usulüne uygun olarak istifa etmek istiyorum” şeklinde belirttim.

ancak bugün 1 ay beklememe kararı aldım. usulsüz olarak istifa etmek istiyorum. dilekçemde “usulüne uygun” şeklinde belirttiğim için şimdi tekrar dilekçe mi yazmam gerekli? usulsüz istifa için ayrı bir dilekçe örneği var mı? yoksa dilekçe yazmadan sicil birimine gidip ayrılış işlemlerini mi yapmam gerekiyor? ya da hastaneye hiç uğramamalı mıyım? nasıl bir yol izlemem gerektiğini öğrenmek istiyorum.

teşekkür ederim. peki bu 9 gün hesabı nöbet usulünde nasıl yapılır. normal iş günü olarak mı? ya da 1 nöbet 24 saat = 3 gün gitmemiş mi sayılırım. mesela 3 nöbet gitmedikten sonra istifa dilekçeme cevap gelirse müstafi mi olurum istifa etmiş mi?

#4316892  gönderen Dr_Doktor_Dr
 04.10.2019 - 20:04:06
İyi günler Demirci hocam. 2 gün önce 88.dhy ile atandığım hastaneye evraklarımı verdim ve girişim yapıldı.
Bugün ise başhekime gidip usulüne uygun istifa etmek istediğimi söyledim.Başhekimde ben istifanı kabul ederim ama usulüne uygun olması için 1 ay bekleme zorunluluğu var dedi.Personel birimide aynı şekilde dilekçemi verdiğimde dilekçeyi il sağlık müdürlüğüne gönderdiklerini ve ordan onaylandıktan sonra 1 aylık görev süremin dolmasıyla beraber usülüne uygun istifa etmiş olacağımı söylediler.sormak istediklerim şunlar hocam
1) 657 nin 94. Maddesinde ...veya çekilme isteğinin kabulune kadar göreve devam eder diyor buradaki kabul eden kişi başhekim mi il sağlık müdürlüğü mü ?
2)Eğer il sağlık müdürlüğü ise dilekçemi verdikten sonra 10 günde istifam kabul edilirse benim çalışma günümü 1 aya tamamlama zorunluluğum var mı ?
Teşekkürler
Dr_Doktor_Dr yazdı:
İyi günler Demirci hocam. 2 gün önce 88.dhy ile atandığım hastaneye evraklarımı verdim ve girişim yapıldı.
Bugün ise başhekime gidip usulüne uygun istifa etmek istediğimi söyledim.Başhekimde ben istifanı kabul ederim ama usulüne uygun olması için 1 ay bekleme zorunluluğu var dedi.Personel birimide aynı şekilde dilekçemi verdiğimde dilekçeyi il sağlık müdürlüğüne gönderdiklerini ve ordan onaylandıktan sonra 1 aylık görev süremin dolmasıyla beraber usülüne uygun istifa etmiş olacağımı söylediler.sormak istediklerim şunlar hocam
1) 657 nin 94. Maddesinde ...veya çekilme isteğinin kabulune kadar göreve devam eder diyor buradaki kabul eden kişi başhekim mi il sağlık müdürlüğü mü ?
2)Eğer il sağlık müdürlüğü ise dilekçemi verdikten sonra 10 günde istifam kabul edilirse benim çalışma günümü 1 aya tamamlama zorunluluğum var mı ?
Teşekkürler
İSTİFA ETTİKTEN SONRA BAŞHEKİM UYGUN GÖRÜRSE BİR AY BEKLEMEDEN BEKLEMENE GEREK KALMADAN ANINDA AYRILIŞINI YAPABİLİR (BİR AY BEKLETME ZORUNLULUĞU YOK DİYE BİLİYORUM USULUNE UYGUN OLMASI İÇİN EĞER BAŞHEKİM İSTİFANA CEVAP VERMEZSE BİR AY SONRA DİREKT AYRILABİLİRSİN BİR DAHA DİLEKÇE VERİP O AYRI BİŞİ, BAŞHEKİM SİZİ KANDIRMIŞ OLABİLİR İŞGÜZARLIK OLABİLİR BAŞHEKİM KABUL EDERSE ANINDA AYRILABLRSN)

Demirci hocam cevap verse daha iyi olur
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4317316  gönderen Dr_Doktor_Dr
 06.10.2019 - 14:10:43
GastrikMukoza yazdı:
06.10.2019 - 13:44:40
Dr_Doktor_Dr yazdı:
Teşekkürler
İSTİFA ETTİKTEN SONRA BAŞHEKİM UYGUN GÖRÜRSE BİR AY BEKLEMEDEN BEKLEMENE GEREK KALMADAN ANINDA AYRILIŞINI YAPABİLİR (BİR AY BEKLETME ZORUNLULUĞU YOK DİYE BİLİYORUM USULUNE UYGUN OLMASI İÇİN EĞER BAŞHEKİM İSTİFANA CEVAP VERMEZSE BİR AY SONRA DİREKT AYRILABİLİRSİN BİR DAHA DİLEKÇE VERİP O AYRI BİŞİ, BAŞHEKİM SİZİ KANDIRMIŞ OLABİLİR İŞGÜZARLIK OLABİLİR BAŞHEKİM KABUL EDERSE ANINDA AYRILABLRSN)

Demirci hocam cevap verse daha iyi olur
Hocam başhekim benim verdiğim dilekçenin altına imzasını attı kaşesini bastı "ben onaylıyorum dilekçeni ama bu şekilde olursa usülsüz oluyor usülüne uygun olması için benim bildiğim 1 ay beklemen gerekiyor, ben onaylarım ama gerisi sizin kararınız" dedi
Başhekimin istifa dilekçemin altına imza atıp kaşelemesi usulüne uygun olması için yeterli mi. Başka bir prosedürü var mı ?
Teşekkürler

#4317327  gönderen drmt1
 06.10.2019 - 15:32:46
Bedelli askerlik için sevk tarihim 9 kasım. 89. dhy ile atanacağım. tebligat tahmini 15 kasımda yayınlanır. ne yapmam gerekiyor? yeni yere askerden izin alıp başlamak mı gerek?

#4317652  gönderen oguzhantzl
 07.10.2019 - 05:14:04
Merhabalar demirci hocam
ben DHY tamamlamadan istifa ettim ve tusla üniversite yök kadrosunda asistanlığa başladım
şimdi istifa etsem
1.forumdan daha önce okuduğum kadarıyla 3 adet olan istifa hakkımdan 1 tanesi gitmiyor değil mi?
2.asistanlıktan feragat etmekle istifa etmek arasında benim için fark olmuyor? çünkü feragat etsem dönebilecğeim eski görev yerim yok.
3.üniversite ismimi sağlık bakalığına bildirirse, dhy mi tamamlamadığım için açıktan atama kurasına mı gireceğim? yoksa eski görev yerim ya da aynı şehirde olan benzer bir yere mi dönerim
4.anladığım kadarıyla yök istifasında usulüne uygun olma olmama gibi bir durum olmuyor. dilekçeyi verdikten sonra direk ayrılabiliyoruz doğru mudur?

#4317660  gönderen otopsici
 07.10.2019 - 08:57:30
oguzhantzl yazdı:
07.10.2019 - 05:14:04
Merhabalar demirci hocam
ben DHY tamamlamadan istifa ettim ve tusla üniversite yök kadrosunda asistanlığa başladım
şimdi istifa etsem
1.forumdan daha önce okuduğum kadarıyla 3 adet olan istifa hakkımdan 1 tanesi gitmiyor değil mi?
2.asistanlıktan feragat etmekle istifa etmek arasında benim için fark olmuyor? çünkü feragat etsem dönebilecğeim eski görev yerim yok.
3.üniversite ismimi sağlık bakalığına bildirirse, dhy mi tamamlamadığım için açıktan atama kurasına mı gireceğim? yoksa eski görev yerim ya da aynı şehirde olan benzer bir yere mi dönerim
4.anladığım kadarıyla yök istifasında usulüne uygun olma olmama gibi bir durum olmuyor. dilekçeyi verdikten sonra direk ayrılabiliyoruz doğru mudur?
Bu soruları bende merak ettim alıntılayayım, birde şu soruyu ekleyeyim dhy ile atandığımız dönem öncesi veya sonrası üniversitede tıp dışı bir fakültede doktora programına başlasak aynı şekilde dhy zorunluluğu geçici olarak kalkar mı, tıp dışı doktoradan istifa istifa hakkı sayısını azaltır mı?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4318089  gönderen buraxxx
 08.10.2019 - 17:43:48
Demirci hocam merhaba.Ben istifa vermek için il sağlık müdürlüğüyle görüştüm.Oradan verdikleri bilgiye göre dilekçeyi sadece başhekim değil bize de verebilirsiniz dediler bu şekilde bir sıkıntı olur mu? Bir de şunu sormak istiyorum istifa dilekçenizi hemen kabul edebiliriz ama edersek usulsüz istifa olur, 1 ay bekleyip de kabul edersek usulüne uygun istifa olur dediler.Bu ne derece doğru bilgi alabilirmiyim? İstifa sonrası usulüne uygun olup olmadığını nereden teyit edebiliyoruz?

#4318566  gönderen drcoxX
 09.10.2019 - 19:50:54
Demirci hocam saygılar, size biraz ayrıntı bir soru soracağım. Eşim sağlık bakanlığı adına üniversite de eğitim görmekte, 657 de dahil istifa etmeyi ve tekrar tusa girmeyi düşünüyor.
Çok detaylı bir araştırma ve yönetmelik okuma işine giriştim. Tam olarak aydınlanamadım. Kurumlardaki personellerin dedikleri arasında uyuşmazlık var.

Eşimin amacı yök kadrosu olan bir temel bilimler bölümüne geçmek (2. istifası olacağı için sba kadrosu kesinlikle düşünmüyoruz), istifa sonrası borcun azami 5 yıla kadar taksitlendirilebileceğini strateji geliştirme daire başkanlığının bu konuyla ilgili yazısında okudum.
Taksitlendirmeyi kimin yapacağını sorduğumda borcun boyutuna göre değişeceğini ancak yaklaşık 300.000 küsür tlye kadar olan borçlarda tahmini olarak il sağlık müdürünün taksit miktarını belirleyeceğini belirtti İl Sağlık Müdürlüğünde' ki personel. Bu taksitlendirmenin insiyatif altında olduğunu söyledi. Bu konuda sizin farklı bir bilginiz var mı acaba?

2. ve daha önemli olarakta , Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Dairesi başkanlığıyla konuşup, istifa sonrası Tus ile Yök kadrosuna yerleşilirse, taksitlendirilmiş borcun kalan kısmını ödeyip ödemeyeceğimizi sordum. Ki mevcut halde yürürlüğü olan yüklenme senedi üstyazısı 11. maddesi Taksitli Tahsilat Devam Ederken tekrar göreve başlayanlar bölümünde .....ilgililer taksitli tahsilat devam ederken atama kurasına başvurmakta ve Bakanlık veya bağlı kuruluşlarda hizmete başlamaktadır..... 1_)Personelin göreve başladıkları tarihe kadar olan taksitlerinin tahsilatı yapılacak. 2_)Göreve başladıktan günden sonraya ilişkin geriye kalan taksitlerin tahsilatından vazgeçilecek. 3_)..özeti ilgililerin ödedikleri paralar geri iade edilmeyecektir... şeklinde maddeler bulunmaktadır.
Strateji geliştirme başkanlığı' na tekrar bir yök kadrosunda açıktan atama şeklinde eğitime başlanması durumunda taksitlerin durumunu sorduğumda(üst yazıda bakanlık ve bağlı kuruluşlarda yazmakta ve eğitim hakkıyla yök kadrosu kazanımı noktası verilen örnekte açık olarak belirtilmemekte), benzer durumun az yaşandığı ancak yazının yazılış amacıyla uyumlu olması nedeniyle tekrar bir hizmet taahütü imzalanması karşılığında maddelerin geçerli olacağını düşündüklerini ve sorulursa bu yönde görüş belirteceklerini öğrendim.
Sonrasında il sağlık müdürlüğüyle konuştum ödeme konusunu oradaki personelden, mazeretsiz geçiş hakkı dahil geçişlerde özlük hakları bakanlıktan gideceği için sözleşmenin ihlal olacağı ve gerekli tazminatın talep edileceğini öğrendim. Bu nedenle diğer istifa sonrası yök başlangıcı konusunu sormadım bile.
Sizin bu konusundaki görüşünüz ne yöndedir acaba ve pratikte nasıl bir uygulamayla karşılaşırız, uygulayıcı il sağlık müdürlüğü olacak tam emin olmamakla birlikte.
Ben kendi adıma geliştirme daire başkanlığının söylediğinin üstyazıyla paralellik göstermesi nedeniyle daha doğru olduğunu düşünüyor ve umuyorum.
İl sağlık müdürlüğü açısından ise fikrin doğru olmadığını düşünmemin nedeni üstyazı da açık açık sba' dan yök kadrosuna mazeretsiz geçişin bir kereye mahsus olmak üzere mümkün olabileceğinin yazması, diğer konuyla ilgili durumunda benzer olduğunu düşünmekteyim.

Cevap verebilirseniz çok sevinirim, saygılarımla.
Kullanıcı avatarı

#4318575  gönderen dr_demirci
 09.10.2019 - 20:07:29
sefu9 yazdı:
04.10.2019 - 12:00:01
dr_demirci yazdı:
sefu9 yazdı:

teşekkür ederim. peki bu 9 gün hesabı nöbet usulünde nasıl yapılır. normal iş günü olarak mı? ya da 1 nöbet 24 saat = 3 gün gitmemiş mi sayılırım. mesela 3 nöbet gitmedikten sonra istifa dilekçeme cevap gelirse müstafi mi olurum istifa etmiş mi?
9 iş günü
  • 1
  • 478
  • 479
  • 480
  • 481
  • 482
  • 487