Pazartesi , Ekim 14 2019
Mesleki konularda guncel bilgiler
Kullanıcı avatarı
norcuron yazdı:
dr0133 yazdı:Bugün bana kayıtlı olmayan bir kişiye ehliyet raporu vermediğim için darp ediliyordum neredeyse. Bu konuda
kayıtlı olmayan hastalara onlara ehliyet raporu vermek zorunda olmadığımı göstereceğim bir karar bir yönetmelik var mıdır acaba arkadaşlar???
kişinin aile hekimi il dışındaysa misafir olarak muayene olma hakkı vardır. Ehliyet raporuda bir muayenedir.

Tabi burda sıkıntı size gelen kişi hakkında bilgi sahibi olamıyorsunuz. Ben bana kayıtlı hastalarımın özellikle epilepsi göz problemi vs varsa bilirim. Kendi kayıtlı hastalarıma çok rahat rapor verebilirim. Ama dışardan gelen hastayı bilemezsin. sağlık net vs düzgün çalışmıyor. Şüphede kalıyorsan sevk ederek verebilirsin.

Hele hele sana afra tafra yapıyorsa mutlaka psikiatriye sevk et.

Ayrıca benim şahsi kanaatim aile hekimleri göz muayenesi yapamaz. Göz sevki mutlaka olmalıdır.
hocam peki anlatılan almanya ingiltere vb modellere neden ters bu iş...

almanyada "ev hekımı" dıye tabır edılıyor aıle hekımlıgı.. aıle hekımı ne derse o kuralı gecerli..
biz de niye zorla benım hastam senden rapor almak ıstıyor ki?

gerekçesi sacma .. istanbulda bu işler uzun suruyormus.. yahu ıstanbulda 17 mılyon kişi var.. hadı yarısı desek, 9 milyon kişi nasıl ehliyet alıyor ya da degıstırıyor..

emniyet kalabalıksa gitsin derdini EGM ne anlatsın..

baska kurumun işini yapmak zorunda değilim..

kendi hastalarımda bile bu konuda işlem yaparken kılı kırk yararken baskasının riskini ben niye alayım ?

#3963031  gönderen Drtus49
 08.08.2017 - 23:58:27
Kim ne derse desin rapor işleri birinci basamağın işi değil 10 dk muayene ilac geçmişine bakmak ile tmm sende sıkıntı yok demek ve bu insanlara aklı mekleke silah ehliyet gibi önemli konularda olur vermek basli başlıca hata olmakla beraber tek amaclar işlerin yurumesidir.İnsan sağlığını etkileyebilecek ve burda hasta ile tartışmaya neden olacak dura dusurmek hekimi yine başlı başına bir hatadir.2_3 metre uzaktan görme miyanesi ile sıkıntı yok denilicek bu durumda biyomikroskop elimin altında var gibi dusunuyorlar galiba..Kesin hastalar ayrı problem
Raporda misafir kabul edilemez..Yani ehliyet raporunu bir hafta sonra alsa hayatı tehlikesi mi olacak.Tmm hastalığı için tedaviye eyvallahta raporun ne aaciliyeti var biri bunu aciklasin.Adam memleketine tatile gelmiş ilcai bitmis veya rahatsızlanmış anlatımda gelmisken birde rapor çıkaralım nedir yaw.Veya niye aile hekimliği demişler.Aile teriminin anlamı ney tüm ülkedeki herkes için raporu alınacaksa direk herkesin hekimi desinler..
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3963219  gönderen Rajoah
 09.08.2017 - 02:56:08
Valla bir tanesi ısrar ediyordu ya bak dedim ısrar edersen bütün uzmanlara sevk yazarım suratını astı gitti
Simurg yazdı:
norcuron yazdı:
dr0133 yazdı:Bugün bana kayıtlı olmayan bir kişiye ehliyet raporu vermediğim için darp ediliyordum neredeyse. Bu konuda
kayıtlı olmayan hastalara onlara ehliyet raporu vermek zorunda olmadığımı göstereceğim bir karar bir yönetmelik var mıdır acaba arkadaşlar???
kişinin aile hekimi il dışındaysa misafir olarak muayene olma hakkı vardır. Ehliyet raporuda bir muayenedir.

Tabi burda sıkıntı size gelen kişi hakkında bilgi sahibi olamıyorsunuz. Ben bana kayıtlı hastalarımın özellikle epilepsi göz problemi vs varsa bilirim. Kendi kayıtlı hastalarıma çok rahat rapor verebilirim. Ama dışardan gelen hastayı bilemezsin. sağlık net vs düzgün çalışmıyor. Şüphede kalıyorsan sevk ederek verebilirsin.

Hele hele sana afra tafra yapıyorsa mutlaka psikiatriye sevk et.

Ayrıca benim şahsi kanaatim aile hekimleri göz muayenesi yapamaz. Göz sevki mutlaka olmalıdır.

almanyada "ev hekımı" dıye tabır edılıyor aıle hekımlıgı.. aıle hekımı ne derse o kuralı gecerli..

gerekçesi sacma .. istanbulda bu işler uzun suruyormus.. yahu ıstanbulda 17 mılyon kişi var.. hadı yarısı desek, 9 milyon kişi nasıl ehliyet alıyor ya da degıstırıyor..

kendi hastalarımda bile bu konuda işlem yaparken kılı kırk yararken baskasının riskini ben niye alayım ?
Hocam kesinlikle haklısınız. Ben yazın istanbuldan misafir hastaların çok yoğun geldiği bir doğu karadeniz ilinde görev yapıyorum. Küçük bir il olmasından dolayı emniyette işler çok uzun sürmüyor. O yüzden insanlar istanbula gitmeden ehliyetimizi yenileyelim diye düşünüyorlar. İstanbul Egm nin yoğunluk sorununu çözmek için tanımadığım bir hastaya ehliyet sağlık raporu vermeye de hiç niyetim yok. Dediğiniz gibi derdini İstanbul Egm ye anlatsın niye burası bu kadar yoğun diye.
Ben rapor isteyenlere diyorum bana kayıtı 3 bin hasta var epilepsisi mi var baska bişeyi mi hepsini görüyorum sizin hiçbir bilginiz yok bende yasal olarak sorumlulugunu alamayacagım için bu raporu kendi aile hekiminizden alın diyorum kavga edip ayrılıyoruz .misafir hasta kavramını bulanlara selamlar olsun burdan halk sağlığı uzmanımızı empatiye değil 1 ay aile hekimliğine davet ediyorum keşke çalışıp anlasa bir ton rapor var ve verilen raporlarla birgün haberiniz bile cıkabilir sağlam denen çocuk kalp krizi gecirdi spor yaparken diye vs. Ben babasını bir ruh hastasının yüzünden trafik kazasında kaybetmiş bir insan olarak raporların uzman hekimlerce muayene edilip hatta kara liste fişleme gibi sistemler oluşturulup verilmesi taraftarıyım .ben psikiyatriye sevk ettim mesela bir genci kişilik boz yazıp ehliyet raporu alamadı baska bir aile hekimine gecip hemen alabiliyor vs vs

Re:

#3963358  gönderen deoksiriboz
 09.08.2017 - 13:18:23
Adı üstünde misafir "hasta". Adamın bir sağlık sorunu varsa sen bende kayıtlı değilsin diyemezsiniz ama ehliyet raporunun aciliyeti yok.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
dr_samsa yazdı:misafir hasta diye bi uygulama yok
Şunu da merak etmekteyim ben hocam. Biz burada misafiriz deyip kişi muayene talebinde bulunuyor. Bizim de yönetmeliğimizde '' aile hekimi görev bölgesindeki misafir hastalara da bakmakla yükümlüdür'' yazmakta. Bizim herhangi bir ilaç yazdırma talebinde bile '' bölgede misafir iseniz nüfustan şu hanenin misafiriyim diye belge getirmeniz gerekiyor'' diye bir talepte bulunabilir miyiz hastalardan? Ben nereden bileyim bu şahıs kimin misafiri? Yoldan geçerken rastgele bana gelmediğini bilmiyorum. Acil durumları bir kenara bırakırsak misafir hastalarından nüfustan misafir kağıdı talep eden aile hekimi arkadaşımız var mı acaba?
Kullanıcı avatarı
Simurg yazdı:

bizdeki aile hekimliğiyle avrupadaki çok farklı..bizde sevk zinciri yok mesela..

misafir olayı sadece farklı illerde olmaz..mesela arkadaşın 2 hafta izine çıktı..onun hastaları 2 hafta bekleyecek mi rapor için..diyelim sen rapor alacaksın benim doktorum 1 ay izindeymiş sorun değil beklerim der misin?

ben şuana kadar rapor verip ceza alan doktor görmedim duymadım..soruşturma açılır davaya konu olur ama ceza alan duymadım...varsa paylaşırsanız sevinirim..

yinede doktorun tahlil ve sevk hakkı vardır..bunu kullanmaktan çekinmeyin...

vermemekten ziyade tahlil ve sevkli vermek en iyisi..

#3963425  gönderen dr0133
 09.08.2017 - 15:58:33
nuretta yazdı:nufusuna kayıtlı olmayan hiçbir hastaya bakmak zorunda değilsin rapor vermek zorunlulugun hiç yok.beyz kod verin.o namussuz sürünsün biraz.
Bana hakarette bulunduğu ve küfür ettiği için beyaz kod verdim hocam, başka hiçbir devlet kurumunda işler istediği gibi gitmeyince hakaretler yağdırıp küfür eden insanlar olmuyor niyeyse. Sağlık personeli olarak çok arkasız mı görünüyoruz nedir, hemen hakaretlere maruz kalıyoruz. Ama mahkemeden çağrılınca kimseye hakaret etme hakkı olmadığını öğrenir belki :)

#3963493  gönderen nuretta
 09.08.2017 - 17:31:20
dr0133 yazdı:
nuretta yazdı:nufusuna kayıtlı olmayan hiçbir hastaya bakmak zorunda değilsin rapor vermek zorunlulugun hiç yok.beyz kod verin.o namussuz sürünsün biraz.
Bana hakarette bulunduğu ve küfür ettiği için beyaz kod verdim hocam, başka hiçbir devlet kurumunda işler istediği gibi gitmeyince hakaretler yağdırıp küfür eden insanlar olmuyor niyeyse. Sağlık personeli olarak çok arkasız mı görünüyoruz nedir, hemen hakaretlere maruz kalıyoruz. Ama mahkemeden çağrılınca kimseye hakaret etme hakkı olmadığını öğrenir belki :)
kendi adıma size teşekkür ediyorum

Re:

#3963506  gönderen mtnl
 09.08.2017 - 18:03:46
Size kayıtlı olmayan hiçbir hastaya acil durumlar dışında bakmak zorunda değilsiniz
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
norcuron yazdı:
Simurg yazdı:

bizdeki aile hekimliğiyle avrupadaki çok farklı..bizde sevk zinciri yok mesela..

misafir olayı sadece farklı illerde olmaz..mesela arkadaşın 2 hafta izine çıktı..onun hastaları 2 hafta bekleyecek mi rapor için..diyelim sen rapor alacaksın benim doktorum 1 ay izindeymiş sorun değil beklerim der misin?

ben şuana kadar rapor verip ceza alan doktor görmedim duymadım..soruşturma açılır davaya konu olur ama ceza alan duymadım...varsa paylaşırsanız sevinirim..

yinede doktorun tahlil ve sevk hakkı vardır..bunu kullanmaktan çekinmeyin...

vermemekten ziyade tahlil ve sevkli vermek en iyisi..
ilimizde tek hekımlı birim yok denecek kadar az.. olanlara da tsm gecıcı gonderıyor..
biz 4 hekımlıyız ve ekurı sistemi kurduk.. izinli olunca birbirimizin tum işlerini yapıyoruz ( o hastayı tam misafir saymıyoruz diyelim= kendi kararımız) ..

benım mısafir grubu olarak belirttiğim, istanbul ağırlıklı olmak uzere kışın o bölgede yasayıp yazın 1 hf ile 2 ay arasında köyüne gelip "takılan" adamlara.. son bi kaç gundur de il merkezinde oturup ilçe emniyette yogunluk az dıye gelenler var mesela..

dediğniz gibi hepsini sevk ediıyorum misafilerin.. çıktı almadan önce soyluyorum.. iptal etmek isteyene de not dusuyorum..

sonucta rapor istemi acil bir durum değil.. diyelim ki randevu sistemi olsa ve ben de emniyet gibi hastaya randevu ile işlem yapsam bu kişiler benden rapor alacak sırayı bile bulamazlar..

kapıdan içeri girerken " benim aile dohtorum istanbulda ama burada işlem yapıp rapor alacam" diyen adam bi zahmet gelmeden kendi hekiminden raporu alsın gelsin..

Re: Re:

#4302836  gönderen furion07
 01.09.2019 - 12:41:07
bu blog kaldırılmış. Bununla ilgili mahkeme kararı paylaşabilecek ya da genel olarak acil durumlar dışında kayıtlı olunmayan aile hekimine gidilememe ile ilgili resmi bir evrak paylaşabilecek kimse var mı?
Aile hekimliği yapmış biri olarak şunu söyleyeyim. Yönetmelikte yazan şudur
Sürekli ikamet ettiği bölgeden uzakta kalacak kişi veya geçici süre ile Türkiye’de ikamet edecek olan kişi, kendisine yakın konumdaki bir aile hekiminden misafir olarak sağlık hizmeti alır.
Bu kısmın yazdığı yerin başlığının adı ise şudur
Aile hekimliği birimine kişi kaydı ve aile hekimi seçimine ilişkin esaslar
Peki görev yetki sorumluluk kısmında ne yazıyor. O da şudur
Aile sağlığı elemanının görev, yetki ve sorumlulukları
MADDE 5 – (1) Aile sağlığı elemanı, aile hekimi ile birlikte ekip anlayışı içinde kişiye yönelik koruyucu, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini sunmak ve görevinin gerektirdiği hizmetler ile ilgili sağlık kayıt ve istatistiklerini tutmakla yükümlüdür. 4 üncü maddede sayılan görevlerin yerine getirilmesinde aile hekimi ile birlikte çalışır.
(2) Aile sağlığı elemanının Kurumca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde görev, yetki ve sorumlulukları aşağıda belirtilmiştir.
a) Kişilerin hayati bulgularını ölçmek ve kaydetmek.
b) Aile hekiminin gözetiminde, talimatı verilen ilaçları uygulamak.
c) Yara bakım hizmetlerini yürütmek.
ç) Tıbbi alet, malzeme ve cihazların hizmete hazır bulundurulmasını sağlamak.
d) Poliklinik hizmetlerine yardımcı olmak, tıbbi sekreter bulunmadığı hallerde sevk edilen hastaların sevk edildiği kurumla koordinasyonunu sağlamak.
e) Gereken tetkikler için numune almak, eğitimini aldığı basit laboratuvar tetkiklerini yapmak veya aldığı numunelerin ilgili laboratuvar tarafından teslim alınmasını sağlamak.
f) Gezici ve yerinde sağlık hizmetleri, sağlığı geliştirici ve koruyucu hizmetler ile ana çocuk sağlığı ve üreme sağlığı hizmetlerini vermek, evde sağlık hizmetlerinin verilmesinde aile hekimine yardımcı olmak.
g) Kurumca belirlenen hizmet içi eğitimlere katılmak.
ğ) Sağlık hizmetlerinin yürütülmesi ile ilgili olarak görev, yetki ve sorumlulukları kapsamında aile hekiminin verdiği diğer görevleri yerine getirmek.
h) Kurumca ve ilgili mevzuat ile verilen diğer görevleri yapmak

Kısacası sistem sana kayıtlı olmayan hastalara da bakma yetkisi veriyor. Ama sorumluluk ve zorunluluk kısmı yoktur.
Özetle bu yönetmelik sadece tanımlama yapmış. Sana kayıtlı olmayan hastaya misafir adı altında bakabilirsin. Tanım dışında bağlayıcı bir durum çıkmıyor.