[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 640: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Akut inmeye müdahale edecek hekimleri Bakanlık belirleyecek - DrTus.com
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’de inme vakalarına en hızlı ve etkin şekilde müdahale edebilmek üzere koordinasyonun sağlanması, inme birimlerinin Sağlık Bakanlığınca tescili ve hekimlerin yetkilendirilmesi gibi düzenlemeleri içeren yönergeyi yayımladıklarını duyurdu

Sağık Bakanı'nın yazılı açıklaması şu şekilde:

"Vatandaşlarımıza sağlık hizmet sunumunda çok önemli bir düzenlemeyi daha hayata geçiriyoruz. İnme vakalarına en hızlı ve etkin şekilde müdahale edebilmek üzere koordinasyonun sağlanması, inme birimlerinin Bakanlığımızca tescili ve hekimlerin yetkilendirilmesi gibi düzenlemeleri içeren Yönergemizi yayımladık.

Kalp hastalıkları ve kanserden sonra dünya genelinde en sık üçüncü ölüm sebebi olan inme, aynı zamanda erişkin yaş grubunda en önemli engellilik kaynağıdır. Ülkemizde inme sıklığı erişkin nüfusta binde 1-2 kişi seviyesindedir ve yılda ortalama 50 ila 100 bin yeni inme vakası yaşanmaktadır.

Beyin ana damarlarının kan pıhtısı ile ani tıkanmasıyla ortaya çıkan akut inmede tedavinin başarısı, beyin hücreleri tamamen ölmeden damar açıcı yöntemlere başlanabilmesine bağlıdır. Bu hassas sürecin yönetilmesi ve hastaların en kısa zamanda damar açıcı tedaviye ulaştırılması, kapsamlı bir organizasyonu ve koordinasyonu gerektirmektedir.

Akut İnmeli Hastalara Verilecek Sağlık Hizmetleri Hakkında Yönergemiz ile ülkemizde inme hastalığına bağlı ölüm ve sakatlıkları önemli ölçüde azaltmayı ve hastalık sonrası yaşam kalitesinin yüksek seviyede tutulabilmesini hedefliyoruz.

Buna göre; nöroloji kliniği, bilgisayarlı tomografi, yoğun bakım yatağı gibi kaynaklara sahip kamu, üniversite ve özel hastanelerde inme birimleri yapılandırılarak tescil işlemi başlatılacak. Bilimsel komisyon tarafından izlenecek olan merkezlerden idealin altında klinik sonuçları olanlar denetim altına alınacak. Akut inmeye müdahale edecek hekimler, Bakanlığımız tarafından yetkilendirilecek ve insan kaynağının geliştirilmesi için eğitim faaliyetleri zorunlu olacak. Yönerge ile ayrıca hastaların hızla uygun merkezlere sevk edilmesi için hükümler ve algoritmalar belirlendi ve İl Sağlık Müdürlükleri bünyesinde koordinasyon komisyonları kurulması zorunluluğu da getirildi.

Türkiye’de ilk kez yapılan bu düzenlemenin hayırlı olmasını diliyorum.
Kaynak :Haberler.com
Özel hastaneleri zengin etmektir amaç... Bugün İstanbul un büyük eahları antikor bakmak için acıbademden hizmet alımı yapıyor; üniversiteler zaten bakamıyor o da önce eah a gönderiyor. Özellere yoğun bakım, transplantasyon vsden giden paralar belli, alternatif yollar aramış kıymetli bürokratlarımız.
Yetkili branşlar; radyoloji, nöroloji, beyim cerrahis ve kardiyoloji olarak belirlenmiş.

100 ve üzerinde nörogirişim yaptığını belgeleyen ve en az 10 akut inmeye müdahele ettiğini belgeyen hekimler yetkili olarak kabul edilecek. Yani hali hazırda adı konmamış ancak fiilen devam eden sistem ve sistemdeki yetki karmaşası branşlar arası çekişme biraz azalacak.
Kullanıcı avatarı
Simurg yazdı:
24.07.2019 - 10:00:10
ankarada 112 lerin svo hastalarını hangi sırayla hangi hastaneye göndereceği zaten belliydi.. işin adını değiştirmekle hersey değişmiyor
dsa vb tedaviler için sıra yer belirleyeceğiz demişler , zamanında angio için de byle bir çalışma oldu ama çalışma ıolarak kaldı umarım bu kez aynı sorunu yaşamayız