Perşembe , Ağustos 22 2019
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
SPD Sağlık politikası uzmanı ve sözcüsü Prof. Dr. Karl Lauterbach, Almanya’da doktor eksikliğinin yakın gelecekte büyük sorunlara neden olabileceğini açıkladı.

Alman Saarbrücker Zeitung gazetesine konuşan SPD Federal milletvekili Lauterbach, şunları söyledi:
“ARTIK bariz bir şekilde doktor sıkıntısı yaşama sürecine doğru evrildik. Bunun sebebi de Almanya’da çok az doktor eğitiliyor. Tıp fakültelerinin puan ve standartlarının çok yüksek olması nedeniyle öğrenciler giremediğinden dolayı gelecekte doktor sıkıntısı yaşanacak. Yakın gelecekte, 7 ila 10 yıl içerisinde şimdi görev yapan doktorlarımız emekliye ayrıldığında bunu daha net göreceğiz. Ülkemizde her yıl 1.4 milyon kronik hastalığı bulunan insanlar tedavi görmekte, doktor yetişmemesi halinde bunların tedavisinde ciddi sorunlarla karşı karşıya kanılacaktır. Şu anda 10 bin öğrenci eğitim görüyor ve bu rakam ihtiyacımızın çok altında. Her yıl, şu ankine ek olarak 5 bin öğrenciye daha ihtiyacımız var. Bir öğrencinin, uzman olarak görev yapması 15 yıl alıyor.”
Kaynak :Hürriyet
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Almanya'nın asıl sıkıntısı doktor yetiştirmekte değil, yetişen doktorların daha iyi koşullar sağladığı için İngiltere, İsviçre gibi ülkelere göç etmesi... Siyasetçi ne de olsa, bunu diyecek hali yok... Ucu kendine dokunmayan tarafından bakar...
Doktorluğu türkiyede sevmiyorum ki almantada seveyim.. almanyada biyokimya uzmanlığı iyi olurdu emme. Yüro üzerinden döner alaydık ortalamadan 😂😂😂
thebesiktas yazdı:
05.05.2019 - 16:46:24
Almanya'nın asıl sıkıntısı doktor yetiştirmekte değil, yetişen doktorların daha iyi koşullar sağladığı için İngiltere, İsviçre gibi ülkelere göç etmesi... Siyasetçi ne de olsa, bunu diyecek hali yok... Ucu kendine dokunmayan tarafından bakar...
Yinede durumları her açıdan bizden iyidir. En azından Mercedes arabaya daha ucuz yakıtla biner, insani şartlarda ve koşullarda çalışırlar. Ama bu bile yetmiyor ki adamlara isveç vs ye gidiyorlar. Şaşırtıcı olan milliyetçilikte Alman için bir yere kadar olması.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
painness yazdı:
06.05.2019 - 00:57:22
Dr yetistirmeye ugrasacaklarina turkiyeden 80 lerde aldiklari gibi işçi niyetine bile gideriz cogumuz.hazir yetismis kalifiye saglikci ordusu.su anki durumdan ne kadar kotu olabilir ki
oradaki mühendislerden daha az kazandıklarını duymuştum...Almanyada yapılabilecek en iyi mesleklerden biri mühendislik
Kullanıcı avatarı
rosebud yazdı:
06.05.2019 - 02:07:50
painness yazdı:
Dr yetistirmeye ugrasacaklarina turkiyeden 80 lerde aldiklari gibi işçi niyetine bile gideriz cogumuz.hazir yetismis kalifiye saglikci ordusu.su anki durumdan ne kadar kotu olabilir ki
oradaki mühendislerden daha az kazandıklarını duymuştum...Almanyada yapılabilecek en iyi mesleklerden biri mühendislik
yine de buradakinden oldukça fazla alıyorlar
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
almanyaya şuan giderseniz doktor olarak 5000 euro civarında kazanırsınız aslında çok büyük bir meblağ değil ancak orada kıymanın kilosu 2-3 euro 10000 euroya bizde 100000 tlye satılan bir araca binebilirsiniz bir de bu araca mesleğe başladıktan 3-4 ay içinde sahip olabilmeniz ki ben 1000 euroluk arabalar gördüm.hafta sonları almanyadan fransaya polonyaya belçikaya vs. gidip gezip gelebilirsiniz istanbuldan bursaya gitmek gibi ne büyük konfor değil mi?evliyseniz ve çocuğunuz varsa okulların eğitim kalitesi birbirine yakın bizdeki gibi uçurum yok bence bir değerlendirme yapılacaksa salt maaş değil bu veriler üzerinden yapılmalı çünkü bizim asıl sorunumuz az maaş değil herşeyin çok pahalı olması ve mesleğinizi olması gerektiği gibi yapmanıza imkan verilmemesi
Kullanıcı avatarı
dr_demirci yazdı:
06.05.2019 - 09:59:14
rosebud yazdı:
06.05.2019 - 02:07:50
painness yazdı:
yine de buradakinden oldukça fazla alıyorlar
Hocam doğrudur ama orada giderler gerçekten çok yüksek...