Salı , Aralık 10 2019
DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
2019 TUS 1. Dönem Sınavı Yerleştirme Sonuçları Analizi

Tüm forum üyelerimize, bu yazımın ulaştığı herkese merhaba,

Bir TUS sınavı yerleştirmeleri daha yapıldı. Son yılların en zor sınavı olarak nitelendirilen bu sınav süreci de, hatasıyla doğrusuyla mahkeme sürecine kalmadan, normal sürecinde işleyerek sonuçlar belli oldu. Yaklaşık 10 yıldır TUS sınavlarının bir çoğuna giren ve hemen her TUS sürecini yakından takip eden bir göz olarak kendi bakış açımdan tercihlere yaklaşmak istiyorum. Klinik puana göre ilk 10, ilk 20, ve ilk 50 olarak değerlendireceğim.

Bu sınav 1. si, uzun zamandır alışılmışın dışına çıkılarak cerrahi bir branş tercih etmiş ve Cerrahpaşa Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi (PRC) ye yerleşmiştir. İlk 10 yerleştirmeye baktığımızda, branş seçimlerinde 5 kişi alışıldık şekilde Dermatoloji, 2 PRC, 1 Radyoloji, 1 Çocuk Ruh Sağlığı (ÇRS) ve 1 Tıbbi Genetik olarak görüldü. İlk 10 yerleştirmede Radyoloji’ ye talebin yakın geçmiş sınavlara göre biraz az olduğu söylenebilir. Her TUS sınavında alışıldığı gibi bu sınavda da Kardiyoloji, Dahiliye, Pediatri, Kadın Doğum, Genel Cerrahi gibi ana branşlardan tercih edilen olmadı. Şehir tercihlerine baktığımızda ise, 5 İstanbul, 3 İzmir, 2 Ankara tercihi görüldü. Üç büyük şehir tercihi ve nispeten bazı artılarla İstanbul İzmir öncelikli tercih ediliyor gibi görünüyor.

İlk 10 - 20 arasına baktığımızda, 6 kişi Dermatoloji, 2 PRC ve 2 Radyoloji yerleştirmesi görüyoruz. Şehir Olarak 5 Ankara, 4 İstanbul ve 1 Denizli(Dermatoloji). Buradan çıkaracağımız sonuç net artık, dermatoloji branş olarak TUS sınavının favorisi. Şehir seçimlerinde İstanbul Ankara İzmir öncelikli.

20-50 arasına baktığımızda; 13 Dermatoloji, 6 Radyoloji, 4 PRC, 2 Tıbbi Genetik, 1 ÇRS, 1 Tıbbi Mikrobiyoloji, 1 FTR, 1 Göz, 1 Psikiyatri branşları mevcut. Şehir tercihlerine bakınca İstanbul (8), Ankara (7), İzmir(7), Antalya (2), Konya, Mersin, Bursa, Manisa, Eskişehir, Samsun 1 ‘ er tercih edilmiş.

İlk 50 tercihi total değerlendirdiğimizde, branş seçiminde ezici üstünlük 24 tercihle dermatolojidedir. Cerrahi branşlardan sadece PRC’ ye (8 kişi) kısmen ilgi olmakla birlikte, ilk 50 tercihte Göz hastalıkları tercihinin sadece 1 kişi olması da dikkat çeken bir diğer noktadır. Yine rahat branşlardan ÇRS (2 kişi), FTR (1 kişi), Psikiyatri (1 kişi) sınırlı tercih edilen branşlar olurken Tıbbi Genetik (3 kişi) ve Tıbbi Mikrobiyoloji (1 kişi) tercihleri hekimliğin mevcut sağlık sisteminden ve hastadan kaçmak isteyişinin en güzel örnekleridir. İlk 50 branş seçiminde Kadın Doğum, Pediatri, Dahiliye, Genel Cerrahi, Kardiyoloji gibi temel branşların hiç tercih edilmemiş olması, hatta KBB’ nin hiç, Göz Hastalıkları gibi spesifik cerrahilerin bile yalnızca 1 kişi tarafından tercih edilmiş olması, hekimliğimizin ne kadar acınacak hale geldiğinin en güzel örneğidir.

Sağlık sistemi düzenleyicilerinin artık hekimliğin Cildiye uzmanı (asla bir branşı küçümsemek için değil, yanlış anlaşılmasın) olmak için okunur hale geldiğini görmesi için daha ne bekleniyor acaba? Sağlıkta şiddet yasası ne zaman düzenlenecek, hekimini, sağlık çalışanını koruyan, şiddete caydırıcı çözümler üreten, hekiminin çalışma koşullarını özlük haklarını düzenleyip iyileştirecek düzenlemeler ne zaman yapılacak? İdealist hekimliğin Dermatoloji uzmanı olduğu bu düzen, böyle mi devam edecek, yoksa temel branşlara özendirilen bir hekimlik görebilecek miyiz? Umutlu olmak, umutlu kalabilmek dileğiyle.

Drbounlife

(Derecelerin değerlendirilmesinde ‘’drkirac’’ üyemizin hazırladığı sıralamadan yararlanılmıştır. Teşekkür ederiz.
Enfeksiyon hastalıkları sıralamalarının daha üst sıralara çıktığını farkettim. Ama ilk 150de hiç enfeksiyon yok. Enfeksiyon şu an için rahatlık açısından ftr'nin en büyük alternatifi gibi duruyor. Buna ben de dahil olmak üzere ftr kazanamayanların ftr arkasına yazdığı tercih çoğunlukla enfeksiyon oluyor gibi görünüyor.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Black_magic yazdı:
29.04.2019 - 13:06:17
Enfeksiyon hastalıkları sıralamalarının daha üst sıralara çıktığını farkettim. Ama ilk 150de hiç enfeksiyon yok. Enfeksiyon şu an için rahatlık açısından ftr'nin en büyük alternatifi gibi duruyor. Buna ben de dahil olmak üzere ftr kazanamayanların ftr arkasına yazdığı tercih çoğunlukla enfeksiyon oluyor gibi görünüyor.
Uzmanlığı bilemem ama asistanlık için büyük hastanelerde enfeksiyon asistanın en rahat günü bile ftr asistanın en yoğun gününden daha yoğundur. Tabi poliklinik hariç. Enfeksiyonun aktif nöbeti var. Ftr'nin en büyük alternatifi olamaz yani.
Kullanıcı avatarı
asistanlık sonrası dönemi düşünerek tercih yapıyor çoğu kişi.
Dermatolojide yatan hasta takip etmek zorunluluğu yok. İstersen haftanın 1 gününü işleme ayırırsın ve o günün yoğunluğunu kafana göre ayarlarsın.
Asla ortalama performans diye bir derdin olmaz. Acilden aranmazsın.

Bence tercih eden arkadaşlar çok haklılar. Cerrahi ve ana dahili branş seçmek tam anlamı ile saflık ( Evet o benim :D)
dr_sinaps yazdı:
29.04.2019 - 16:28:07
Black_magic yazdı:
29.04.2019 - 13:06:17
Uzmanlığı bilemem ama asistanlık için büyük hastanelerde enfeksiyon asistanın en rahat günü bile ftr asistanın en yoğun gününden daha yoğundur. Tabi poliklinik hariç. Enfeksiyonun aktif nöbeti var. Ftr'nin en büyük alternatifi olamaz yani.
Alternatiften kastettiğim ftr kazanamayanların ftrden sonra ilk düşündüğü bölüm anlamında söylemiştim. Yoksa ftr ve enfeksiyon rahatlık açısından karşılaştırılamaz kesinlikle.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
ilk 10'da olup ÇRS'ye yerleşen arkadaş beni bulsun. bende 2012'de 60 küsürlerden girmiştim. şimdi aramızda geçecek epik diyalogdan bir kuple okuyayım:

ilk10ÇRS: Peki ya sonra?
Bran: daha sonrasının olacağını nereden biliyorsun?
Cerrahi neden yazılsın ki??performans kovala sut puanları yerlerde,acilden sürekli aranırsın,gecen gündüzün olmaz.telefonun hiç susmaz, hasta olursun başhekim icap nolacak diye peşini bırakmaz ...neden yazılsın ki ??genç nesil haklı,sistem kazanç düzelmedikçe de yazılmasın cerrahi zaten 🤬
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009