Salı , Ekim 15 2019
Asistan hekimlerin genel bilgi paylasim platformu...
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 19
Kullanıcı avatarı

Re: *ACİL TIP ASİSTAN ODASI*

#4254080  gönderen SHERLOCKHOLMES
 30.03.2019 - 09:16:47
Adana Şehir Hastanesi
Acil Tıp Asistanı 11.500 - 12.500 arası maaş alır.
Çömez 10 nöbet ile başlar.
Çömezken dahi kateter takılır. USG bakılır.
Eğitim visitleri vardır.
Haftada 2+2 gün eğitim vardır.
Oryantasyon eğitimleri vardır.
Yeşil alan ayrılmıştır aile hekimleri ve pratisyenler bakarlar.
Ambulans girişine uzman bakar. Ve triyaj yapar.
Çalışma düzeninde arena sistemi mevcuttur.
..........
Rotasyon kağıt üzerindedir.
3 sarı alan gözlemi, 1 resüsitasyon gözlemi vardır.
Hasta yoğunluğu fazladır.
Hasta çeşitliliği çok çok fazladır.
Konsültasyonlar genelde iyi ama bazen sıkıntılı olabilmektedir.
((Asistan odası idare eder.😎😎))

#4254082  gönderen muhalefet
 30.03.2019 - 09:27:24
Tüm acil tercih edeceklere ve tüm diğer dahili branş sececeklere yeni bir kriter duyurusu yapayım..

Herşeyi maaşı eğitimi vs sorguluyoruz ya...şunu muhakkak sorgulayın:

1. Hoca aktif olarak kaç hasta bakıyor (ki bu onun sahada olduğunu gösterir, yoksa bol bol slayt gösterisi izler eğitim aldık sanirsiniz)

2. Kaç uzman var ve olan uzmanlar asistanlar aynı anda sahada çalışıyor mu?

Bu iki sorunun cevabı asistan odasından ve maaştan daha öncedir, çünkü maalesef sistem herkesin elini ayağını sahadan çektiği bir akademik ünvan alıp kenara çekildiği bir sisteme evrildi
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4254850  gönderen kadindogumcubaho
 01.04.2019 - 15:34:00
----->Hangi hastanede asistansınız? Hacettepe erişkin acilde 1 sene çalıştım daha sonra cerrahi branş istediğim için kadın doğum a geçtim
----->Kaç nöbetle başladınız? 20
----->Ne kadar döner alıyorsunuz? total maaş 8000 den fazla
----->Hocalarınızın tutumları nasıldır? çok iyiler, eğitim ön planda, malign hocalar yok.
----->Pişman mısınız,memnun musunuz? memnundum
----->Yazacak olanlara tavsiye eder misiniz? kesinlikle, çünkü hasta yoğunluğu yok.

#4254862  gönderen kadindogumcubaho
 01.04.2019 - 16:08:39
Hacettepe acil hakkında ayrıntılı bilgi vermek isterim

Madde made yazarsam daha iyi akılda kalır.

-20 adet 12 saatlik nöbetle başlanır ve her sene 1 nöbet düşer.
-maaş toplam 8000 TL nin üzerinde.
-3 adet uzman var, eğitim için bizlere yardımcı olan, her an yardımımıza koşan.
-5 adet hoca var; yine her zaman yanımızda duran, her isteğimizde arayabileceğimiz, vizitler istediğimiz her şeyi sorabileceğimiz.
-Uzmanlar ön planda sahada, malign değiller bizlere yardımcı oluyorlar.
-ilk aydan itibaren sırasıyla her türlü girişime başlanır, örneğin ben 15 günlük iken femoral katater takmıştım.
-USG yi kullanmayan çömezi döverler zaten :) ilk günden itibaren usa kullandırılır, kıdemliler çok heveslidir bu konuda. ayrıca 1 hocamız ve 2 uzmanımın türkiye acil tıp derneğinin ultrasonografi çalışma grubunda yönetici pozisyonunda olduklarından usa ile çok haşırneşiriz.
-haftada 2 gün ders vardır.
-oryantasyon eğitimleri hem hacettepe hemde türkiye acil tıp derneğinin eğitimlerine gönderilir asistanlar.
-triyajda 2 adet paramedik mevcut, kapıdan gelen her hastayı önce onlar değerlendirir ve günün en kıdemli 2. kişisine iletir, duruma göre günün kıdemlisine iletilir.
-içerde kıdemli ve 2. kıdemli hariç herkes çömez pozisyondadır, herkes yeşil-sarı-kırmızı bakar buna kıdemli karar verir (tabiki çömezlerin başında durup onlara yardım eder)
-en kıdemli 2. kişi yeşil alan bakar. bunun sebebi hasta atlamamaktır. çünkü en çok malpraktis yeşil alan zannettiğiniz hastalarda ortaya çıkar. önemli olan bu hastaları ayırabilmektir.
-17 yataklı yoğun bakım düzeyinde kritik bakı yatağı, 9 yataklı acil bakı (sarı alan) yatağı, 15 adet mekanik vantilatör, 3 adet resüsitasyon odası, 1 adet travma odası, 3 adet ameliyat kapasitesine sahip oda, 5 adet yeşil alan muayene odası, 3 adet tiraj odası mevcut. ihtiyaca göre kullanılıyor.
-Hasta yoğunluğu fazla değildir. vizitlerde maksimum 9 hasta devralırsınız, gün içinde kapıdan en fazla 15 hasta gelir, 9 tane de devredersiniz zaten. dolayısıyla gün içinde kabaca 20-25 hastayla muhattap olursunuz. ki bu sayı türkiyedeki tüm acil kliniklerinden çok çok iyidir.
-rotasyonlar kağıt üzerinde değildir. gittiğiniz bölümlere göre çalışma planlanır, kimi bölümler çok rahattır, kimisi de sadece vizite katılmanızı ister. dolayısıyla rotasyon=tatil
-hasta çeşitliliği çok fazladır, sepsisten, travmaya, svo nun her çeşidinden kalp anomalilerine kadar ismini hiç duymadığınız hastalıklar karşınıza çıkar; hacettepe de çalışmak bunu gerektirir :) her hasta ilginç olunca öğrenecek yeni şeyler ortaya çıkıyor.
-ankara’da hatta türkiye’de iddia ediyorum en iyi resüsitasyon (cpr vs) hacettepe acil servistedir, her gelen 112 den şu sözü duyarsınız (x yere gitseydik bu hasta ex olmuştu)
-konsültanlardaki sıkıntı her acilde olduğu kadardır, ki bu durumda sizi etkileyecek bir şey yok, sorun olan durumlar için kıdemli, uzman, hoca, hastane gece idaresi birimleri mevcuttur.
-asistan odamızda 3 adet bilgisayar bir sürü koltuk zart zurt var ama bu alanı çalışma saatleri içinde kullanmıyoruz; çalıştığımız alanda fazlasıyla bilgisayar koltuk vs mevcut)
-toplamda 30 dan fazla asistan bulunuyor.
-her şiftte 2 kıdemli ve 4 çömez asistan oluyor.
-günlük hasta sayısı 250-300 civarı
-içerde hiç bir zaman kaos olmaz, polis ve güvenlik bize yardım eder.
-özellikle kritik bakı ve acil bakı’ya hasta yakınları alınmaz; bu bizim çalışma ortamımızı rahatlatır.
-Türkiye’deki en teknolojik acil konumundayız. Örnekler;
1.hasta monitörleri drager marka ve hastanın üstüne koyup her yere gidebilir konumda tasarlanmış durumda, portable.
2. mekanik ventilatörler maquet marka yine taşınabilir, o2 tüpüne ihtiyaç duymaz, hastanın ayaklarına konulabilir (hasta taşırken ambulamaya son :))
3. 2 adet rutin usa cihazımız, 1 adet araştırmalar için ileri usa cihazımız mevcut.
4. 1 adet el ekokardiyografi cihazımız mevcut.
5. 1 adet LUCAS 2 otomatik CPR cihazımız mevcut.
6. bir kaç adet true CPR cihazı mevcut
7. 1 adet entübasyon için kullanılacak fiberoptik cihaz mevcut ki bu cihaz bir çok hastanede 1 tane kbb de ya vardır ya yoktur.
8. monitörlü BLADE’ler mevcut. yani hastayı entüme ederken direkt olarak blade in üstündeki monitörden vokal kortları görebilirsiniz
9. 1 adet son teknoloji maket mevcut; bu sayede her türlü acil hastayı maket üzerinde deneyimleyebilirsiniz ; bu maket kalp krizi de geçirir, VF’ye de girer, ağzında su da çıkar, bu cihaza katater de takılır vs vs
10. hemşirelerin hastaları izledikleri ortak monitörler mevcut.
11. kritik bakıdaki 17 yataklı yerde her oda çok geniş ve her türlü işleme müsait, her odanın ful cam kapısı mevcut.
12. 3 adet izole oda mevcut
13. 1 adet kbrn odası mevcut
14. 1 adet travma odasında röntgen dahil var (teknisyen eğitimi aldığında aktif olacak)
15. acil servisin 2 adet tomografisi mevcut. bir tanesi travma hastalarında tüm vucüdu 20 sn de tarayabiliyor, evet 20 sn de tüm vücut BT çekiyoruz :)
16. acil servisin kendine ait MR cihazı mevcut. bu mr cihazında her türlü çekim hızlıca yapılıyor. böylece SVO hastaları erkenden tanı alabiliyor. difüzyon mr bizim için yeterli değil.
17. Hacettepe’de Acil Radyoloji Bilim dalı mevcut. 4 adet radyoloji hocası acil üzerine uzmanlaşmış durumdan burdan kendilerini saygı ile anıyorum.
18. gündüzleri bu hocalar tomografi ve ultrasona bakıyor.
19. geceleri ise tomografi ve ultrasonografi için ayrı radyoloji asistanları nöbetçi kalmakta; tomografiler sisteme yazılmakta.

şimdilik aklıma gelenler bunlar. sorusu olan özelden yazabilir.

iddia ediyorum türkiyede yazılabilecek en iyi acil servis hacettepe acil servistir. yukarıda nedenlerini sıraladım.

#4256032  gönderen poine
 05.04.2019 - 15:44:44
Herkese selam.
Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi ile ilgili biraz bilgi vereyim.
*Alanlar*
- Kırmızı alan, Sarı muayene, yeşil muayene ve müşahade alanlarında her asistan görev yapmaktadır.
- Güne kırmızıcı ve yeşilciler olarak başlanır. 17.00’da ekipler yer değiştirir. Genel kıdemli uzman yarısıdır:) her alandan sorumludur. Uzmanın sağ kolu, sol koludur. Alandakilerin her şeyi danıştığı kişidir.
- Kırmızı ekibinde alandan alan kıdemlisi sorumludur. Hasta taburculuğunu, değerlendirmesini, planlamasını genel kıdemli ile koordineli bir şekilde organize eder. Kıdemli çömez 2.adamdır alan kıdemlisinin sağ koludur. İntörnleri, orderları, alt kıdemlerini organize eder. Alt kıdem; semiyolojinin piri olana kadar her hastaya bakan anamnez & muayene’den sorumlu olandır.
- Kırmızı alanda yok yoktur. USG’yi steteskop gibi, Mekanik ventilatörü nebülden çok kullanırız. Travmada FAST, Hipotansif hastada RUSH , POCUS muayenemizin olmazsa olmazlarımızdır. Diğer branşlara girişim bırakmamak öğrenme hedeflerimiz arasındadır. Kateter, toraks tüpü, torasentez,parasentez,LP biz yaparız.
- Yukarıda bunlar olurken yeşil ekibi kırmızıya geçmek için saatleri sayarken; - alt kıdemler, intörnler ile beraber hasta bakarlar.
- Sarı muayenede alan kıdemlisi ve 2.adam(kıdemli çömez) hasta muayenesini yapar.
- Haftaiçi nöbette 2 uzman bulunur. 1 uzman 24, bir uzman 12 saat çalışır.
- Usta çırak iliskisi temel felsefemizdir. Her alanda; ikinci adamlar ve alt kıdemler alan kıdemlilerine, çözüm bulunamaması durumunda genel kıdemliye her şeyi sorabilirler. Utanma, çekinme, kasılma olmaz.
*nöbetler*
- Kış ayları yoğun geçer. 600-900 arası değişen bir hasta sayımız vardır ve hastalar çoğunlukla kritiktir. Yaz ayları yoğunluk bir nebze olsun azalır. Nöbetlerde shiftler, dinlenmeler olur. Kimse emboli atana kadar oturduğu yerde hasta bakmaz:) shift saatleri nöbetin durumuna göre değişir.
- alt kıdemler 12 nöbetle başlar - 6.ayda 1.kıdem sınavı sonrası 11 nöbet’e düşülür.
- İlk sene sonunda 2.kıdem sınavı sonrası 10 nöbete düşülür.(kıdemli çömezsindir artık)
- 2.yıl başlangıcında alan kıdemlisi sınavına girilir ve 9 nöbete düşülür. - 3.yıl başlangıcında da genel kıdemli sınavına girilir ve 8 nöbet ile uzman olana kadar çalışılır.
*hocalar&uzmanlar*
- klinikte ulaşılamayan hoca yoktur. Aile ortamı hakimdir. Kahve içmek için asistan odasına girdiğinde Arzu Hoca, Özge Hoca, Haldun Hoca ve uzman&asistan birliğini sohbet ederken görürsen bilki Marmara acildesindir
- Hoca ve uzman kadromuz adete şampiyonlar ligi kadrosudur desek yeridir:)
*Eğitim*
- Her eğitim yılı hocalar tarafından bir komite programı oluşturulur.
- Dersleri hocalar, uzmanlar, asistanlar hazırlar.
- Her çarşamba ders günüdür.
- Sene boyunca ara sınav ve final sinavi şeklinde 2 sınav yapılır. Sınav başarıları ödülsüz bırakılmaz:)
- Kongre, temel eğitim dersleri, sempozyumlara her kıdemden asistan gönderilir.
- USG & Mek vent vb dersler ilgili uzman ekibi tarafından organize edilerek anlatılır
- İsteyen asistan 1 ay boyunca NYC Kings Country Hospital’da isterse staj yapabilir. Bunun organizasyonu kliniğimiz tarafından yapılmaktadır.
*maaş*
- Hesabınıza sizi mutlu edecek bir meblağ yattığından emin olabilirsiniz

biraz da negatif yanlarından bahsedelim tabii: özellikle kış nöbetlerinde yoğunluktan shift yapılamayan nöbetler olabiliyor ama hangi acilde olmuyor ki?
112’nin usulsüz sevkleri kimi zaman can sıkıcı olabiliyor. tabii ki hasta bakmak bizim görevimiz ama başağrısı şikayeti ile 112 yi arayan,2.basamak bir hastaneye götürülebilecekken sırf 3 yıl önce gastrik bypass operasyonunu marmara’da olduğu için tarafımıza getirilen hasta hayatı sorgulama sebebi olabiliyor.dışmerkezde serviste yatan hastanın da acilimize sevk edilmeye çalışılmasını sanırım iltifat olarak kabul etmek lazım.
Nöbet çıkışı kahvaltılarımız,kebaplarımız hatta sushilerimizle tüm yoğunluk ve yorgunluk geride kalıyor tabii..

Merak ettiğiniz şeyler varsa buradan/özelden sorabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı

#4256079  gönderen inaniel
 05.04.2019 - 17:10:52
Sn. Poine, bilgiler için teşekkürler. Kliniğinizin asistanlara sağladığı akademik destek hakkında bilgi verebilir misiniz?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4257690  gönderen poine
 09.04.2019 - 19:44:46
inaniel yazdı:
05.04.2019 - 17:10:52
Sn. Poine, bilgiler için teşekkürler. Kliniğinizin asistanlara sağladığı akademik destek hakkında bilgi verebilir misiniz?
Her ay belli bir konuda komitelerimiz var nöro, travma, kardiyoloji.. gibi.her çarşamba derslerimiz oluyor konuya göre. Hem hocalar hem asistanlar anlatıyor. Hergün de nöbet çıkışı sabah vakalarımız mevcut günün ilginç vakalarına yönelik konuştuğumuz. Kongrelere poster - sunum hazırlama açısından uzmanlar ve hocalar tarafından motive ediliyoruz zaten. Kongreler, eğitimler, kurs günleri VS gönderiliyoruz. İsteğe bağlı olarak 1 aylığına amerikaya observer olarak gönderilebiliyoruz. Genel olarak böyle.. Daha spesifik merak ettiğiniz bir şey varsa..
Kullanıcı avatarı

#4265505  gönderen slevinkelevra
 29.04.2019 - 10:59:28
TİNTİNALLİ,kapsamlı,2000 sayfa.Orijinal kaplama jelatin poşeti içinde.El değmemiş sıfır.Nobel yayınevinde aynı durumdakiler ürün 500 tl güncel fiyatı.Ben daha aşağı bir rakama bırakacağım,
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4266919  gönderen mhurkan
 03.05.2019 - 11:11:23
Allah Allah acil tıp asistanının odası mı olurmuş?

"Çaliş çaliş çaliş, oda.... Oda yok".

#4277389  gönderen karabeyzade
 05.06.2019 - 23:46:52
Bu bir repostun repostudur :))Arkadaşlar merhabalar :)) İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniginden herkese sevgiler :))
Uzun süredir kligimiz hakında burda birşey yazılmadıgı gördük.Son 3 4 senede neler değişti hem onları hem de neden acil tıp seçilmeli yazılmalı onlardan bahsetmek istiyorum.Öncelikle samatyadan bahsedecek olursak
1) İstanbulun en köklü acil tıp kliniklerinden biridir
2) İstanbulun en az hasta sayısına sahip kliniklerinden biridir.Ortalama 500-600 hasta arası +/-100 olabilir.
3)Uzmanlarımız aktif olarak hasta bakıyor (acilciler bilir en büyük sorunlarımızdan biridir uzmanlar aktif çalışmaz):)
4) Ortalama 9000 lira maaş alırsınız ( edit :artık10.500 civarı alıyoruz)
5)Samatyadasınız RAKININ kokusu acilin içine dolar severseniz :))
6)Asistan ortamı olarak şikayetci olacagınızı düşünmüyorum ama gelin görün tabiki öncelikle.
7)Türkiyenin ilk acil tıp profesörü klingimizde:)
8)TATD tüm eğitimlerine katılırsınız
9)Burdan çıktıgınızda samatyadan mezun olan acil tıp uzmanlıgının farkını hissedersiniz.Biz değil onlar söylüyor.:)

Hiç kötü yön yok mu? tabi ki var acil tıbbın kendisinin getirdigini bir sürü şey ; nöbetlerin yogunlugu bakılan hasta sayısı bakanlık politikaları,
yöneticiler vs vs vs
Acil tıp çok yeni bir branştır aslında gün geçtikçe gelişiyor ve büyüyor. Acil tıp sevdanız varsa ve demir gibi bir doktor olmak istiyorum,hastadan korkmam onlar benden korksun , her ay yıllık izin kadar boşluk isterseniz yazın gelin pişman olmazsınız:))
Genel olarak acil hakkında bir sorunuz olursa yada merak ettiginiz birşey olursa burdan yazabilirsiniz :))
(Bu arada bunların hepsini terminal dönem acil tıp asistanı olarak yazıyorum menfaat beklentim olmadıgını belirtmek isterim)
Ayrıca acil isteyen tüm yeni mezunlara E.R dizisini şiddetle önerrim.
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 19