Pazar , Eylül 15 2019
Aile hekimlerinin genel bilgi paylasim platformu...
Kullanıcı avatarı
30 bin verilmez. Belki tadilat masrafını istememeyi kabul eder. Gidip yüz yüze konuşmanızı tavsiye ederim.

Hiç başlamadan vazgeçerseniz 1 yıl boyunca aile hekimliği kurasına katılamıyorsunuz diye biliyorum.

"Usulune uygun istifa" diye bir şey varmış. Başlıyormuşsunuz, dilekçe veriyormuşsunuz; 2 ay o birimde çalıştıktan sonra sözleşmeniz fesh ediliyormuş ve 1 yıl cezası söz konusu olmuyormuş.
En son Dr Ömer Durğun tarafından 26.03.2019 - 09:58:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
AİLE HEKİMLİĞİ ÖDEME VE SÖZLEŞME YÖNETMELİĞİ
"Yeni açılan ve müdürlükçe, hizmet verilecek aile sağlığı merkezi mekanı gösterilemeyen birimler için aile sağlığı
merkezi giderleri on ay boyunca yukarıdaki kriterlere bağlı olmaksızın tavan ücretin %100’ü olarak ödenir.( A sınıfında tavan ücretin %50 si ödenir.)"

Yani sanal ASM olarak açılmışsa bile o hekimlere paranın bir miktarı ödenmiş oluyor. Başlarken istenilen paranın yasal karşılığını bilmiyorum. Bu konuyla ilgili bir ley yazmıyor.

"Aile hekimlerinden herhangi birinin, aile sağlığı merkezi giderlerinin kendisine isabet eden kısımlarını ödemediği
yönetim karar defteri ile ispatlandığı takdirde, aile sağlığı merkezi giderlerini karşılamak üzere söz konusu aile hekimine
yapılan ödemelerden müdürlükçe kesinti yapılır."

Aylık ödeme yapılmaz ise müdürlük tarafından cari ödenekten kesinti yapılıyor. Sözleşme feshi gibi bir durum olmuyor. Aynı yönetmelikte sözleşme feshi için gerekenler yazıyor oradan okuyabilirsiniz.

Sizden ortak kullanılan malzemeler için para isteyebilirler. Onu da ödemek zorunda değilsiniz. Ben kendi malzememi alırım diyebilirsiniz. Ancak o malzemeler de bu kadar olmasa da yine fazla tutar. Bir de diğer hekimlerle aranız bozulmuş olur huzurunuz kaçar.
30 bin lira da çok para değil aslında taksit şeklinde ödemeye anlaşabilirsiniz. Benim şehrimde de yeni bir ASM açıldı burada da diğer birim için yaklaşık bu kadar para isteniyor.
Kullanıcı avatarı
bizde bir aile hekimi 2 birimlik asm tadilatına 30 40 bin para harcamıştı.İki birimde boştu,ikisine bakar çok para kazanırım diye harcamıştı.Sonra iller arasından birisi çıktı geldi diğer birime.Gelen kişi tam problem bir tipti,karar defterinde herşey yazmasına rağmen 5 kuruş vermedi.ortak malzemeleri dahi ödemedi.Kendisi de hiçbirşey almadı.Dünya kadar ceza puanı aldı.1 yılını doldurdu.tekrar iller arasıyla izmire gitti.Açıkçası hiçbirşey olmadı.Kişisel görüşüm o sanal binaya harcama yaparken kendi keyfine öre harcamış,sizin bunda bir istek veya dahliniz yok.Hrcadığı malzemeleri söksün götürsün çok meraklıysa.Esnaflar kiraladıkları dükkandan çıkarken sözlesmeleri dolduysa yeni gelen adam istemiyorsa götürecekleri herşeyi söker götürürler,anlaşırlarsa uygun bir fiyatla kalır.Yok öyle harcadığım kadarını alırım durumu.30 bin harcadıysa sizde kullanmak isterseniz uygun bir fiyata anlaşın kalsın
Kullanıcı avatarı
dranestezi26 yazdı:
26.03.2019 - 10:10:40
bizde bir aile hekimi 2 birimlik asm tadilatına 30 40 bin para harcamıştı.İki birimde boştu,ikisine bakar çok para kazanırım diye harcamıştı.Sonra iller arasından birisi çıktı geldi diğer birime.Gelen kişi tam problem bir tipti,karar defterinde herşey yazmasına rağmen 5 kuruş vermedi.ortak malzemeleri dahi ödemedi.Kendisi de hiçbirşey almadı.Dünya kadar ceza puanı aldı.1 yılını doldurdu.tekrar iller arasıyla izmire gitti.Açıkçası hiçbirşey olmadı.Kişisel görüşüm o sanal binaya harcama yaparken kendi keyfine öre harcamış,sizin bunda bir istek veya dahliniz yok.Hrcadığı malzemeleri söksün götürsün çok meraklıysa.Esnaflar kiraladıkları dükkandan çıkarken sözlesmeleri dolduysa yeni gelen adam istemiyorsa götürecekleri herşeyi söker götürürler,anlaşırlarsa uygun bir fiyatla kalır.Yok öyle harcadığım kadarını alırım durumu.30 bin harcadıysa sizde kullanmak isterseniz uygun bir fiyata anlaşın kalsın
Hocam siz nasıl bir yerde çalıştınız? Bu işin kanunu var yönetmeliği var. Yönetmelikte 200 ceza puanı almışsa valilik tarafından sözleşme sona erdirilir yazıyor. Karar defterine yazılmış ve yine ödenmiyorsa müdürlük tarafından ödemeyen hekimden kesilip diğer hekime ödenmesi gerekir.
61mkdz yazdı:
25.03.2019 - 17:04:59
müdürlüğün binası değil herhalde. yakın bi yerde kiralık yer arayabilir, asm nizi siz kurabilirsiniz. ama 30 bini yine harcarsınız. ama her şeye ortak değil, sahibi olursunuz
Hocam aile hekimleri tek basina bir asm kurup orda calisabilirmi? Yani 4 birimli bir asmde calisirken, ortam ve kisilerden bikip kendi asm sini kurup oraya gecebilirmi? Bu konuda bilginiz varmi acaba ?
Kullanıcı avatarı
Arkadaşlar ya sistemin içinde değilsiniz, ya da fazla iyimsersiniz. Biz burada arkadaşımıza gerçekçi bilgiler vermeye çalışıyoruz. Bu paradan fazlasını ödeyenler de var. Sadece bir kiosk cihazı ve monitör kurulumu işçilikle beraber 6-7 bin tl yi buluyor. A sınıfı için ilave odalar yapılıyor. Buzdolabından defisine envai çeşit malzeme alınıyor bunların fiyatlarını bir araştırmanızı öneririm. Çoğu aile hekimi 2 kapı 1 duvar teslim alıp bütün sistemini kendi kuruyor. Fiyat konusunda konuşup bir orta yol bulunabilir ancak kurulu düzene geçip ben bu masrafı ödemem demek kimse tarafından hoş karşılanmaz.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
ahmetmeteisikara yazdı:
25.03.2019 - 14:14:28
Merhaba ayın 15inde ilçe sağlıktan aile hekimliğine geçiş yapacağım. yerleştikten sonra birimine geçtiğim doktor hemen bana ulaşarak orasını sanal olarak aldıklarını binayı komple renove ettiklerini bu yüzden birime yeni yerleşen birinden 30 bin tl para talep ettiklerini söyledi. ben de açıkça bu parayı verecek durumumun olmadığını söyledim, ki gerçekten yok, ve konuyu kapattım.

şimdi nasıl bir yol izlemeliyim sizce, direkt istifa mı edeyim, başlayayım mı bu birime?

bir de bu durum olmasaydı da normal başlasaydık, ilk ay maaş alamadığımızı 2. ayda 15 günlük maaş yattığını biliyorum. peki cari nasıl yatıyor. bir de ayın 15inde oraya yerleşince kira elektrik su vb şeyleri nasıl ödeyeceğim cari yatmadan?
Sayın meslektaşım hiç bir şekilde o masrafları ödemek zorunda değilsiniz. Yani ortak kullanmak zorunda değilsiniz. Ne gerekiyorsa kendi malzemelerinizi alıp kenara koyabilirsiniz. 30 bin tl den daha ucuza mal edersiniz. Ancak böyle ayrı gayrılıklar huzurlu iş ortamı oluşmasını engeller. Eminim onlar da hiç para alamamaktansa uygun bir fiyat istemelidir.Benim bildiğim duyduğum bu. Yasal olarak doğrusu nedir tam emin değilim.
Kullanıcı avatarı
artefacta yazdı:
26.03.2019 - 10:53:45
Arkadaşlar ya sistemin içinde değilsiniz, ya da fazla iyimsersiniz. Biz burada arkadaşımıza gerçekçi bilgiler vermeye çalışıyoruz. Bu paradan fazlasını ödeyenler de var. Sadece bir kiosk cihazı ve monitör kurulumu işçilikle beraber 6-7 bin tl yi buluyor. A sınıfı için ilave odalar yapılıyor. Buzdolabından defisine envai çeşit malzeme alınıyor bunların fiyatlarını bir araştırmanızı öneririm. Çoğu aile hekimi 2 kapı 1 duvar teslim alıp bütün sistemini kendi kuruyor. Fiyat konusunda konuşup bir orta yol bulunabilir ancak kurulu düzene geçip ben bu masrafı ödemem demek kimse tarafından hoş karşılanmaz.
sistemin icindeyim hocam zaten sanal asm kurmak akil kari degil eger orda 20 sene calismayacaksaniz cok yuksek meglaglara mal oluyor arkadas kurulu duzen bir asm olarak dusunup gecmis oyle bir talepleri varsa bunu en guzeli kuraya kendilerinin bir saat ayirip gelip belirtmeleri ya da mudurlugun belirtmesidir tercih edecek olan bu duruma gore tercih eder. normal bir asm gibi gozukup de gelip biz otuz bin harcadik para ver diyorlarsa ben olsam asla vermem usule uygun istifa dilekcemi verir iki ay sonra tekrar kuraya girerim... ayrica faturalandiridiylarsa bunu yeni gelen hekimden degil bos birimler adina MUDURLUKTEN talep etmeliler dogrusu budur bununla ilgili derneklerin kazandigi davalar var
Kullanıcı avatarı
qwerty_x yazdı:
26.03.2019 - 12:44:00
artefacta yazdı:
26.03.2019 - 10:53:45
sistemin icindeyim hocam zaten sanal asm kurmak akil kari degil eger orda 20 sene calismayacaksaniz cok yuksek meglaglara mal oluyor arkadas kurulu duzen bir asm olarak dusunup gecmis oyle bir talepleri varsa bunu en guzeli kuraya kendilerinin bir saat ayirip gelip belirtmeleri ya da mudurlugun belirtmesidir tercih edecek olan bu duruma gore tercih eder. normal bir asm gibi gozukup de gelip biz otuz bin harcadik para ver diyorlarsa ben olsam asla vermem usule uygun istifa dilekcemi verir iki ay sonra tekrar kuraya girerim... ayrica faturalandiridiylarsa bunu yeni gelen hekimden degil bos birimler adina MUDURLUKTEN talep etmeliler dogrusu budur bununla ilgili derneklerin kazandigi davalar var
evet hocam haklısınız, zaten doğru olan bunu müdürlüklerden talep etmek fakat hepsi bi kulağının üstüne yatıyor. Her seferinde bu ücreti ödemek işlerine gelmediğinden ''gelen ödesin giderken alsın'' mantığına göz yumuyorlar. AHEF'in bununla alakalı bir çalışması olacak bildiğim kadarıyla. Fakat işin diğer yönü de devreden aile hekimi bu masrafların çoğunu kendisi adına yapmıyor siz de biliyorsunuz. Bu ücreti talep etmek de hakkıdır.
Kullanıcı avatarı
nexstep yazdı:
26.03.2019 - 10:30:53
dranestezi26 yazdı:
26.03.2019 - 10:10:40
Hocam siz nasıl bir yerde çalıştınız? Bu işin kanunu var yönetmeliği var. Yönetmelikte 200 ceza puanı almışsa valilik tarafından sözleşme sona erdirilir yazıyor. Karar defterine yazılmış ve yine ödenmiyorsa müdürlük tarafından ödemeyen hekimden kesilip diğer hekime ödenmesi gerekir.

adam 200 ceza puanını doldurdu,dosyasını valiliğe göndermek üzereydik,tayini çıkınca müdür boşver uğraşmayın gitsin kurtulalım dedi.Adam sizofrendi zaten.Tam bir baş belasıydı
Kullanıcı avatarı
drcbklyn yazdı:
26.03.2019 - 10:51:35
61mkdz yazdı:
25.03.2019 - 17:04:59
müdürlüğün binası değil herhalde. yakın bi yerde kiralık yer arayabilir, asm nizi siz kurabilirsiniz. ama 30 bini yine harcarsınız. ama her şeye ortak değil, sahibi olursunuz
Hocam aile hekimleri tek basina bir asm kurup orda calisabilirmi? Yani 4 birimli bir asmde calisirken, ortam ve kisilerden bikip kendi asm sini kurup oraya gecebilirmi? Bu konuda bilginiz varmi acaba ?
çalıştığım ilde, benzer bi örnek olmuştu. kura çekilmeden önce arkadaş müdürlükle görüşmüş, fahiş bi kirası olan 2 birimli asm nin tek birimi, kendi kiralayacağı aynı mevkideki ( burda diğer asm leri etkileyecek nüfus kaybı olmasın diye uzaklara izin vermemişlerdi) bir yere asm kurmasına izin verilmişti.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Bu durum ile alakalı yasal bir metin yok. Cari gider ödemeleri bu işler için yapılıyor olsa da alınan para ile yapılan harcamalar demirbaş olarak geçilecek diye birşey yok. Mesela ekg cihazı alıyorsun ve bu asm nin demirbaşı olmuyor. Yani ekg cigazı satın alanların malı olduğundan bunun gibi harcamaları senden ister.
Sanal asm olarak geçen kişiler asm için uygun yer bulup orayı asm yapmayı kendileri seçiyor olsalar da bu tür masrafları da istiyorlar. Kaldı ki biz de iki hekimlik yerin bütün masraflarını karşıladık. Daireden dönüştürmemize (çok bir inşaat işimiz yoktu) ve eşe dosta yaptırmamıza rağmen iki kişiye toplam 45-50 bin (bazı cihazlarda dahil) civarı masraf çıktı. Adamlar sanaldan asm yapmış ve önlüğünü alıp çıkacak şekilde istiyorsa bu tutarı hiç düşünme ver parayı. Ödemede yardımcı olursa bence tutar normal (asm yi görmedim ve kaç hekim olarak bölüşülmüş bilmiyorum ama yine de normal).
Kabaca defi - ekg - sterilizatör gibi büyük eşyaların ikinci el fiyatını araştırabilirsin. ikinci el mobilya fiyatları ve lavabo falan fiyatlarını internetten kontrol edebilirsin. buyuk eşyaların fiyatlarına bak kabaca fikrin oluşur. Ayrıca başka yerlere de geçsen ödeyeceğin miktarı sor. Mantığına yatmıyorsa geçme.
Aile hekimliği hakkında bilgin yoksa şuan ki durum sana garip gelebilir. İlk geçtiğim zamanlar fiyatlar çok uygundu ama şuan aşırı pahalı. 3 sene önce defi sıfır olarak 2300 civarı almıştım şimdi 4500-5000 civarından başlıyor. Hesabını iyi yap kazıklanma. Listeni yap fiyatları araştır uygunsuz gördüğünü söylersin ve anlaşırsın.
Kullanıcı avatarı
30 bin neye ödenmiş???
karar defterine neler yazılmış kaç sene üzerinden geçmiş..

demirbaşlara bu kadar harcanmış ise çok harcamışlar ama bazı tadilat masrafları da eklenmişse bunun da en ince ayrıntısı ile izah edilmiş olması lazım...