Perşembe , Ekim 24 2019
usmle hakkinda genel bilgi paylasim bolumu...

Re: 2023ten sonraki belirsizlik

#4169761  gönderen Abcabd
 22.09.2018 - 12:46:34
Abcabd yazdı:
22.09.2018 - 12:44:24
Buraqmanx yazdı:
16.09.2018 - 22:15:19
bos hayaller ,tabi paran yoksa
Sadece kyk kredinizi okul boyu biriktirerek usmle stepleri ve stajların masrafının çocugu çıkarabilirsiniz :) etrafımda orta halli olup bir sürü burs imkanı olup bunu kafelerde harcayan çok insan var. Ha durumun mu kötü haftasonları çalışırsın. Kredi çekersin. Iki yıl zorunlu hizmette biriktirirsin. Benim aile desteğim var ama yine de elimde geleni yaptım. Dil okullarına gittim.Bir de mesela ing işini kendi üniversitende veya uygulamalardan halledebilirsin.Ben paradan çok vizyon işi olduğunu düşünüyorum tabi böyle bir hayali olanlar için :)

#4169767  gönderen Abcabd
 22.09.2018 - 13:08:19
dada yazdı:
16.09.2018 - 20:29:55
Neden Amerika'da doktorluk hayalin var, bence bunun üzerinde gerçekten kafa yor. Neden doktorluk, neden amerika. Doktor yardımcılığı diye bir şey var. Physician assistant olarak çalışıyorlar. Branşlaşmasıda var. Mesela kbb hekimi yanında çalışabiliyorsun. 2 sene sürüyor okulu. İnan bana şu andan itibaren eğitimin için harcayacağın maddi manevi emek bu okullar için harcayacağın paradan daha az. Amerika'da bir okuldan mezun olacağın için orda kalma şansın da var. Yanlış anlama ama bunları yapabilmen için önce hekim olamamanın egonda yaratacağı ezikliği yenmen gerek.
Neden Amerika dersek 10 paragraf olabilir.( sosyal,dini, kültür, Ekonomi vsvsvs.) mesela Kanada imkanı olsaydı orayı da düşünebilirdim. Ama benim için emeğimizin karşılığını vermesi ve oradaki bağlantılarım olabilir başlıca nedeni. Doktor olmak istemem ise geçmişte geçirdiğim bir hastalıkla ilgili.Maddi manevi şu andan daha zor olacağı konusunda haklısınız ama kar/zarar yaptığımızda bu masrafları orda bir aylık kazancınızla bile kapatabilirsiniz.Hekim olamamam egomda değil de vicdanımda bir eziklik yaratabilir. Bu yüzden sizin önerinizin benim için git bir Amerikalıyla evlen veya bebek bakıcılıgı yaparak iki yıllık bölüm oku sonra orda kal vb demekten bir farkı yok benim için hatta az emek olacağı için daha mantıklı :D
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4169772  gönderen Abcabd
 22.09.2018 - 13:14:30
dada yazdı:
16.09.2018 - 20:46:16
Burda uzman olmaktansa, orda Physician assistant olmak daha iyidir.
Evet ama hekimlik daha önemli yine de bu yüzden benim için B planı bu değil de İsviçre-almanya olabilir :)

#4169776  gönderen Abcabd
 22.09.2018 - 13:19:54
yksl yazdı:
16.09.2018 - 22:40:35
Akreditasyon halledilir kafana takma yeter ki fakülten ECFMG'nin istediği evrakları göndersin,takibini yapsın.

İlk 3-4 yıl yapabileceğin en iyi şey para biriktirmek ve İngilizce'ni geliştirmek.

Boş hayaller demiş birisi de her yıl 50 civarı Türk,asistanlığa yerleşiyor,etrafımda en az 5 tane yerleşmiş tanıdığım var,çok çalışırsan olur
Benim de kendi okulumdan yerleşmiş tanıdığım abilerim ablalarım var. Biri araştırma yaparken bir yandan pizzacıda çalışıyordu :) şanssızlığım mezuniyetimin 2023 e denk gelmesi sanırım ama yabancı forumlardan araştırdıktan sonra buraya ds yazacağım inşallah

#4169783  gönderen Abcabd
 22.09.2018 - 13:35:55
33445566 yazdı:
16.09.2018 - 21:08:48
Akredite olan okullar hangisi Türkiye'de peki? Bir de akredite olduğu yıldan önce o okuldan mezun olanları kabul etmeyecek mi artık yani??
http://tepdad.org.tr bu siteden bakabilirsin.
Malesef sorularının cevabını bilmiyorum.
1. Ben akredite bir okula gittim diyelim 2022 de mezun oldum. 2023 ten sonra Amerika uteakı tanımayacak. Bundan sonra hangi kurumları tanıyacak?
2. Ilk 3 senem akredite olmayan okul oldugu için derslerim geçilmiş sayılacak mı?
3. Ben kendi okulumda kaldım ve ileride ben mezun olduktan sonra benim okulum akredite oldu. Bundan yararlanabilecek miyim?
4. 2023 ten önce steplere başvurdum ve ecfmgyi hallettim diyelim bu okullara 2023ten sonra başvurabilecek miyim?

Gerçekten çok belirsiz bunları yabancı forumlarda hatta cevap vermeseler bile ecfmg ve uteak resmi sitesine sormam daha mantıklı olabilir.
Kullanıcı avatarı

#4191438  gönderen DrKEF
 09.11.2018 - 10:59:38
Abcabd yazdı:
22.09.2018 - 13:35:55
33445566 yazdı:
16.09.2018 - 21:08:48
Akredite olan okullar hangisi Türkiye'de peki? Bir de akredite olduğu yıldan önce o okuldan mezun olanları kabul etmeyecek mi artık yani??
http://tepdad.org.tr bu siteden bakabilirsin.
Malesef sorularının cevabını bilmiyorum.
1. Ben akredite bir okula gittim diyelim 2022 de mezun oldum. 2023 ten sonra Amerika uteakı tanımayacak. Bundan sonra hangi kurumları tanıyacak?
2. Ilk 3 senem akredite olmayan okul oldugu için derslerim geçilmiş sayılacak mı?
3. Ben kendi okulumda kaldım ve ileride ben mezun olduktan sonra benim okulum akredite oldu. Bundan yararlanabilecek miyim?
4. 2023 ten önce steplere başvurdum ve ecfmgyi hallettim diyelim bu okullara 2023ten sonra başvurabilecek miyim?

Gerçekten çok belirsiz bunları yabancı forumlarda hatta cevap vermeseler bile ecfmg ve uteak resmi sitesine sormam daha mantıklı olabilir.
soruların cevabını bulduysan bana da iletir misin rica etsem? Birde ben şöyle bir yazı okudum;usmle-akreditasyon olayı ile ilgili...

Okulunuzu akreditasyonu kavramını yanlış anlamış olabilirsiniz. ECFMG-USMLE yolunda akreditasyon sadece okulunuzun dekanının ECFMG ye bir mektup yazmasından ibarettir. Bu iş birkaç hafta sürer, FAIMER listesine (Dünya Sağlık Örgütünün elinde bulunan tıp fakültesi listesi) girdiğiniz sürece USMLE sınavlarına girebilirsiniz. "Köklü" okulların ya da dün açılmış okulların bu bağlamda hiçbir farkı yoktur, tüm mesele o listede olmaktır, daha dün açılan bir çok tıp fakültesi bu konuda prosedürleri takip ettiği için bu listede varken, Türkiye'de çok eski olan bazı okullar daha önce hiçbir öğrenci ya da mezunlarının USMLE yoluna girmemeleri nedeniyle bu listede yokturlar. Fazla kafanıza takmamanız gereken, bir prosedürden ibarettir.

Ve bu listede TR'den 75 okul var. Büyük ihtimal senin fakülten de var. Tepdad'taki akredite listesinin hiçbir önemi yok.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Kenlos yazdı:
29.08.2019 - 15:33:24
Tedi sen hasta mısın şurda bir şey soruyoruz insan gibi başka işin gücün yok mu senin senin gibileri Allaha havale ediyorum her yazıda karşıma çıkıyorsunuz
yavrucum senin muhakeme kabiliyetin yok mu?

https://search.wdoms.org/

şuraya ordu yaz bak, yazları da fındık toplarsın.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009