Çarşamba , Ekim 16 2019
DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı

Ateş İle Gelen Çocuğa Biraz Zaman Ayıralım

#4135389  gönderen DrGulsever
 30.06.2018 - 17:51:29
Hepimizin başına gelebilecek bir vaka ile başlamak istiyorum.
Bir anne 2 çocuğu ile bana geldi ve büyük çocuğunun sürekli hastalandığını ve sürekli antibiyotik kullandığını ancak ilaç biter bitmez ya da 1 hafta sonrasında tekrar şikayetlerinin başladığını iletti. Anne’ye birkaç soru sordum.
1- Birlikte karın ağrısı var mı?
2- Göğüs ağrısı var mı?
3- Bacakları çabuk yorulur mu?
4- Ailede erken dönemde diyalize giren (40 yaş altı diye soruyorum genelde), karın ağrısı nedeniyle ilaç kullanan var mı?
5- Ateşleri ateş düşürücüye dirençli mi? Çocuğu çok halsiz bırakıyor mu?

Bu soruları sorduktan sonra olası FMF’den şüphelenerek gen analizi istedim. Sonucunun 1 ay kadar sonra çıkacağını (dış tetkik), bu ateşli döneminde antibiyotik yazmayacağımı ateşini 3 gün takip etmesini söyledim.
Bir ay sonra anne sonucu ile geldi. Sonucu anneye okuduğumda koltuğa oturdu ve ağlamaya başladı. Önce bu hastalığın onun başına gelmesinden dolayı üzüldüğünü sanmıştım. Ama daha sonraki konuşmalarımızda bu saate kadar geç kalmış olmasına ve hastalığın bir adı olduğunu öğrendiğinden dolayı üzüldüğünü söyledi. Artık mutluydu. Sonraki vizitlerinde artık güleryüzlü geliyor ve takip tetkiklerini yapıp gidiyordu.

Ateş ile ilgili daha önce bir çok yazı ekledim çünkü bu konu üzerinde gerçekten konuşulacak çok önemli konular arasında geçiyor. Ateş - febril konvülziyon adı geçicince aileler bir tarafa hekim arkadaşların bir kısmı da panik atak geçiriyorlar ve bu konuda artısı eksisi ile konuşmak doğruları yanlışları takas etmek gerekiyor.

Ateş, çocukluk çağı hastalıklarının neredeyse çoğunluğunun ortak semptomu olarak ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyon hastalıkları, romatizmal hastalıklar, dehidratasyon, neoplastik hastalıklar, endokrin bozukluklar, immün hastalıklar gibi bir çok hastalık bulgusu ateş şeklinde olabilir.
Pediatrik acil başvurularının önemli bir kısmı ateş nedeniyle olmaktadır. Bununla ilgili veri aradım ama bulamadım. Bu da benim ayıbım olsun (İstanbul Sağlık Müdürlüğü sayfasında eski bir yazı var ve %20 olarak- 2004 yılına ait- veriyor ama çok gerçekçi gelmedi).

Pratisyen hekimlik yaptığım uzun dönem boyunca ve uzman olarak görev aldığım dönem boyunca da en çok dikkat etmeye çalıştığım konu gereksiz antibiyotik kullanımı idi. Bu konuya özen göstermeye çalışsam bile oldukça fazla gereksiz antibiyotik kullanımım olduğunu düşünüyorum. Bu kullanımın en büyük sebeplerinden birisi de uzak yerlerden gelen ailelerin kontrole gelemeyecek olmaları ve ateşin ilk gününde henüz klinik tam kendini göstermemişken gelmeleri. Bazen muayenede bir sorun göremediğiniz hastada 1 gün sonra kriptler ortaya çıkabiliyor. Siz bir şey yok dediğiniz hastaya bir gün sonra başka doktor tarafından kriptik tonsilit tanısı ile tedavi başlanabiliyor. Bütün bunlar ihtimal dahilinde elbette ancak gel bunu hastaya anlat. Burada kilit nokta hastaya olmadan önce anlatmaktır. Mesela “3 gün’den uzun süren ateş enfeksiyon açısından daha önemlidir, ateşiniz 3. Gün düşmez ise geliniz “ derseniz, hasta ailesi bu sürenin sonunda ateşinin düştüğünü görürse size farklı gözle bakacaktır.

Ne yazık ki çocukluk dönemi ateşli hastaların büyük kısmı gece acillere başvurmak zorunda kalıyorlar, bir kısmı ise güvendikleri Aile Hekimlerine devam ediyorlar.

Burada asıl sorun her zaman aynı hekim tarafından görülmeyen bir hastanın sık sık ateşle başvurması durumunda hekimin hastayı ilk defa görüyor olmasından farklı bir tanı akla gelmiyor. 1.5 yaşındaki hastaya tonsilit tanısı ile duocid başlanıyor ya da 1 yılın 9 ayında hasta antibiyotik kullanımına mağruz kalıyor. Ancak daha önemlisi hastanın her ay ateşlenmesine neden olan asıl hastalık tanısı gecikiyor.

Artık teknoloji hayatımızda ve hastalarımızın diğer doktorlarda aldığı tanıları, kullandığı ilaçları kısmen görebiliyoruz. E-nabız sisteminden e-reçete olarak yazılmış ilaçları ve eğer sisteme girilmiş ise tanı ve muayeneleri görebiliyoruz. Diğer taraftan vaktimiz çok dar değil ise https://medeczane.sgk.gov.tr/doktor/login.jsp sayfasından hastanın raporlarını e-reçete olmasa bile eczaneden kullandığı ilaçları görebiliyoruz.

Bu noktadan sonra dikkat etmemiz gereken konu hekim olarak eğer bir çocuk hasta 3-4 ay arka arkaya ateşli bir hastalık nedeniyle antibiyotik kullanmışsa o hastaya biraz vakit ayırıp yanlışa dur demektir. Birkaç basit soru ve yönlendirme ile hastanızın size dua etmesi içten bile değildir.

Tekrarlayan ateş açısından şüphelenmemizi sağlayacak birkaç ana hat var.
1- Ailede görülüyor ya da görülmüş olabilir.
2- Antibiyotik olsa da olmasa genel de 4-5 gün kadar sürerler.
3- Ateşsiz dönemlerde hasta normaldir.
4- Ataklar arasında en az 7 gün vardır.
5- 7 Ay içinde en az 3 ateşli dönem görülür. (http://www.guncelpediatri.com/makale_50 ... ri-Derleme)

Periyodik ateş dışında iyi tedavi edilmemiş menenjit, brucella, süt çocuğunun geçici hipogamaglobinemisi, alerjik- atopik çocuk, kreşe başlayan çocuk sendromu (herkes bunu kullanır ama sendrom ismi olarak kullanan var mı bilmiyorum. Ben uydurdum. Benden önce uyduran varsa telif öderim sorun değil) ve elbette unuttuğum bir çok durumda tekrarlayan ateş ya da sık hastalanan çocuklar mevcuttur.

Bunlar içinde benim en sık karşılaştığım FAPA Sendromu (Marshall Sendromu) ve FMF’dir.
Unutmamız gereken konu tekrarlayan ateş hastalıklarından FPAFA ve FMF’de sedim CRP yüksek olabilir. Sık hastalanan çocuklarımızın ailelerine soracağınız birkaç soru ile onları koruyabilirsiniz.

Çocuklar bize emanet. Lütfen sahip çıkalım.

Hatalarım ve eksiklerim için lütfen mesaj yazmaktan çekinmeyin. Hatalarımın ya da eksiklerimin dile getirilmesinde sorun görmüyorum. Yeter ki üslup güzel olsun.
Kullanıcı avatarı
abi çok güzel yazmışsın eline sağlık. bu kalabalık hasta düzeninde her ne kadar atlansa da en sonunda neden atlamamamiz gerektiğini söylemişsin. çocuklar bize emanet.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Ateşi düşürdüm ,Enfeksiyon odagı bulamadıysam sonuçlarla pediatri pol mua öneririm .düşmediyse sevk ederim. kimse çemişgezekte günde 500 hasta bakılan tek hekimin çalıştıgı acilde üstelik yeni mezun bir hekimden sherlock holmesluk beklemesin
Kullanıcı avatarı
kutsaclirapunzel yazdı:
30.06.2018 - 19:16:32
Ateşi düşürdüm ,Enfeksiyon odagı bulamadıysam sonuçlarla pediatri pol mua öneririm .düşmediyse sevk ederim. kimse çemişgezekte günde 500 hasta bakılan tek hekimin çalıştıgı acilde üstelik yeni mezun bir hekimden sherlock holmesluk beklemesin
Dr Hanım çok doğru davranış. Elinize sağlık. Bu kadar hastanın olduğu yerde daha ne yapabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
DrGulsever yazdı:
30.06.2018 - 19:46:48
kutsaclirapunzel yazdı:
30.06.2018 - 19:16:32
Dr Hanım çok doğru davranış. Elinize sağlık. Bu kadar hastanın olduğu yerde daha ne yapabilirsiniz.
Sağolun 😇
Kullanıcı avatarı

Re: Ateş İle Gelen Çocuğa Biraz Zaman Ayıralım

#4135504  gönderen Jeanne
 30.06.2018 - 21:40:13
Çok küçük gibi gelen ama çok önemli bir ekleme yapayım. Lütfen ateşi çıkmış yenidoganı asla asla eve göndermeyin. Yenidogan atesliyse yatar. Yenidogana eve antibiyotik yazılmaz. Yenidogan ateşli ise ya sepsistir ya da tartı kaybetmiştir.
3 ayın altındaki atesli çocukta da pediatri görüşü önemlidir. Atıyorum idrar yolu enfeksiyonu bulsanız bile ürosepsis riski yüksektir, genellikle yatırarak tedaviyi tercih ederiz.
Kullanıcı avatarı
Jeanne yazdı:
30.06.2018 - 21:40:13
Çok küçük gibi gelen ama çok önemli bir ekleme yapayım. Lütfen ateşi çıkmış yenidoganı asla asla eve göndermeyin. Yenidogan atesliyse yatar. Yenidogana eve antibiyotik yazılmaz. Yenidogan ateşli ise ya sepsistir ya da tartı kaybetmiştir.
3 ayın altındaki atesli çocukta da pediatri görüşü önemlidir. Atıyorum idrar yolu enfeksiyonu bulsanız bile ürosepsis riski yüksektir, genellikle yatırarak tedaviyi tercih ederiz.
Doktor hanım çok teşekkürler. Çok küçük değil aslında çok büyük ve önemli bir konu. Yazıyı yazarken aklımda olan ama konu daha çok tekrarlayan ateş ve sık hastalanan çocuk olduğu için dahil etmediğim bir konu.

özellikle ilk 28 gün çok çok önemli olmak üzere 3 ayın altında her türlü ateş önemlidir. Ama 28 günlük olan kısımda mutlaka konsültasyon gereklidir.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009