Pazar , Ağustos 9 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Doktor intiharları Meclis gündeminde!

 #4011489  gönderen drriza
 08.11.2017 - 13:37:10
İZMİR, (DHA)- CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, kısa bir süre önce 3 doktorun intihar etmesinin ardından doktorların çalışma süreleri ve koşulları başta olmak üzere bu intiharların altında yatan sebeplerin ortaya çıkarılması için meclis araştırması açılmasını istedi.

TBMM Başkanlığına araştırma önergesini sunan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Üç doktorumuzun intiharı hepimizi derinden üzdü. Bu vahim olay asla geçiştirilmemeli. Nedenleri ve sonuçları üzerine çalışma yürütülmeli. Bu intiharlar doktorların çalışma koşullarını, uzun nöbet sürelerini ve çok fazla sayıda hasta bakmaları nedeniyle oluşan psikolojik yorgunlukları yeniden gündeme getirmiştir. Doktorlarımız, tabip odalarının ve sağlık sendikalarının sıklıkla dile getirdiği şekilde iş yükü, soruşturma-kovuşturma baskısı, aile birliğinin parçalanması gibi nedenlerle intihara sürüklenmektedir" dedi.

5 DAKİKADA BİR MUAYENE

Yıllarca emek vererek doktor olanların hastanelerin iş yükü altında ezildiğini öne süren Dünya Sağlık Örgütünün bir hastaya 20 dakika süre ayrılması yönünde tespiti olmasına rağmen Türkiyede doktorların 5 dakikada bir muayene yapmak durumunda kaldığını söyledi. Sertel, şöyle devam etti:


Uzman hekimler ve hatta akademik konumda olanlar performans baskısıyla birim zamanda çok iş üretmeye zorlanmaktadır. Randevulu hasta muayenesi sisteminde başlangıçta 10 dakika olan hasta araları son yıllarda 5 dakikaya indirilmeye çalışılmakta ve önemli bir iş yükü oluşturulmaktadır. Aralık kısaltılınca bir hastanın işinin 5 dakikada bitmesi söz konusu olmadığı için izleyen hastanın randevusu aksamakta ve bu durum hekimler için gerilim kaynağı oluşturmaktadır.Özellikle son 5-6 yılda uzmanlık eğitimine talep edilenin çok altındaki sayıda asistan verilebilmektedir. Bu durumda, az sayıda asistan çok sayıda olması gereken asistanın işyükünü çekmek zorunda kalmaktadır. Personel eksikliği gerekçesiyle nöbet sonrası izinlerin kullanımına izin verilmemekte, hekimler kesintisiz 36 saat çalışmaya zorlanmaktadır."

AİLE BİRLİĞİ BOZULDU

Sağlık Bakanlığının son yıllarda yayımladığı ardışık genelge ve düzenlemelerle sağlık çalışanları ve özellikle de hekimlerin aile birliğinin bozulduğunu ifade eden Sertel, sözlerini şöyle sürdürdü:

Eş durumu atamaları olanaksız duruma getirilerek eşlerin ve çocukların ayrı düşmesi sonucuna yol açılmıştır. Son intihar olgularından birisi bu olumsuzluğa örnektir. Batmanda Kalp Damar Cerrahisi uzmanıyken intihar eden Dr. Engin Karakuşun eşi İzmir Yenifoçada Aile Hekimliği yapmak zorunda bırakılmıştır. Aile birliği sağlanmadığı için eşinden yıllarca ayrı yaşamak zorunda yüzlerce hekim bulunmaktadır."

http://www.hurriyet.com.tr/doktor-intih ... e-40637849
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: Doktor intiharları Meclis gündeminde!

 #4011569  gönderen drbounlife
 08.11.2017 - 17:03:20
Elini taşın altına koyan herkese teşekkürler. Umarım bu süreçte somut adımlar atıldıgını görürüz artık. Gerçekten birşeyler düzelir artık.
Kullanıcı avatarı

Re: Doktor intiharları Meclis gündeminde!

 #4011580  gönderen Murid
 08.11.2017 - 17:15:51
TTB, tabip odaları, sendikalar filan ne yapıyor acaba ? Bizim, meslek grubu olarak kendi problemlerimizi çözebilmek adına bir çabamız var mı ? Ulusal basında haber değeri bile taşımayan basın açıklamalarından başka ne yapılıyor. Hangi hoca asistanını ezmekten, hangi kıdemli çömezine mobbingden vazgeçti ?
Ezilen, bunalan, hayatı sorgulama aşamasına itilen hekimlerin yanında kim var ki...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: Doktor intiharları Meclis gündeminde!

 #4011644  gönderen KvcAsist
 08.11.2017 - 20:47:11
Hiçbir şey demek istemiyorum. Sadece geçen gün intihar eden doktor Ece'nin intihar notunu okuyup, ne kadar çaresiz ve bir çare olduğumuzu görün... Doktor Ece notunda, "umarım ölümüm güzel değişikliklere yol açar diyor." Ölürken bile bunun bilincinde, yazıklar olsun onu bu raddeye getirenlere. Monbinglere, kendini kaf dağında zanneden hoca ve asistanlara! İnsana değer vermeyen insanlara... Çaresiziz vesselam, mecbur ve çaresiziz...

Re: Doktor intiharları Meclis gündeminde!

 #4012491  gönderen drcapulet
 10.11.2017 - 22:42:35
öyle kimsenin çok da umursadığı falan yok. Biz doktorlar dünya kendi etrafımızda dönüyor diye düşünüyoruz. Ama değil.
ülkenin gündemi ne yazık ki "araba camı filmleri"

koşullarından bunalan arkadaşları daha rahatta çalışabilecekleri farklı bölümler / koşullarda çalışmaya teşvik etmek bence en hayırlısı.