Pazar , Ekim 20 2019
TUS tercihleri hakkında bilgiler ve paylaşım platformu... Nasıl tercih yapılmalı nereleri tercih etmeli & etmemeli...
  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 22

#3966502  gönderen filozofyadamall
 14.08.2017 - 07:13:05
gorki yazdı:
filozofyadamall yazdı:
gorki yazdı: Arkadasiniz demagoji yapmis, siz de destekliyorsunuz. 36 saat nobet tutmamizi mi onayladım mesajimda? Nobet tutuyorsak, bunun icin 25 haftalik dogum yapan ya da mm.retarde cocugu olan hasta mi suclu ? 2sini bir ayiralim bence.
Mesaini asan saat uzerinden nobet parasi aliyorsun, ve iş ahlaki geregi nobette hasta geldi diye cemkirme hakkimiz mi var ? Uygunsuz calisma saatlerine birlesip itiraz edemiyorsak, gece gercekten hastalanan kisinin sucu degil.
Tekrar okuyun arkadaşin yazdiklarini. Orada 25 haftalik dogum yapan, ya da mental retarde cocugu olup derdini anlayamayan siz de olabilirdiniz.
Bize cok nobet yaziyolar,hastalar hastalanmasin gelmesin demek hekimlik degildir.Demagojinin luzumu yok, haksizliga mucadele sana haksizlik yapanla olur; gücün kime yetiyorsa acisini ondan cikartmak mucadele degil, cirkinlik.
Hangi cumlemde size haksizlik yapiliyorsa susun dedim,sakin konusmayin ezik olursunuz dedim? Yiyorsa sana 12 nobet yazan hocana, sisteme; sana haksizlik yapana ses cikarmalisin , acisini "gece hastalandi bi de utanmadan 25 hf.lik dogurmus " imasi ile hastadan cikarmak saglikli psikoloji degil. Siz de aklinizca demagoji yapmissiniz, hic bir cumlemde haksizliga sus gb bir ifade yok. Okudugunuzu daha net anlamaniz icin bol bol kitap okumanizi oneririm.
Demagojinin en bariz ornegisiniz. Boşvere zamanımı harcayıp size birsey yazmayacagim.suraya tip dışı beş kitap yazin desem eminim tek seferde yazamazsiniz.kimler kimlere neleri öneriyor.
O kadar eminsiniz yani !!! Tam da adamına cattiniz bu konuda, sinema ve edebiyat şahsi ilgi alanimdir. Oldukca da dolgun bir kutuphanem vardir, arzu ederseniz kitap odunc verebilirim :)
Cevap veremeyip saldirmaniza gerek yok, bir tartismanin sonucunda illa bir hakli haksiz durumu cikmak zorunda degil. Medenice konusmaktan zarar gelmez. Meslegimizin zorluklari bir gercek, ama butun meslektaslarimizin her lafi, her yaptigi dogru gb bir algiyla can siper savunmak yersiz. Kadin 25 hf.lik dogurmus da gece nobetine gelmis de.... o hasta siz de olabilirdiniz.
Diger arkadaslar, saglikli bilgi edinmek icin guzel bir baslik acmislar,onlari rahatsiz etmemek adina kendi acimdan sonlandiriyorum tartismayi. Bilgi verirken hekim oldugunu unutmayarak yazsin herkes. "Bizim bolum cok kotu, valla bak, inanir misin gece nobete hastalar geliyo, bi de cocugu hastalanan anneler simarik" bu tarz yorumlar genc arkadaslarimiza yon verici degil.
Ve yakisıksız... sizi de bir ana dogurdu sn meslektaşim, gece hastalandiginizda korktu dr.a goturdu, bu ithamlarin edilmesini istemezdiniz. Bunu anlatmaya caLisiyorum. Arkadasinizin mesajini tekrar okuyun, cirkin ifadeleri goreceksiniz.
pierre schoendoerffer'in krala veda'sı varsa makbule geçer aslında.

#3966503  gönderen filozofyadamall
 14.08.2017 - 07:14:19
mdack yazdı:
filozofyadamall yazdı:
gorki yazdı: Arkadasiniz demagoji yapmis, siz de destekliyorsunuz. 36 saat nobet tutmamizi mi onayladım mesajimda? Nobet tutuyorsak, bunun icin 25 haftalik dogum yapan ya da mm.retarde cocugu olan hasta mi suclu ? 2sini bir ayiralim bence.
Mesaini asan saat uzerinden nobet parasi aliyorsun, ve iş ahlaki geregi nobette hasta geldi diye cemkirme hakkimiz mi var ? Uygunsuz calisma saatlerine birlesip itiraz edemiyorsak, gece gercekten hastalanan kisinin sucu degil.
Tekrar okuyun arkadaşin yazdiklarini. Orada 25 haftalik dogum yapan, ya da mental retarde cocugu olup derdini anlayamayan siz de olabilirdiniz.
Bize cok nobet yaziyolar,hastalar hastalanmasin gelmesin demek hekimlik degildir.Demagojinin luzumu yok, haksizliga mucadele sana haksizlik yapanla olur; gücün kime yetiyorsa acisini ondan cikartmak mucadele degil, cirkinlik.
Hangi cumlemde size haksizlik yapiliyorsa susun dedim,sakin konusmayin ezik olursunuz dedim? Yiyorsa sana 12 nobet yazan hocana, sisteme; sana haksizlik yapana ses cikarmalisin , acisini "gece hastalandi bi de utanmadan 25 hf.lik dogurmus " imasi ile hastadan cikarmak saglikli psikoloji degil. Siz de aklinizca demagoji yapmissiniz, hic bir cumlemde haksizliga sus gb bir ifade yok. Okudugunuzu daha net anlamaniz icin bol bol kitap okumanizi oneririm.
Demagojinin en bariz ornegisiniz. Boşvere zamanımı harcayıp size birsey yazmayacagim.suraya tip dışı beş kitap yazin desem eminim tek seferde yazamazsiniz.kimler kimlere neleri öneriyor.
En çok kitabı ben okudun kimse daha fazlasını okumsdan bana öğretmesin !!11!!

5 kitap sayamazsınız demek bos yere fazla iddialı olmaktır. Kitap dediğin nedir matbaa yeni mi kuruldu sanki , ben mesela 45 tane kitap ismi sayarım var mi artiran ?

Ortamlarda kültürlülük skalamla göz doldururum , ya siz ?

ortamlarda bana kıro derler.

# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3966507  gönderen Ekmen
 14.08.2017 - 08:23:22
er1984 yazdı:Acil Tıp Uzmanlığının dezavantaj kısmına diğer branşlarla ilişkiler kısmında yazılanlara katılmıyorum. Eğer yönetmelik ve kanunları bilseniz bu konuda herşeyin Acil Tıp Uzmanı'nın lehine olduğunu bilirsiniz. Acil Servis yönetmeliği hastanın hangi servise yatacağına acil servis doktoru karar verir diyor. Dikkat ederseniz uzman vs demiyor. Özellikle 2.basamak ve bazı 3.basamak hastanelerde de hastane yönetimi Acil Tıp Uzmanı'nın lehine karar verir. Özellikle yatması gereken hastaların bazı angarya işlerinin yaptırılmasına göz yumulması tamamen Acil Tıp Uzmanlarının iyi niyeti ve karşısındaki hekime saygısındandır. Yoksa tanısı konmuş akut app. hastasının pre-op tetkikleri vs Acil Tıp Uzmanı'nın işi değildir.
Bu yüzden Acil Tıp Uzmanlığı yapacak olan arkadaşlara tavsiyem yönetmelik, kanun vs iyi inceleyin ona göre davranın. Ayrıca çocuk acil pediatrinin yan dalıdır ülkemizde. Bundan dolayı pediatri doktorlarımız lütfen bu konuda laf etmesinler Acil Tıp Uzmanlarına.
desteklemek amaçlı ilgili maddeleri paylaşacam..

Acil servislerde hasta kabul ve yatış işlemleri

MADDE 14 – (1) Kamu ve özel tüm sağlık tesisleri ve kuruluşları kendilerine başvuran veya ambulans ve sevkle getirilen tüm acil vakaları sağlık güvencesi ve ödeme gücü olup olmadığına bakmaksızın kabul etmek, 112 acil ambulansları tarafından getirilecek vakalar için KKM talimatlarına göre acil servislerini hazırlamak, ilk değerlendirme ve gerekli tıbbi müdahaleyi yapmak ve stabilizasyonu sağlamakla yükümlüdür. İleri tetkik ve tedavisi gereken hastaların diğer sağlık tesislerine sevki, sevk edilecek hastanın tıbbi durumuna uygun nihai tedavisinin sağlanabileceği sağlık tesisinin belirlenmesi ve nakil işlemlerinin 112 KKM’nin yönetim ve koordinasyonunda, 112 KKM tarafından verilen talimatlara uygun olarak yapılması zorunludur.

(2) Acil servislere müracaat eden ancak herhangi bir nedenle geçerli kimlik belgesi, sağlık karnesi veya hasta sevk evrakı ibraz edemeyen hastaların kimlik bilgilerinin ve adresinin belirlenmesi, hasta ve yakınlarının bilgilendirilmesi amacıyla Ek-8’deki Hasta Bilgilendirme Formu doldurulur. Bu hastalardan hiçbir surette senet veya taahhütname alınmaz.

(3) Acil servislerde hasta takibinin 24 saati geçmemesi esastır. Bu süre içerisinde kesin tanısı konulamamış veya yatış endikasyonu belirlenememiş hastalar ile yatış endikasyonu bulunan ve birden fazla kliniği ilgilendiren hastalar acil servis sorumlu tabibi veya nöbetçi uzman tabibince değerlendirilir ve tıbbi durumunun gerektirdiği en uygun uzmanlık dalına ait kliniğe yatışı yapılarak ilgili klinik şefi veya sorumlu uzman tabibine bilgi verilir. Yatışına karar verilen klinikte boş yatak bulunmaması hâlinde boş yatak bulunan uygun kliniklerden birisine yatırılarak hastanın takibi, bakım ve tedavisi ilgili olduğu klinik tarafından yapılır. Acil serviste kliniklere yatış bekleyen acil hastalara yatış önceliği verilir.

(4) Tanısı konulmuş ve tedavi planı belirlenmiş, acil müdahale gerektirmeyen, durumu stabil olan ancak ileri tetkik ve tedavisinin sağlanması amacıyla önceden koordinasyon sağlanarak başka sağlık tesisinden sevkle gönderilen ve nakil sırasında acil müdahaleyi gerektirecek akut tıbbi sorun gelişmemiş hastalar gerekmedikçe acil serviste yeniden değerlendirilmez. Bu tür hastalar, acil serviste bekletilmeksizin, yatış işlemleri derhal tamamlanır ve ilgili uzmanlık dalına ait kliniğe yatırılır.

Re:

#3967249  gönderen drpony
 15.08.2017 - 14:00:12
guneskicali yazdı:Şu an 1.5 yıllık psikiyatri uzmanıyım .nüfusu bir milyonun üzerinde bir ilin orta ölçekli bir hastanesinde servis olmadan poliklinik yapıyorum.daha önce de kısa süre de olsa küçük bir ilçe ve büyük bir eğitim araştırma hastanesinde uzman olarak çalıştım.Atandığınız yer küçükse örneğin bir ilçe hastanesi tek psikiyatristseniz günde 25-30 hastayı geçmeniz zor.Fakat ek sağlık kurulu İle bu sayı rahatlıkla 40 ı geçer.Randevu süreleri birçok yerde 10 bazı yerlerde 15 dakikadır.Ancak idari birimler her zaman sıra açmanızı daha çok hasta bakmanızı ister.
Birçok yerde sekreterle çalıştığımızdan hızlı hasta bakmak kolay ancak tedavi açısından çok verimsizdir.Eğer eğitim araştırma hastanesinde iseniz bir anabilim dalı varsa Ve asistanları da varsa ,çok daha verimli çalışabilir,eğitime ve bilimsel araştırmaya zaman ayırabilirsiniz.Ancak servisinizdeki hastalar ortalama bir devlet hastanesine göre klinik olarak daha ağır olur.Bir devlet hastanesinde ise servisinizde çalışan hemşire ve personeller çoğunlukla yetersizdir ve tam gün poliklinik yapmanız istendiği için ne eğitim ne araştırma ne de serviste verimli hizmet olmaz.Bulunduğunuz yer küçük bir ilçeyse de büyük bir merkezse de haftada en az bir iki icabınız olabilir.Lakin çok azı klinik önem arz eden ciddi tablolardır.Bir çoğu acilde bir görüşme İle sonlanabilecek konsultasyonlardır (ilaç yan etkisi ,konversiyon ,panik atak vs.)
üniversitedeki poliklinik temposunun aksine hastalara doğru bilgiyi hızla vermek ve ideal ilaç kombinasyonunu geliştirmek için hızlanmak gerekir.Bu sırada hastaların soru Ve beklentilerini sağlıklı cevaplamak malesef daha zordur .Ancak çalıştığınız yerde semt polikliniği ya da mhrs dışı mesai ayırabilirseniz eğitimini aldığınız terapileri uygulayabilir ve tatminler sonuçlar elde edebilirsiniz.(bdt,cinsel,aile,EMDR )
Sağlık kurulu için olmaZsa olmaz branştır.Kent büyüklüğüne göre günde 10-15 ten 40 a kadar çıkabilir.Engelli raporu almak isteyenlerin yapılan çalışmalara göre %15-20 si ruhsal engellilik sahibidir.Ancak bunun 4 katı sizden engel oranı talep eder.Yanı sıra silahlı silahsız güvenlik ,av silah ruhsatı ,askerliğe elverişlilik uzman askeri personel başvurusu işe memuriyete giriş gibi riskli konularda sağlık kurulu raporu için hızlı değerlendirme alışkanlığı yapmak şart.
Sık sık birbirimize danışırız.Arada kalınan vakalar çok olur.Bazen üst basamak Şevki yaparız.Çocuk psikiyatrisi olmayan yerlerde çocuk engelli değerlendirmesi de bizdedir.
Psikologlar klinik testler konusunda çoğunlukla yetersizdir.
Ekonomik olarak ortalamayı geçen psikiyatrist azınlıktadır.Girişimsel sayısı Ve puanı düşüktür.Tek major girişimsel olan girişimsel terapi de (100p) teamüle göre bazı yerlerde günde 5 ,bazılarında hasta sayısının %20 si gibi kısıtlamalarla frenlenir.Tüm bunlara rağmen başarılı bir eğitim aldıysanız Ve işinizi seviyorsanız manevi tatmini yüksektir.Klinik altı belirtilerden en ağır tabloya kadar her hasta için bir şeyleri değiştirme gücü olan bir bölümdür.Ayrıca kişinin kendi dünyası Ve kişisel gelişimi ve ruhsal olgunluğu için de çok şey öğretir.
hocam özelden msj attım size.bakabilirseniz

Re:

#3967293  gönderen 77tus77
 15.08.2017 - 15:28:04
Birisi de NÖROLOJİ yi anlatsın

Re:

#3971712  gönderen aysira
 21.08.2017 - 10:29:34
gncl
Kullanıcı avatarı

Re:

#3971861  gönderen Celina
 21.08.2017 - 14:21:46
up
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3971862  gönderen Celina
 21.08.2017 - 14:22:31
Aşırı yorulmadan her koşul ve her durumda iyi para kazanmak istiyorsak? Bugün de yarın da iş yapacak kazandıracak bölümler hangisidir? Kadın doğum, pediatri, genel cerrahi kadar yorucu olmayacak ama. Göz? Kbb? Dahiliye?
Kullanıcı avatarı

Re:

#3972616  gönderen PsycheAnalysis
 22.08.2017 - 14:09:56
KVC ile ilgili bilgi veren kimse olmamış, elimden geldiğince özet geçeyim:

Avantajları: Diğer cerrahilere göre temiz sayılır, gaita ile değil kan ile kirlenirsiniz. Vahşi içgüdüleriniz sonuna kadar doyar, belli bir süre sonra aort rüptüründe torakstan taşan kan gölünü görünce hazdan çatlarsınız:) Yaptığınız primer işi başka hiçbir branş yapamaz, toplumda ve meslekdaşlarınız arasında saygı görürsünüz. Yaptığınız iş inanılmaz tatmin edicidir, MVR ler AVR ler, CABG'ler, safen eksizyonları anastomozlar kanülasyonlar vb. riskli olduğu kadar çok da zevklidir. İyi bir yerde uzmanlık yaparsanız girişimsel de öğrenirsiniz, vasküler cerrahiye ya da açık kalp cerrahisine de yönelme opsiyonunuz olur. Bi de hocalarınız genelde cerrah tayfasına göre daha rafine/kibar insanlardır.

Dezavantajları: Kan ile kirlenirsiniz demek çok hızlı ve ne yaptığınızı iyi bileceksiniz demek, yoksa hastayı çok hızlı kaybedebilirsiniz. Primer işinizi kimse yapamaz demek her şey size kalır demek. Diseksiyon hastası, acil CABG'ler, damar kesileri, dolaşım bozuklukları beklemez, telefonunuz susmaz. Anestezinin takamadığı/takmak istemediği bütün kateterler size kalır, bir yandan ECMO konsu gelir bir yandan acilden bıçaklanma için ararlar. "Cerrahım ameliyatımı yapar sonrasına bakmam" deme lüksünüz yoktur, teorik yükü çok ağırdır. Post-op YBÜ hastaları çok hassastır, Anestezi, Göğüs Hastalıkları, Nefroloji bilginiz iyi değilse hasta ellerinizden kayıp gider. Kimseyi beklemeden hastayı entübe edip kürarize etmeniz, kanüle edip yatak başı UF başlamanız gerekebilir. Hastalarınız 2 dk önce bulmaca çözerken birden arrest olur, her daim uyanık ve dikkatli olmak gerekir. İyi bir yerden uzmanlık almazsanız varis/fistül/damar kesisi ile hayatınız geçirirsiniz.

Özetle: Seveni müptelası olur, sevmeyeni doktorluktan tiksinir emlak bürosu açar :)
Kullanıcı avatarı

Re:

#3972647  gönderen dr_sinaps
 22.08.2017 - 14:45:57
Celina yazdı:Aşırı yorulmadan her koşul ve her durumda iyi para kazanmak istiyorsak? Bugün de yarın da iş yapacak kazandıracak bölümler hangisidir? Kadın doğum, pediatri, genel cerrahi kadar yorucu olmayacak ama. Göz? Kbb? Dahiliye?

Böyle bir bölümü tus ile kazanmanız mümkün değil maalesef. Tus'a değil de üniversite sınavına gireceksiniz, tıp fakültesi değil de başka fakülte kazanacaksınız. O zaman önünüzde böyle seçenekler olabilir.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3972669  gönderen kutsaclirapunzel
 22.08.2017 - 15:16:17
Hocaları eğlenceli kıdemlileri eğlenceli hastaları hasta olmayan nereler var? Bi de eğitimi olan?
Eğlenceli bi asistan ortamınız varsa ve bana çömlük yapmayacaksanız size gelebilirim. Mobbing olarak uyurken şakalayabilir, çöm ritüelleri yapabilirsiniz. Atıyorum, korkunçlu bi duruma sebebiyet vermişim de hoca beni kesecekmiş ama aslında şakaymışlı.
Oluyor mu öyle şeyleriniz
Kullanıcı avatarı

Re:

#3972687  gönderen PsycheAnalysis
 22.08.2017 - 15:34:52
kutsaclirapunzel yazdı:Hocaları eğlenceli kıdemlileri eğlenceli hastaları hasta olmayan nereler var? Bi de eğitimi olan?
Eğlenceli bi asistan ortamınız varsa ve bana çömlük yapmayacaksanız size gelebilirim. Mobbing olarak uyurken şakalayabilir, çöm ritüelleri yapabilirsiniz. Atıyorum, korkunçlu bi duruma sebebiyet vermişim de hoca beni kesecekmiş ama aslında şakaymışlı.
Oluyor mu öyle şeyleriniz
Bunu mu demek istediniz: LSD alıp Scrubs izlemek :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3974928  gönderen er1984
 26.08.2017 - 17:30:12
Ekmen yazdı:
er1984 yazdı:Acil Tıp Uzmanlığının dezavantaj kısmına diğer branşlarla ilişkiler kısmında yazılanlara katılmıyorum. Eğer yönetmelik ve kanunları bilseniz bu konuda herşeyin Acil Tıp Uzmanı'nın lehine olduğunu bilirsiniz. Acil Servis yönetmeliği hastanın hangi servise yatacağına acil servis doktoru karar verir diyor. Dikkat ederseniz uzman vs demiyor. Özellikle 2.basamak ve bazı 3.basamak hastanelerde de hastane yönetimi Acil Tıp Uzmanı'nın lehine karar verir. Özellikle yatması gereken hastaların bazı angarya işlerinin yaptırılmasına göz yumulması tamamen Acil Tıp Uzmanlarının iyi niyeti ve karşısındaki hekime saygısındandır. Yoksa tanısı konmuş akut app. hastasının pre-op tetkikleri vs Acil Tıp Uzmanı'nın işi değildir.
Bu yüzden Acil Tıp Uzmanlığı yapacak olan arkadaşlara tavsiyem yönetmelik, kanun vs iyi inceleyin ona göre davranın. Ayrıca çocuk acil pediatrinin yan dalıdır ülkemizde. Bundan dolayı pediatri doktorlarımız lütfen bu konuda laf etmesinler Acil Tıp Uzmanlarına.
desteklemek amaçlı ilgili maddeleri paylaşacam..

Acil servislerde hasta kabul ve yatış işlemleri

MADDE 14 – (1) Kamu ve özel tüm sağlık tesisleri ve kuruluşları kendilerine başvuran veya ambulans ve sevkle getirilen tüm acil vakaları sağlık güvencesi ve ödeme gücü olup olmadığına bakmaksızın kabul etmek, 112 acil ambulansları tarafından getirilecek vakalar için KKM talimatlarına göre acil servislerini hazırlamak, ilk değerlendirme ve gerekli tıbbi müdahaleyi yapmak ve stabilizasyonu sağlamakla yükümlüdür. İleri tetkik ve tedavisi gereken hastaların diğer sağlık tesislerine sevki, sevk edilecek hastanın tıbbi durumuna uygun nihai tedavisinin sağlanabileceği sağlık tesisinin belirlenmesi ve nakil işlemlerinin 112 KKM’nin yönetim ve koordinasyonunda, 112 KKM tarafından verilen talimatlara uygun olarak yapılması zorunludur.

(2) Acil servislere müracaat eden ancak herhangi bir nedenle geçerli kimlik belgesi, sağlık karnesi veya hasta sevk evrakı ibraz edemeyen hastaların kimlik bilgilerinin ve adresinin belirlenmesi, hasta ve yakınlarının bilgilendirilmesi amacıyla Ek-8’deki Hasta Bilgilendirme Formu doldurulur. Bu hastalardan hiçbir surette senet veya taahhütname alınmaz.

(3) Acil servislerde hasta takibinin 24 saati geçmemesi esastır. Bu süre içerisinde kesin tanısı konulamamış veya yatış endikasyonu belirlenememiş hastalar ile yatış endikasyonu bulunan ve birden fazla kliniği ilgilendiren hastalar acil servis sorumlu tabibi veya nöbetçi uzman tabibince değerlendirilir ve tıbbi durumunun gerektirdiği en uygun uzmanlık dalına ait kliniğe yatışı yapılarak ilgili klinik şefi veya sorumlu uzman tabibine bilgi verilir. Yatışına karar verilen klinikte boş yatak bulunmaması hâlinde boş yatak bulunan uygun kliniklerden birisine yatırılarak hastanın takibi, bakım ve tedavisi ilgili olduğu klinik tarafından yapılır. Acil serviste kliniklere yatış bekleyen acil hastalara yatış önceliği verilir.

(4) Tanısı konulmuş ve tedavi planı belirlenmiş, acil müdahale gerektirmeyen, durumu stabil olan ancak ileri tetkik ve tedavisinin sağlanması amacıyla önceden koordinasyon sağlanarak başka sağlık tesisinden sevkle gönderilen ve nakil sırasında acil müdahaleyi gerektirecek akut tıbbi sorun gelişmemiş hastalar gerekmedikçe acil serviste yeniden değerlendirilmez. Bu tür hastalar, acil serviste bekletilmeksizin, yatış işlemleri derhal tamamlanır ve ilgili uzmanlık dalına ait kliniğe yatırılır.
Madde 14 YATAKLI SAĞLIK TESİSLERİNDE ACİL SERVİS HİZMETLERİNİN UYGULAMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA TEBLİĞ'den alıntı ama günümüzde uygulanmıyor çünkü 112 KKM artık servis araması yapmıyor sadece yoğun bakım yeri arıyor. Servis yeri araması ayarlanması konusunda illerin kendi ASKOM toplantılarında nasıl olacağı karara bağlanıyor. Şu ana kadar nerdeyse tüm illerde bu konuda hasta için servis araması yer ayarlanması gibi konular branş hekiminin sorumluluğu olarak belirtilmiştir. Yani örnek olarak verirsek dahiliye uzmanınız aby hastasını ben nefrolog değilim sevk edin diyemez. Ya hastayı sevk edecek ya da siz yetkinizi kullanarak hastayı ilgili servise yatıracaksınız. Sevk edecekse kendi servisinden sevk edecek bundan sonrası için.
Kullanıcı avatarı

#3974994  gönderen Minikmavi
 26.08.2017 - 19:43:02
gorki yazdı:
Jeanne yazdı:
Minikmavi yazdı:Arkadaşlar benimde bi katkım olsun bu başlığa; 2.5 yıllık pediatri Asistanı olarak sakın sakın pediatriyi yazmayın inanılmaz bir lağım çukuru ömür boyu ya nöbetçi ya icapçı olursunuz... çocuk hastalar bi arkanızı dönersiniz kçtüleşiverir. Yani tuttuğunuz nöbetlerde de uyumazsınız. Bide sadece çocukla değil o çok sevgili şımarık çok bilmiş analarıyla uğraşırsınız. .mesela motor mental retarde bi çocuğu vardır bu vatandaşın evde bakmaz sıkılmıştır getirir atar önüne sen çabalar durursun bide benim Harika baktığım mükemmel çocuğuma bakmadın diye hakaret eder sana.. bide o prematüreler yok mu Allah Allah komplikasyon şarı sizi hayattan soğutur.. adam 27 haftalık doğurmuş bide seni dava eder sen şöyle yaptın böyle yaptın diye... hocaları genelde psikopat olurlar sağolsunlar nöbetler düşsün çömez geldi dersin olmaz der pediatri nöbette öğrenilir der... bakın sizi uyarıyorum Allah'ını seven canını seven pediatriyi yazmasın... bu devirde yapılacak iş değil... hele hele balcalı pediatri aman der susarım .. kolay gelsin😁
Özür dilerim ama 'neden pediatriyi biraktim' hikayenin altı çok boş
Eksileri artıları tabii ki var, daha önce yazmıştım biseyler ama pediatride çok bilmiş anneler var da diğer branşların hasta yakınlarının ruh hali çok mu normal
27 haftalık doğurmuş bir de dava ediyor derken yani kimse 27 hafta olunca bu kadar yeter çıkarayım da dışarda büyüsün artık demiyor. Gereksiz davalar tabii ki çok açıyorlar ama hem erken doğurmuş hem dava açıyor gibi bir bakış açısı yok. Bi komplikasyon oluyor da doğuyor, bizim işimiz de bunu yönetmek.
Malpraktis yoksa istediği kadar dava etsin bilirkişi durumu yazar.
Hocalar hakkındaki genellemeni de yakıştıramadım. Her branştan malign insanlar çıkabilir ama çok değer verdiğim 25 tane falan hoca sayabilirim, sadece benim tanıdığım.
Umarım yeni seçiminden mutlu olursun ama bu yorumları yeni mezun çocuklar okuyup fikir edinmeye çalışıyor. Biraz dikkatli olmakta fayda var.
Size katiliyorum cok talihsiz ve nahoş, hatta hekimlige yakismayacak ifadeler olmus. Motor Mental retarde cocuga evde sikilmis da altini temizle, banyo yaptir diye mi getirmis oluyor aile ? Madem bir sikayeti yokmus sen neden ugrasmis oluyorsun ? Sanki dr.a gitmeye hakki yokmus gibi.
Bir de "27 hf.lik dogurmus bi de dava ediyor" nedir ?! Bu nasil bir cirkin ifadedir. Gereksiz veya haksiz davalar cogunlukta evet ama malpraktis yapan da pek cok hekim var, ornegin nobette uyuyamazsin deme luksumuz yok, nobet parasi aliyoruz her saat icin, bunun suclusu hastalanan biri degil. Kaldi ki 25 hf.lik bebege malpraktis uygulanmis olmasi imkansiz mi, ailesinin hak aramasi imkansiz mi?
Gece cocugu hastalanan bir anne, sevgili pediatristimiz nobette uyusun da nobet parasi alsin diye cocugunu getirmemeli, boyle simariklik mi olur caniiim! Butun hasta yakinlarina igrençlermiş gibi davranmanın saglikli psikoloji ile bagdasmadigini dusunuyorum. Hic yakismamis yorumlar....
Nobete en nihayetinde bir ucret karsiligi, o saatlerde hekimlik yapmak icin gidiyoruz. Nobet ertesi yapamiyorsak bu cocugunu dr.a goturen annenin simarikligi, aptalligi degil; ancak kendi ezikligimizdir.
Iyi ki pediatriden istifa etmissiniz, allah korusun ilerde cocugum olur da gece hastalanirsa sizin gibi birine asla emanet etmek istemezdim.
Bolum yorumu boyle olmaz. Kotu insanlar olabilir, hekime siddet-hakaret- olabilir,ve ulkemiz icin utanc vericidir, hala onlem-yaptirim vs konusunda berbat haldeyiz ama ulkede yasayan 90 milyonu ayni kefeye koymak ve bu kadar cirkin ifadelerde bulunmak mantiga sigmaz.
Birincisi tam olarak ne işle meşgulsünüz bilmiyorum ama sizin benim yorumlarımı yargılamaya hakkınız yok.. belli ki asistan sorunlarından anlamayan yada anlamak istemeyen yada kafanıza göre yorum yapmayı tercih eden birisiniz.. daha önce de dediğim gibi laflarımın sonuna kadar arkasındayım.. nöbet ertesi aynı tempoda cehennem gibi bir yerde çalışmanızı canı gönülden diliyorum.. zira davulun sesi uzaktan hoş gelir.. burası halkın sorunlarını çözme sitesi değil birbirimize gerçekleri anlatıp tavsiyelerde bulunuyoruz.. nahoş yakışıksız gibi yorumlar diğemezsiniz siz.. neler yaşadığımı ben biliyorum.. haa hoşunuza gitmiyorsa bi daha benim yorumlarımı okumayın yorum yapmayın!!bunlar benim tecrübe ve görüşlerim... burdan tekrar tekrar üstüne basa basa söylüyorum genç arkadaşlar!! Sakın ola pediatriyi yazmayın çok zor bir bölüm hayatınız mahvolur!! Zaten Puanı ile kendini belli ediyor puanım buna yetti diye yazacaklar uzak durun..tabiki pediatriyi seven isteyen var ise yazsın saygım sonsuz ama içinizde ufacık bir kuşku varsa uzak durun benden tavsiye😊

#3975253  gönderen Nurpertussis
 27.08.2017 - 11:43:52
Tıbbi Farmakoloji uzmanı varsa yazabilir mi???
  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 22