Cuma , Ekim 18 2019
Aile hekimligi ve tus hakkinda genel paylasim platformu....
Kullanıcı avatarı

Re:

#3949167  gönderen dejinasal
 21.07.2017 - 02:05:55
dr_unblocked yazdı:
kaany06 yazdı:
captain88 yazdı: Kaç yılda??
Hocam, yapay zeka bugün bildiğimiz radyolojiyi değiştirecektir.Gelecekle radyologlara olan ihtiyaç devam eder. Ama ülkemizde yılda 180 civarı açılan kontenjan yapay zekanın işin içine girmesiyle arz talep dengesini bozabilir.

http://www.radiologybusiness.com/topics ... -radiology

çok diil bundan 10 yıl önce direk grafilerle işi götürüyodu hocalar,,sonra mr bt falan derken radyoloji parladı,ama teknoloji muazzam gelişiyo,geçen yabancı bi makale okudum bulamadım ama özetle deney aşamasında yeni nesil MR cihazından bahsediyo ve görüntü çekip ayırıcı tanıları hatta tanıyı koyuyo,,yani gelecek radyolojiyi bitirebilir bu bir gerçek,,zaten şuan tıp merkezleri dışardan uzaktan film yorumlatıyolar radyolog çalıştırmıyo bu ilerde radyologların düşük maaşa talim edeceğini gösteriyo

Girisimsel islemleri yapan makine bulmalarini bekliyoruz o zaman dort gozle ;)

Re:

#3949181  gönderen tabipibrahim
 21.07.2017 - 02:19:53
geçenlerde bir video gördüm, bir tane robot kusursuz şekilde bir hayvan üzerinde cerrahi yapıp sütür falan atıyordu. labaratuvar sonuçlarında referans aralıkları yazıyor, ekg cihazında olası tanı yazıyor. teknoloji sadece radyolojiyi vurmayacak yani :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3949193  gönderen forrester
 21.07.2017 - 02:36:28
dejinasal yazdı:
dr_unblocked yazdı:
kaany06 yazdı: Hocam, yapay zeka bugün bildiğimiz radyolojiyi değiştirecektir.Gelecekle radyologlara olan ihtiyaç devam eder. Ama ülkemizde yılda 180 civarı açılan kontenjan yapay zekanın işin içine girmesiyle arz talep dengesini bozabilir.

http://www.radiologybusiness.com/topics ... -radiology

çok diil bundan 10 yıl önce direk grafilerle işi götürüyodu hocalar,,sonra mr bt falan derken radyoloji parladı,ama teknoloji muazzam gelişiyo,geçen yabancı bi makale okudum bulamadım ama özetle deney aşamasında yeni nesil MR cihazından bahsediyo ve görüntü çekip ayırıcı tanıları hatta tanıyı koyuyo,,yani gelecek radyolojiyi bitirebilir bu bir gerçek,,zaten şuan tıp merkezleri dışardan uzaktan film yorumlatıyolar radyolog çalıştırmıyo bu ilerde radyologların düşük maaşa talim edeceğini gösteriyo

uzaktan raporlatma olayı can sıkıcı. ikinci konu tanı koyan programlar konusu; bu sadece radyoloğu tehdit etmez bütün branşları etkiler düşünsenize tanı koyabilen alet tedaviyi de önerebilir. bizlerde zaten textbooklardaki guideline ları takip etmiyormuyuz? hekimlikte asıl önemli olan tanıyı koymak. eğer tanı çözüldüyse mesele kalmamış demektir. bırak radyologu bütün branşlar taca çıkar ozaman.
Kullanıcı avatarı

#3949201  gönderen norcuron
 21.07.2017 - 02:44:25
ilginç bir kıyaslama olmuş..dahiliye yada pediatri yerine aile hekimliği düşünülebilir ancak radyolojiyi kazanabiliyorsanız tabiki radyoloji

Re:

#3949240  gönderen v4patron
 21.07.2017 - 03:40:37
Fikirlerini paylaşan arkadaşlara teşekkürler.Biraz karışıklıklar da olsa ben payıma düşeni aldım , belki başka arkadaşlara da faydası olmuştur.

Re:

#3949249  gönderen tabipibrahim
 21.07.2017 - 03:48:47
v4patron yazdı:Fikirlerini paylaşan arkadaşlara teşekkürler.Biraz karışıklıklar da olsa ben payıma düşeni aldım , belki başka arkadaşlara da faydası olmuştur.
hocam son karar nedir peki ?

Re:

#3949258  gönderen v4patron
 21.07.2017 - 04:23:45
tabipibrahim yazdı:
v4patron yazdı:Fikirlerini paylaşan arkadaşlara teşekkürler.Biraz karışıklıklar da olsa ben payıma düşeni aldım , belki başka arkadaşlara da faydası olmuştur.
hocam son karar nedir peki ?
Radyo
Zaten benim sormak istediğim ve yapmaya çalıştığım herşeyi değerlendirmeye çalışmaktı.Yani onla bu karşılaştırılr mı gibi bi soru var ya - tabi ki karşılatırılır bunlar ben karsılastırorum en azından
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3949375  gönderen hrnnnn7
 21.07.2017 - 14:03:49
teknoloji o radddeye gelince klinisyenede gerek kalmayacak yapay zeka istem anamnez alma yapar zaten tedaviyi de verir.yani radyo bitecegi tııbın çoğu alanında insan olmayacak.

Re:

#3949377  gönderen hrnnnn7
 21.07.2017 - 14:06:03
forrester yazdı:
dejinasal yazdı:
dr_unblocked yazdı:

uzaktan raporlatma olayı can sıkıcı. ikinci konu tanı koyan programlar konusu; bu sadece radyoloğu tehdit etmez bütün branşları etkiler düşünsenize tanı koyabilen alet tedaviyi de önerebilir. bizlerde zaten textbooklardaki guideline ları takip etmiyormuyuz? hekimlikte asıl önemli olan tanıyı koymak. eğer tanı çözüldüyse mesele kalmamış demektir. bırak radyologu bütün branşlar taca çıkar ozaman.
aynen öyle gerekli bilgiler yüklü yapay zeka bizden daha iyi tanı tedavi sağlar.

Re:

#3949461  gönderen drkt0110
 21.07.2017 - 16:37:19
tüm ihtisaslar pratisyen kalmaktan iyidir, hele radyoloji tartışılmaz bile.. kazanabiliyosanız aile hekimliğinden arkanıza bile bakmadan kaçın gidin :D

Re:

#3949507  gönderen ktas
 21.07.2017 - 17:27:59
ya onu bunu boşverin de nasıl kazanıyorsunuz radyoyu hem de periferde çalışırken asistanlık yaparken vs vs...