Salı , Temmuz 16 2019
Tip egitimiyle ilgili tum yazilarinizi burada paylasabilirsiniz...

#3926102  gönderen Drantiseratonin123
 23.06.2017 - 13:52:07
drtrng yazdı:
Drantiseratonin123 yazdı:
drtrng yazdı: "4" kişilik bir ailenin açlık sınırı 1529 TL, yoksulluk sınırı da 4979 TL. Sanırım yeni mezun hiçbir insan 4 kişilik bir aileden oluşmuyor hocam.
bak kendin söylüyosun. 4 kişilik bir ailede 2 kişi 2 bin liraya çalışşa bile yine yoksulluk sınırının altında kalıyor. ki çoğu 4 kişilik ailelerde tek kişi anca iş bulabıliyor.
Arkadaşım üniversite mezunu bir kişi mezun olduğu gibi direkt işe başlarsa alacağı rakam ortalama 2000-3000 arasıdır. Eğer makine mühendisi vb. fabrikada hasftanın 6 günü ve gece gündüz çalışacaksa 4000e yakın alabilir. Ama şu an piyasada 0 tecrübe ve hiç dil bilmeyen bir kişiye kimse 3000 TL'den fazla vermez. 4 kişilik bir aileden bahsedecek olursak eğer bu anne baba minimum 5-6 senedir çalışıyor vaziyette olacaklarından zaten maaşları 2000tl civarında olmaz.

Ayrıca biz burada doktorluktan bahsediyoruz. Zaten en düşük doktor maaşı şu an yoksulluk sınırı civarında. Dolayısıyla herhangi bir doktorun ekonomik bir sıkıntı çekmesi pek olası değil. Belki lüks yaşayamaz ama kendine rahatlıklar araba alabilecek bir ekonomik durumda olabilir.

Siz eğer "ben istediğim yerde istediğim şartlarda çalışmazsam hiçbir yerde çalışmam" diyip sonra da doğudaki bütün kadrolar bomboş dururken "devlet hayvan gibi kadro açtı birsürü doktor şu an işsiz" diye hayıflanırsanız o zaman sıkıntı sizdedir devlette değil.
bak kardesim ben doğuda çalışıyorum. tsm de gereksiz, akşama kadar oturan birçok doktor var şuan. günde 200 hasta bakan acilimizde ise 9 tane pratisyen hekim var. en ucra köylerde bile
doktorsuz ASM yok. bizde diyoruz ki daha fazlasina gerek yok zaten. yani böyle giderse doktor da ayda 2 bin liraya çalışacak ilerde. umarım anlamışsındır bu sefer.
Kullanıcı avatarı
derler yazdı:hani azaltıyorlardı kontejanları o değilde adamlar giresuna fakülte açmışlar geçen gördüm

giresun tıp gelecek sene sanırım ilk mezunlarını bile vermeye başlayacak
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3926284  gönderen Jeanne
 23.06.2017 - 15:27:25
Drantiseratonin123 yazdı:
drtrng yazdı:
Drantiseratonin123 yazdı: bak kendin söylüyosun. 4 kişilik bir ailede 2 kişi 2 bin liraya çalışşa bile yine yoksulluk sınırının altında kalıyor. ki çoğu 4 kişilik ailelerde tek kişi anca iş bulabıliyor.
Arkadaşım üniversite mezunu bir kişi mezun olduğu gibi direkt işe başlarsa alacağı rakam ortalama 2000-3000 arasıdır. Eğer makine mühendisi vb. fabrikada hasftanın 6 günü ve gece gündüz çalışacaksa 4000e yakın alabilir. Ama şu an piyasada 0 tecrübe ve hiç dil bilmeyen bir kişiye kimse 3000 TL'den fazla vermez. 4 kişilik bir aileden bahsedecek olursak eğer bu anne baba minimum 5-6 senedir çalışıyor vaziyette olacaklarından zaten maaşları 2000tl civarında olmaz.

Ayrıca biz burada doktorluktan bahsediyoruz. Zaten en düşük doktor maaşı şu an yoksulluk sınırı civarında. Dolayısıyla herhangi bir doktorun ekonomik bir sıkıntı çekmesi pek olası değil. Belki lüks yaşayamaz ama kendine rahatlıklar araba alabilecek bir ekonomik durumda olabilir.

Siz eğer "ben istediğim yerde istediğim şartlarda çalışmazsam hiçbir yerde çalışmam" diyip sonra da doğudaki bütün kadrolar bomboş dururken "devlet hayvan gibi kadro açtı birsürü doktor şu an işsiz" diye hayıflanırsanız o zaman sıkıntı sizdedir devlette değil.
bak kardesim ben doğuda çalışıyorum. tsm de gereksiz, akşama kadar oturan birçok doktor var şuan. günde 200 hasta bakan acilimizde ise 9 tane pratisyen hekim var. en ucra köylerde bile
doktorsuz ASM yok. bizde diyoruz ki daha fazlasina gerek yok zaten. yani böyle giderse doktor da ayda 2 bin liraya çalışacak ilerde. umarım anlamışsındır bu sefer.
Aslında zaten 2bin liraya çalışıyoruz. Döner ve nöbet parası maaştan sayılmaz. Dönerin zaten garantisi yok nöbet parası da ek mesai yaptığımız için hakkımız. Devletin bize hak olarak gördüğü maaş 2bin küsür tl.

Re:

#3926352  gönderen hallervordenspatz
 23.06.2017 - 15:47:26
Mezun olacak doktor sayısı her geçen gün arttırılıyor ama bu artış asistan kadrolarına bir türlü yansımıyor ki gün geçtikçe de azalacağı söyleniyor. Devletin tek kaygısı her yer pratisyen olsun perifer boş kalmasın.

Re:

#3926395  gönderen jarmenkell
 23.06.2017 - 16:11:59
Tusun yilda bire dusecegi soylentisi var buda asistan kadrolarinin yeterince doldugunun gostergesi . Buldugunuz koseyi kapin yoksa simdi zorsa ilerde imkansiza yakin olacak
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3926402  gönderen ponder
 23.06.2017 - 16:17:03
benım evın yedek tuvaleti boş duruyor oraya açmalarından korkuyorum

Re:

#3926407  gönderen jarmenkell
 23.06.2017 - 16:21:06
ponder yazdı:benım evın yedek tuvaleti boş duruyor oraya açmalarından korkuyorum

Hocam yakalasalar acarlar 😂😂
Kullanıcı avatarı

Re:

#3926536  gönderen beyaban
 23.06.2017 - 17:50:30
jarmenkell yazdı:Tusun yilda bire dusecegi soylentisi var buda asistan kadrolarinin yeterince doldugunun gostergesi . Buldugunuz koseyi kapin yoksa simdi zorsa ilerde imkansiza yakin olacak
Duyumun kaynağı neresi acaba?

Re:

#3926843  gönderen beetlejuice_dr
 23.06.2017 - 21:35:32
Aynı cömertligi tus kadrolarında da bekliyoruz:/

Re:

#3926986  gönderen jarmenkell
 23.06.2017 - 23:15:48
beyaban yazdı:
jarmenkell yazdı:Tusun yilda bire dusecegi soylentisi var buda asistan kadrolarinin yeterince doldugunun gostergesi . Buldugunuz koseyi kapin yoksa simdi zorsa ilerde imkansiza yakin olacak
Duyumun kaynağı neresi acaba?
Ahmet Altun un kampina gitmistim orda bekliyoruz boyle bi duyum var demisti . O demesede gelecekte acik kalmayacagi icin beklenen durum bu .
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#4063498  gönderen deoksiriboz
 17.02.2018 - 08:41:28
drtrng yazdı:
23.06.2017 - 09:28:58
goksel_turhal yazdı:Bu işten tus dershaneleri çok karlı çıkıyor. Son 5-6 yılda girenler mezun olduğunda doktor açığı kalmıyor. Kontenjanları en kısa sürede 10 bin civarına çekmezlerse ciddi bir doktor enflasyonu ve işsizliği olacak.
Doktor enflasyonu ve işsizliği mi? Güldürmeyin beni hocam. Doğu bölgelerindeki doktor eksikliğini geçtim, büyük şehirlerde bile ayda 14-15 nöbet tutan doktorlar varken neyin işsizliği neyin enflasyonu? Son zamanlarda herkes "işsizlik" ile "iş beğenmeme" yi çok karıştırır oldu. Adam LYS'de 600.000. olup mühendis oluyor sonra ben 2000 TL'ye çalışmam diyor işsiz geziniyor. Şu an Türkiye'de 5 milyon işsiz varsa adım gibi eminim ki bunların en az 3 milyonu iş beğenmediği için aylak aylak geziniyordur.
hocam doğuda pratisyen eksiği yok fazlası var. tsm lerde 10-15 doktor aile hekimliği kurasını bekliyor çoğu yerde. Ha devlet maddi sorunlardan dolayı açmıyor o ayrı. batıda zaten uzmanların kendisi pratisyen gelmesini istemiyor ki acilde nöbet tutup ortalamayı yakalayabilsin.

Gerçi bu kurum birleşmelerinde sonra pratisyen dağıtım yerleri hastaneler olduğu için aciller tsm den doktor çekmek zorunda kalmayacak. Son genel kurada sadece adana şehir hastanesine 40 tane pratisyen atandı. Bunların hepsini acilde çalıştırmak istesen fazla bile gelir. Bu sene tıbba girenler mezun olduklarında iş sıkıntısı çekebilirler. Ha uzman konusunda haklısınız doğuda da batıda da çok eksik var.