Pazar , Aralık 8 2019
Tip egitimiyle ilgili tum yazilarinizi burada paylasabilirsiniz...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3925764  gönderen goksel_turhal
 23.06.2017 - 07:02:08
Bu işten tus dershaneleri çok karlı çıkıyor. Son 5-6 yılda girenler mezun olduğunda doktor açığı kalmıyor. Kontenjanları en kısa sürede 10 bin civarına çekmezlerse ciddi bir doktor enflasyonu ve işsizliği olacak.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3925776  gönderen johnsilver
 23.06.2017 - 08:28:06
Öncelikle ösym gerçekten güzel bir kılavuz hazırlamış biraz inceleme fırsatı buldum . fakültelerdeki prof yardoç doç sayıları ve tus puan ortalamalarını eklemişler(daha önceki kılavuzları bilmiyorum ben yeni görmüş olabilirim bizim zamanımızda yoktu. ) . Bir tek şu herkesin tıp a girerken merak ettiği ' kadavra sayısı :) ' eksik yani .
Ben de farkettim yeni tıp fakültelerini ancak akademisyen sayıları o kadar az ki prof olmayan fakülteler bile var . sağlam üni lerde en az 100 150 prof varken çoğunda 5 i geçmiyor . Sadece kontenjan açmakla olmuyor bu iş . Kim verecek bu eğitimleri akademisyen yok ki

Re:

#3925778  gönderen mikrob
 23.06.2017 - 08:33:28
johnsilver yazdı:Öncelikle ösym gerçekten güzel bir kılavuz hazırlamış biraz inceleme fırsatı buldum . fakültelerdeki prof yardoç doç sayıları ve tus puan ortalamalarını eklemişler(daha önceki kılavuzları bilmiyorum ben yeni görmüş olabilirim bizim zamanımızda yoktu. ) . Bir tek şu herkesin tıp a girerken merak ettiği ' kadavra sayısı :) ' eksik yani .
Ben de farkettim yeni tıp fakültelerini ancak akademisyen sayıları o kadar az ki prof olmayan fakülteler bile var . sağlam üni lerde en az 100 150 prof varken çoğunda 5 i geçmiyor . Sadece kontenjan açmakla olmuyor bu iş . Kim verecek bu eğitimleri akademisyen yok ki
prof. olan üniversitelerin çoğunda profların yarısı bir işe yaramıyor. Adı dışında bir niteliği yok. Durumun bu hale gelmesinde onların da etkisi var. İnsanlara bir kalite gösteremiyorlar.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3925822  gönderen drtrng
 23.06.2017 - 09:28:58
goksel_turhal yazdı:Bu işten tus dershaneleri çok karlı çıkıyor. Son 5-6 yılda girenler mezun olduğunda doktor açığı kalmıyor. Kontenjanları en kısa sürede 10 bin civarına çekmezlerse ciddi bir doktor enflasyonu ve işsizliği olacak.
Doktor enflasyonu ve işsizliği mi? Güldürmeyin beni hocam. Doğu bölgelerindeki doktor eksikliğini geçtim, büyük şehirlerde bile ayda 14-15 nöbet tutan doktorlar varken neyin işsizliği neyin enflasyonu? Son zamanlarda herkes "işsizlik" ile "iş beğenmeme" yi çok karıştırır oldu. Adam LYS'de 600.000. olup mühendis oluyor sonra ben 2000 TL'ye çalışmam diyor işsiz geziniyor. Şu an Türkiye'de 5 milyon işsiz varsa adım gibi eminim ki bunların en az 3 milyonu iş beğenmediği için aylak aylak geziniyordur.
Kullanıcı avatarı
derler yazdı:hani azaltıyorlardı kontejanları o değilde adamlar giresuna fakülte açmışlar geçen gördüm
Ben de öyle hatırlıyorum geçen sene kontenjanları dondurduk önümüzdeki senelerde azaltmaya gideceğiz diyorlardı. Şimdi 13 bin küsür oldu. 5 sene sonra atanamayan hekimler olacak muhtemelen

Re: Tıp Fakültesi kontenjanları 1272 kişi arttı

#3925865  gönderen derler
 23.06.2017 - 10:09:03
ya 2-3 yıl önce bir makale okumuştum non medikal doktorlar yetişiyor diye olacağı bu başka ne olcak ki ilerleyen aşamada doktor açığı 4 yıla biter dhyyi kaldırırlar özelde bedavaya nöbet tutarz artk

#3925875  gönderen Drantiseratonin123
 23.06.2017 - 10:13:27
drtrng yazdı:
goksel_turhal yazdı:Bu işten tus dershaneleri çok karlı çıkıyor. Son 5-6 yılda girenler mezun olduğunda doktor açığı kalmıyor. Kontenjanları en kısa sürede 10 bin civarına çekmezlerse ciddi bir doktor enflasyonu ve işsizliği olacak.
Doktor enflasyonu ve işsizliği mi? Güldürmeyin beni hocam. Doğu bölgelerindeki doktor eksikliğini geçtim, büyük şehirlerde bile ayda 14-15 nöbet tutan doktorlar varken neyin işsizliği neyin enflasyonu? Son zamanlarda herkes "işsizlik" ile "iş beğenmeme" yi çok karıştırır oldu. Adam LYS'de 600.000. olup mühendis oluyor sonra ben 2000 TL'ye çalışmam diyor işsiz geziniyor. Şu an Türkiye'de 5 milyon işsiz varsa adım gibi eminim ki bunların en az 3 milyonu iş beğenmediği için aylak aylak geziniyordur.
türkiyede açlık sınırı 1800 küsür lira zaten hatırlatırım sana.. yani 2 bin liraya çalışan insan aç kalır. git trollüğünü başka yerde yap hadi.

#3925886  gönderen manadura
 23.06.2017 - 10:19:49
kaliteyi kim düşünüyor acaba?hep rakamlar sunuluyor topluma.çok doktordan zarar gelmez diyor halk.keşke bu rakamlar kaliteye yansısa ve doktorlarin ve hastaların hayat standartlarının yükselmesini sağlasa.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3925889  gönderen drtrng
 23.06.2017 - 10:22:27
Drantiseratonin123 yazdı: türkiyede açlık sınırı 1800 küsür lira zaten hatırlatırım sana.. yani 2 bin liraya çalışan insan aç kalır. git trollüğünü başka yerde yap hadi.
"4" kişilik bir ailenin açlık sınırı 1529 TL, yoksulluk sınırı da 4979 TL. Sanırım yeni mezun hiçbir insan 4 kişilik bir aileden oluşmuyor hocam.

#3925931  gönderen Drantiseratonin123
 23.06.2017 - 11:02:24
drtrng yazdı:
Drantiseratonin123 yazdı: türkiyede açlık sınırı 1800 küsür lira zaten hatırlatırım sana.. yani 2 bin liraya çalışan insan aç kalır. git trollüğünü başka yerde yap hadi.
"4" kişilik bir ailenin açlık sınırı 1529 TL, yoksulluk sınırı da 4979 TL. Sanırım yeni mezun hiçbir insan 4 kişilik bir aileden oluşmuyor hocam.
bak kendin söylüyosun. 4 kişilik bir ailede 2 kişi 2 bin liraya çalışşa bile yine yoksulluk sınırının altında kalıyor. ki çoğu 4 kişilik ailelerde tek kişi anca iş bulabıliyor.

#3926095  gönderen drtrng
 23.06.2017 - 13:46:10
Drantiseratonin123 yazdı:
drtrng yazdı:
bak kendin söylüyosun. 4 kişilik bir ailede 2 kişi 2 bin liraya çalışşa bile yine yoksulluk sınırının altında kalıyor. ki çoğu 4 kişilik ailelerde tek kişi anca iş bulabıliyor.
Arkadaşım üniversite mezunu bir kişi mezun olduğu gibi direkt işe başlarsa alacağı rakam ortalama 2000-3000 arasıdır. Eğer makine mühendisi vb. fabrikada hasftanın 6 günü ve gece gündüz çalışacaksa 4000e yakın alabilir. Ama şu an piyasada 0 tecrübe ve hiç dil bilmeyen bir kişiye kimse 3000 TL'den fazla vermez. 4 kişilik bir aileden bahsedecek olursak eğer bu anne baba minimum 5-6 senedir çalışıyor vaziyette olacaklarından zaten maaşları 2000tl civarında olmaz.

Ayrıca biz burada doktorluktan bahsediyoruz. Zaten en düşük doktor maaşı şu an yoksulluk sınırı civarında. Dolayısıyla herhangi bir doktorun ekonomik bir sıkıntı çekmesi pek olası değil. Belki lüks yaşayamaz ama kendine rahatlıklar araba alabilecek bir ekonomik durumda olabilir.

Siz eğer "ben istediğim yerde istediğim şartlarda çalışmazsam hiçbir yerde çalışmam" diyip sonra da doğudaki bütün kadrolar bomboş dururken "devlet hayvan gibi kadro açtı birsürü doktor şu an işsiz" diye hayıflanırsanız o zaman sıkıntı sizdedir devlette değil.