Salı , Kasım 12 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...
Kullanıcı avatarı

Okulu bırakmak

#3776715  gönderen escherich
 07.01.2017 - 15:02:24
DÜZELTME : Bırakma fikrinden vazgeçmiş bulunuyorum. Etraflıca düşününce saçmaladığımı fark ettim. Tıp ile ilgili sorunum yokmuş.

İyi günler öncelikle

Geçen sene Erzurum tıpı kazandım sınıfta kaldım, 1.sınıf olarak tekrar yapıyorum bu sene. Şu iki senedir umduğumu bulamadım. Bu sene özellikle benim için çok sıkıcı geçiyor, notlarım geçen seneden kötü halde devam ediyor. Şehir de yapacak hiçbir şey bulamıyorum dersler de bu şekilde olunca bırakmak düşüncesi geliyor aklıma.

Tıpa ilgim olup olmadığını sorgulamaya başladım. Lisede biyolojiye ilgim var diye zannediyordum. Tercih zamanı da gelince tıpı yazıp gittim, açıkçası başka bir alanı ne araştırdım ne de düşündüm. Ailem de tıptan başka bir yere gidemez diye düşünüyordu.

Özelikle bu sene fiziğe felsefeye merakım başladı,kitaplar okuyorum anlamaya çalışıyorum ve bunlar derslerden daha çok ilgimi çekiyor. Blogum var arada bir şeyler karalıyorum. Tabi bu konuları konuşacağım kimse de bulamıyorum. Şehir bu anlamda kısıtlı, aslında tam tıp okumalık yer, okul - ev arası gidip gelmekten başka bir şey yapamıyorsun mecburen de ders çalışıyorsun. Bende ders çalışmak yerine dediğim şeylerle ilgileniyorum. Bunlar üst üste geliyor bunların dışında geleceğe yönelik korkularım var, mecburi hizmeti tusu hekim mesleğinin zorlukları korkutuyor beni.

Şimdi tıpı bıraksam ne okurum diye kesin bir kararım da yok, boğaziçi fizik düşündüm hem İstanbul da olması hem de kaliteli bir okul olması sebebiyle. Eğer gerçekten fiziğe ilgim varsa burada kendimi sağlam şekilde geliştiririm diye düşünüyorum.

Çekincelerim var; acaba herkes mi bu şekilde bunalıyor okuldan,tıpa ilgim var mı yok mu, fiziği sırf tıptan kaçmak için mi seçeceğim, bilmiyorum.

Özellikle böyle sorunlar yaşayan herkesten yorum istiyorum. Bu düşünceler aklıma girdiğimden beri kendimi okula yabancı hissediyorum sanki misafir gibi derslere girip çıkıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?
En son escherich tarafından 24.01.2017 - 12:50:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı

Re: Okulu bırakmak

#3776716  gönderen JimmyF_Mcnulty
 07.01.2017 - 15:06:56
Allah'ım şu birinci sınıfı kaldırsalar sa bu kadar insan toptan soğumasa.

Tıp fakültesinin en keyifsiz yılıdır dönem 1. Gerçek tıp bu değil
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3776720  gönderen waldo
 07.01.2017 - 15:18:21
Bırakırsan cook pisman olursun. O kadar soyliyim. Zamanla cok seviyorsun. Cok zevk veriyor.

#3776734  gönderen MertDuman
 07.01.2017 - 15:38:27
Hemen karar verme. Ben de geçen yıl çok sıkılıyor bunalıyordum ama 2'ye geçince insanı gerçekten tanımaya başlıyorsun. Karar vermek için erken bana kalsa. Daha doktorluğu yaşamıyoruz ilk yıl. Gerçi 2'de de yaşamıyoruz ama 1'e nispeten daha bi doktorluğa yakın bu yıl. Karar vermek için geçte kalmamak lazım. Boşuna gitmesin yılların. Diyeceğim şudur ki verdiğin kararın arkasında dur hep. Bırakacaksan pişman olmayacaksın, kalacaksanda olmayacaksın. Bugün bırakacağım dersin yarın bir bakarsın fikrin değişir. Hayatın söz konusu burada, iyi düşün
Kullanıcı avatarı

#3776740  gönderen _interminable_
 07.01.2017 - 15:56:33
bırak dostum daha şimdiden bunları dert ediosan kesinlikle bırakmalısın keşke birinci sınıfta bana da böyle düşünceler gelseydi de bıraksaydım

Okulu bırakmak

#3776744  gönderen rktn
 07.01.2017 - 15:58:52
escherich yazdı:İyi günler öncelikle

Geçen sene Erzurum tıpı kazandım sınıfta kaldım, 1.sınıf olarak tekrar yapıyorum bu sene. Şu iki senedir umduğumu bulamadım. Bu sene özellikle benim için çok sıkıcı geçiyor, notlarım geçen seneden kötü halde devam ediyor. Şehir de yapacak hiçbir şey bulamıyorum dersler de bu şekilde olunca bırakmak düşüncesi geliyor aklıma.

Tıpa ilgim olup olmadığını sorgulamaya başladım. Lisede biyolojiye ilgim var diye zannediyordum. Tercih zamanı da gelince tıpı yazıp gittim, açıkçası başka bir alanı ne araştırdım ne de düşündüm. Ailem de tıptan başka bir yere gidemez diye düşünüyordu.

Özelikle bu sene fiziğe felsefeye merakım başladı,kitaplar okuyorum anlamaya çalışıyorum ve bunlar derslerden daha çok ilgimi çekiyor. Blogum var arada bir şeyler karalıyorum. Tabi bu konuları konuşacağım kimse de bulamıyorum. Şehir bu anlamda kısıtlı, aslında tam tıp okumalık yer, okul - ev arası gidip gelmekten başka bir şey yapamıyorsun mecburen de ders çalışıyorsun. Bende ders çalışmak yerine dediğim şeylerle ilgileniyorum. Bunlar üst üste geliyor bunların dışında geleceğe yönelik korkularım var, mecburi hizmeti tusu hekim mesleğinin zorlukları korkutuyor beni.

Şimdi tıpı bıraksam ne okurum diye kesin bir kararım da yok, boğaziçi fizik düşündüm hem İstanbul da olması hem de kaliteli bir okul olması sebebiyle. Eğer gerçekten fiziğe ilgim varsa burada kendimi sağlam şekilde geliştiririm diye düşünüyorum.

Çekincelerim var; acaba herkes mi bu şekilde bunalıyor okuldan,tıpa ilgim var mı yok mu, fiziği sırf tıptan kaçmak için mi seçeceğim, bilmiyorum.

Özellikle böyle sorunlar yaşayan herkesten yorum istiyorum. Bu düşünceler aklıma girdiğimden beri kendimi okula yabancı hissediyorum sanki misafir gibi derslere girip çıkıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?
Erzurum tip mezunuyum 1.sinifta kalip 2yi 4u 5i tek seferde gecmek pek mumkun degil. Sonucta doktor olunca da gul bahcesi bulmayacaksin, bana sorarsan birak ve dis hekimligine ya da eczaciliga gec. Okudugun dersleri de saydirip epey bi dersten muhaf olursun ortak derslerimiz var

#3776754  gönderen yavuzgs
 07.01.2017 - 16:21:04
ilerleyen senelerde de farkı yok.aynı şeyi 3-4 kere okuyup ezberleyip geçeceksin.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3776762  gönderen cemre38
 07.01.2017 - 16:34:48
Kliniğe geçmeden tıpı sevmediğine karar vermek için erken diye düşünüyorum.senin sıkıntın tıpla değil sanki şehirle ilgili.daha sosyal olabileceğin bir şehirde olsan mutlu ve dersler konusunda motive olursun bence.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3776817  gönderen acngz2610
 07.01.2017 - 18:47:04
Bana sanki zaman ayırma ve sosyallik problemi varmış gibi geliyor.. Tus çalıştığım dönemde ben de oturup felsefe, fizik okurdum. Oturup patoloji okumak zor gelirdi.. Ancak diğerleriyle hobi olarak ilgilenip ders aralarında kafa dağtmak için okuyabilirsin. Ben Ankara da okudum emin ol yine oturup kuantum fiziği, felsefe tartışacak kimseyi bulamadım.. Ülkemizin maalesef şöyle bir gerçeği var ki ilgim var diye rahatlıkla fizik okuyamıyorsun çünkü gitsen yine hayal kırıklığı olacak bilimselliği çok bulamayacaksın bitirince iş sıkıntısı olacak vs..
Bence kendine biraz daha şans tanı doktorluk kesinlikle sırf garanti meslek diye sevilecek bi iş değil ama emin ol bu önemli bi faktör. İkinci önemli kısım da doktorluğun d sini görmeden bırakmaman gerek bence..
Bakma herkes şikayet eder doktorluktan ama hepimizden içten içe severiz. Bu mesleki tatmini Türkiye şartlarında diğer mesleklerde biraz zor bulursun..
Eğer maddi sıkıntım yok diyorsan Odtü ya da Koç Üni. Gibi bi yerde fizik vs okuyup direk yurt dışına da gidebilirsin tabi.. Ama unutma o zaman da hayat toz pembe olmayacak..

#3776824  gönderen jackrose
 07.01.2017 - 18:52:46
Sorun sendeyse birakma sorun tip okumansa bi tatile cik düşün karar ver .sehirdeyse birakma kesinlikle
Kullanıcı avatarı

#3776830  gönderen rzgrgb
 07.01.2017 - 19:07:06
Kardeş ben de senin gibiydim,misafir gibi hissederdim kendimi,aileden dolayı bırakamadım şimdi keşke geçmişe dönsem bıraksaydım diyorum.Benimle aynı dönemde erzurum tıpı kazanan arkadaşım 2.sınıfta bıraktı şimdi matematik öğretmeni ve gayet mutlu.Yine ktü tıp fakültesi 2.sınıftan bırakan birisini tanıdım o da şimdi kaymakam,hayatından memnun.

#3776836  gönderen drones
 07.01.2017 - 19:15:54
erzurum ataturk univ de aile hekimi kenan tastandan terapi anlaminda destek alabilirsin
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3776837  gönderen mhurkan
 07.01.2017 - 19:16:14
1-İnsanları sevmek zorundasın.
2-Çok okuyacaksın, öyle böyle değil. Ve durum popondaki kıllar kırarana kadar devam edecek.
3-100 kişinin hayatını kurtaracaksın ama 1 kişi elinde ölecek ve suçlu sen olacaksın.
4-Belki dayak yiyeceksin.
5-Belki sen dayak atacaksın.
6-Hep sınavların olacak, o sınavlar bitmeyecek.

Tıp budur. Heryerde tıp budur. Amerikada da Rusyada da Türkiyede de. Ama Türkiyede toplum olarak yaşamayı bilmeyen çok ciddi bir kitleye de hizmet vermek zorunda olduğumuz için ayrıca sağlık sisteminin siyasetçiler tarafından bir rant kapısı olduğunu düşünürsek durum daha da kötü.

Ancak;
1-Mesleki tatmini başka hiç bir yerde bulamazsın.
2-İş garantisi bir 10 sene daha devam edecek. Bunu başka hiçbir meslekte bulamazsın.
3-İnsanların hayatlarını kurtarmanın, acılarını dindirmenin hazzı bambaşka.
4-Dayakta yesen doktor yaması güzeldir.
5-Bilim yapmak isterseb başka hiç bir meslek gurubunda bu kadar alan bulamazsın. Çünkü tıbbın içinde fizkte var, kimya da, biyoloji de matematikte, sosyal bilimler de.

Bu kararı senden başka kimse veremez? Yukarıdakileri okuduktan sonra karar verebilirsin.

Bir de şunu düşün; Başka bir yerde, başka bir bölümde daha mutlu olabilir miyim?

#3776838  gönderen drones
 07.01.2017 - 19:16:21
erzurum ataturk univ de aile hekimi kenan tastandan terapi anlaminda destek alabilirsin
Kullanıcı avatarı

Re:

#3776843  gönderen escherich
 07.01.2017 - 19:27:07
acngz2610 yazdı:Bana sanki zaman ayırma ve sosyallik problemi varmış gibi geliyor.. Tus çalıştığım dönemde ben de oturup felsefe, fizik okurdum. Oturup patoloji okumak zor gelirdi.. Ancak diğerleriyle hobi olarak ilgilenip ders aralarında kafa dağtmak için okuyabilirsin. Ben Ankara da okudum emin ol yine oturup kuantum fiziği, felsefe tartışacak kimseyi bulamadım.. Ülkemizin maalesef şöyle bir gerçeği var ki ilgim var diye rahatlıkla fizik okuyamıyorsun çünkü gitsen yine hayal kırıklığı olacak bilimselliği çok bulamayacaksın bitirince iş sıkıntısı olacak vs..
Bence kendine biraz daha şans tanı doktorluk kesinlikle sırf garanti meslek diye sevilecek bi iş değil ama emin ol bu önemli bi faktör. İkinci önemli kısım da doktorluğun d sini görmeden bırakmaman gerek bence..
Bakma herkes şikayet eder doktorluktan ama hepimizden içten içe severiz. Bu mesleki tatmini Türkiye şartlarında diğer mesleklerde biraz zor bulursun..
Eğer maddi sıkıntım yok diyorsan Odtü ya da Koç Üni. Gibi bi yerde fizik vs okuyup direk yurt dışına da gidebilirsin tabi.. Ama unutma o zaman da hayat toz pembe olmayacak..
Böyle bir yorum bekliyordum teşekkürler. İstanbul bu konuda iyidir sanki araştırdığım kadarıyla güzel topluluklar var takip ettiğim yerler de de güzel etkinlikler görüyorum. Hatta birkaç kere burslu katılım kazanmıştım gidemedim. İstanbul da Tıp okuma imkanım olsaydı bunları yaşamazdım belki de. Şehir beni çok sıkıyor derslerim de iyi değil. Bundan dolayı içimde şüphe oluyor. Tıpla ilgili hiçbir şey zevk vermiyor biraz rahat olmam dışında lise okuyorum sanki. Diğer taraftan boğaziçinde fizik okusam diyorum hem şehir güzel ortalamam da iyi olursa yurt dışı imkanım da olur, hem de ilgi alanlarımı konuşacağım insanlar topluluklar etkinlikler olur.

Bilmiyorum daha fazla geciktiririp senelerimin kaybolsunda istemiyorum 2 senem gitti şimdiden.