Salı , Kasım 19 2019
14 Mart,14 şubat,Dini Bayramlarımız,Milli Bayramlarımız v.s. tüm özel ve güzel günlerimiz burada...

Kullanıcı avatarı

#657615  gönderen ecrin_zeleni
 10.05.2009 - 11:13:59
Sevgili Anneciğim,

Ne garip; yeni yeni farkediyorum ki, çocukları anne olunca çocuklaşıyor anneler... Ve insan, zamanın nasıl insafsız bir öğütücü olduğunu bu rol değişiminde anlıyor. Eminim karnındaki ilk tekmemden, hatta doktorların
'Bundan sonra ağır kaldırmak yok' müjdesinden beridir iki kişilik yaşıyorsun yaşamı...
Doğum odasında bir küçük el saçlarına tutununca değişti herşey ve o el, o saçtan hiç eksik olmasın istedin.
Kimbilir kaç geceyi karyola başuçlarında derin iç çekişler dinleyip hüzünlenerek uykusuz geçirdin, kaç emzirme seansında bitkin uyuyakaldın. O gün bugündür hayatı, bir toprakla çiçeği kadar ortak üretiyor, tüketiyoruz.
Yolboyu, kusurlarını hiç görmedik birbirimizin, yeteneklerimizi abarttık karşılıklı; toz kondurmadık üzerimize, kol kanat gerdik... Ben dünyanın en iyi evladıydım, sense tarihin en iyi annesi... Her çığlıkta başucumda biteceğini bilmenin güveniyle büyüdüm. Her derdimde benden çok dertleneceğini bilmenin o bencil alışkanlığıyla ayakta kaldım.

Sevginle donandım...
Ama sonra birden o korkunç çark devreye girdi ve yaşamın acımasız kuralı işledi ;
Büyüdüm... Senin kollarında 'sen'den habersiz, bambaşka bir 'ben' çıktı ortaya. Bazen o eski 'ben'e hiç benzemeyen bir 'ben'... Çünkü farkettim ki anlattığın masalların yaşamda karşılığı yokmuş. Kızlar bir prens umuduyla kurbağaları öpedursun, ben her yalanda burnumu yokladım. Şaşırdım. Bostandaki lahanaların, ısırılmış lahanaların ve benzeri pastoral ninnilerin modasının geçtiğini gördüm sokakta...

Söyleyemedim sana...
'Yaşamın değiştiğini, eski tecrübelerin artık eskisi kadar geçerli olmadığını' anlatan kitapları salonun ortasında açık bıraktım, açıp okuyasın diye...
Her kuşağın o vazgeçilmez ikilemi depreşti yeniden; 'Devir de amma değişti' diye yakınırken sen; ben ilginle boğulduğumdan dertlendim. Bir yerim yaralandığında 'Anam görürse ne kadar üzülür' diye gizlemeye çalışmak küçük bir çocuk için nasıl bir yüktür bilir misin? Acından çok onda yaratacağın acı, acıtır canını...

Oysa ne çok acılar paylaştık seninle...
Ve ne çok sevinçler yaşadık beraber...Nasıl dar günlerde yardıma koşup, kaç şenliğine ortak olduk birbirimizin? ... Lakin artık kafesten uçma vaktiydi.'Danaların girdiği bostan'da ayakta kalabilmenin yolu, tek başına kanat çırpmayı öğrenmekten geçiyordu.

Yargıladık birbirimizi bir dönem...Sorguladık... Sen bana eş dost çocuklarını örnek gösterdikçe, ben seni eş dost ebeveynleriyle kıyaslar oldum. Sen her sohbete 'Bizim çocukluğumuzda...' diye başladıkça ben, değişen takvim yapraklarını koydum önüne...

Nasıl da zalim bir çark bu değil mi? Doğuyor, doğuruyor ve günün birinde yuvadan uçacağını bile bile koca bir ömrü karşılıksız veriyorsun... ...Ve hayat birden ıssız bir adaya dönüşüveriyor. Sonrası kâh bir kapı zili beklentisi, kâh bir mektup, kâh bir telefon sesi... Gizliden gizliye özlenen bir torun müjdesi... Fotoğraflar sarardıkça solan bir yaşam ve uzaklaştıkça yakınlaştığımız bir mazinin geri dönmez anıları... Yazılarla konuştuk öyle zamanlarda...Bakışlarla anlaştık. Ağlaştık birbirimizden gizleyerek acılarımızı... Bir mimikle özleştik, bir gülüşle kavuştuk. Ben büyürken seni de büyüttüm.

Şimdi çok daha iyi anlıyoruz birbirimizi...
Çünkü küçücük bir el saçlarımı kavrıyor geceleri...
Karyola başlarında uykusuz geceler geçiriyorum.
Pastoral ninnilerle büyütüyoruz oğlumu;
yalancı çocukların burunları uzuyor masallarda, öpülen kurbağalar prens oluyor.

...Ve yaşamın değiştiğini, eski tecrübelerin geçersizleştiğini anlatan kitapları kaldırıyoruz salondan gizli gizli... O korkunç çark, acımasız bir hızla dönmeye devam ediyor. Zaman, öğütüyor kuşakları... İnsan ancak mahrum kalınca anlıyor sevginin değerini...Bense sevginden mahrum kalmaya fazla dayanamayacağımı biliyorum.

O yüzden bu Anneler Günü'nde sana upuzun bir ömür diliyorum.
Hem biliyor musun? 'SENİ ÇOK SEVİYORUM'......

Can Dündar

#657618  gönderen dr_nlp
 10.05.2009 - 11:30:58
tüm annelerin anneler gününü kutluyorum...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#657634  gönderen Eusebio
 10.05.2009 - 12:27:00
anneler günü,sevgililer günü vs... herdaim çok saçma gelmiştir bana
annemizi anmak hatırlamak sevgilimize/eşimize hediye almak onu sevdiğimizi söylemek için neden illa yılın bi gününü hedef alalım?bugün annesini arayan ziyaret eden hediye alan yarın sabah hiçbişey olmamış gibi rutin çıkacak evden.neresi samimi bunun?hiç de değil

#657865  gönderen endotelin3
 10.05.2009 - 20:18:24
Annelerin ve özellikle şehit annelerinin anneler günü kutlu olsun.
Kullanıcı avatarı

#657870  gönderen Simurg
 10.05.2009 - 20:23:50
uzakta olmaktan bu yuzden nefret edıyorum... iyi ki varsın annem...

#657873  gönderen drmelihbuyukard
 10.05.2009 - 20:25:53
annem hayatta olsaydı da bana meloş ben gidiyorum demeseydi bir daha. çünkü KT den kelleşmiş başı omuzlarıma düşmeden önce söylediği son söz bu olmuştu. o bunu bana hiç demeseydi.demeseydi sanki ölmeyecekti.gibi geliyor bana . anneler günü . anneleriniz hayattaysa sarılın onlara sımsıkı sarılın bi de benim için sarılın.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#657883  gönderen klastkin
 10.05.2009 - 20:32:02
öncelikle tüm annelerin anneler gününü kutlyorum. buruk bir anneler günü benim için. annem vefaat edeli daha birkaç oldu, keşke yanımda olsa, ona sıcacık kocaman sarılsam ve iyi ki varsın diyebilseydim. aklımda elimi hep son tutuşu ve son sözleri var...:(
annelerinizin babalarınzın kıymetini bilin sevgili arkadaşlar..

#657888  gönderen julyet_24
 10.05.2009 - 20:39:19
İşte ben bu yüzden sevmiyorum anneler gününü,babalar gününü..
Annesi olmayan insana bağıra bağıra anneler günü diyorlar, heryer yok anneler günü indirimi yok çiçekler sokaklarda..
Sevmiyoru işteee,annemin doğum günü var yada başka bir gün ,bu kadar acı çektirilir mi insanlara anlamış değilim.Önceden de karşıydım ama babam vefat edince daha iyi anladım ...
Hala karşıyım ,bu gün de sınıf arkadaşımız sınav olduğu halde yani okula gelemedi annesinin mezarına gitti ki çok yakında kaybetmişti 2 ay oluyor sanırm..O yoktu iyiki ,hocalar hemen soruyorlar ne aldınız annenize v.s. v.s. heryer de bir telaş .Hüzün dolu günler,annemizi üzüyorsak diğer günler bir anlamı yok eski kutlanımış günler.

#657896  gönderen drmelihbuyukard
 10.05.2009 - 20:50:18
çok acı ve kimilerine acımasızca gelebilir ama babamla annemin yer değiştirmesini isterdim.işte bu da tanınmadığım bu platformda benim haykırışım ve günah çıkarışımdır. içimden gelen bu. evet bu

#658005  gönderen julyet_24
 10.05.2009 - 23:13:12
drmelihbuyukard yazdı:çok acı ve kimilerine acımasızca gelebilir ama babamla annemin yer değiştirmesini isterdim.işte bu da tanınmadığım bu platformda benim haykırışım ve günah çıkarışımdır. içimden gelen bu. evet bu
Hangi nedenden ötürü ?Merak ettim paylaşırsanız ,sizi üzmeyecek bir şeyse tabi.Biri vefat etmiş gibi geldi sanki ama belki de başka bir şey?

#658013  gönderen drmelihbuyukard
 10.05.2009 - 23:23:14
aslında elbette özel.ama eğer isterseniz size msn adresimi verebilirim orada anlatırım anlatmakta isterim
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#658032  gönderen julyet_24
 11.05.2009 - 00:04:16
Msne pek fazla giremiyorum.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3485921  gönderen pinkfreud
 27.02.2016 - 17:51:01
Böyle aptalca günleri kutlamıyorumm...
Anneme her gün teşekkür ediyorum,her gün sevdiğimi söylüyorum,her gün ne isterse alıyorum...
Annesi olmayanlar ne yapsın?Onların gözüne sokarak seveceksiniz illa...!!