Salı , Eylül 17 2019
TUS tercihleri hakkında bilgiler ve paylaşım platformu... Nasıl tercih yapılmalı nereleri tercih etmeli & etmemeli...

intörnlükte erasmus??

#3158655  gönderen uykusuzfare
 25.03.2015 - 10:12:39
Merhabalar. Bu yıl 5. Sınıf öğrencisiyim. Okulumun sitesinde erasmus ilanını görünce öylesine başvurayım demiştim. Kabul edilmeyi hiç beklemiyordum. Geçen hafta sonuçlar açıklandığında romanyaya erasmusa kabul edildiğimi gördüm. Eğer gidersem türkiye'deki hocalarin intörnlüğümü uzatma ihtimali var mı? Erasmusun bana katkısı ne olur? Daha önce erasmusa gidenler yardımcı olursa çok sevinirim
Kullanıcı avatarı

#3158688  gönderen sakMD
 25.03.2015 - 11:27:08
Ben Çapa'da internlüğün ortasinda okulu 8 ay dondurup Amerika'ya gitmistim. Eger okulun uzayip uzamamasini onemsiyorsan (onensemeyebilirsin de) gitmeden once ilgili hocalarla konusmani tavsiye ederim. Yine de kimsenin sozune bel baglamamani ayrica salık veririm.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3158698  gönderen drtusak
 25.03.2015 - 11:57:11
erasmusla danimarka ingiltere hollanda almnya isveç gibi yerlere gitmedikten sonra bana göre hiç önemi yok.doğu avrupa bulgaristan vb. çok şey kazandırmaz.sadece avrupayı gezersin faydası o olur

Re:

#3158736  gönderen uykusuzfare
 25.03.2015 - 13:23:32
drtusak yazdı:erasmusla danimarka ingiltere hollanda almnya isveç gibi yerlere gitmedikten sonra bana göre hiç önemi yok.doğu avrupa bulgaristan vb. çok şey kazandırmaz.sadece avrupayı gezersin faydası o olur
peki okulun uzaması konusunda bir fikriniz var mı?

Re:

#3158737  gönderen drmt1
 25.03.2015 - 13:27:23
okulun kısalma ihtimali de var. gideceğiniz yere göre değişir. kazandığınız okula sizin okuldan gitmiş birini bulabilirseniz daha sağlıklı olur. bazı yerlerde intörnlük yok.

Re:

#3158743  gönderen drmt1
 25.03.2015 - 13:40:31
Romanya schengen'e üye mi ona da bir bakın isterseniz.

Re:

#3158746  gönderen uykusuzfare
 25.03.2015 - 13:47:34
drmt1 yazdı:Romanya schengen'e üye mi ona da bir bakın isterseniz.
yeşil pasaportum var vize konusunda sıkıntı yok o yüzden :D
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3158748  gönderen nickomisin
 25.03.2015 - 13:49:16
çok fazla katkısı olur... kesin git :)

Re:

#3158750  gönderen uykusuzfare
 25.03.2015 - 13:51:11
drmt1 yazdı:okulun kısalma ihtimali de var. gideceğiniz yere göre değişir. kazandığınız okula sizin okuldan gitmiş birini bulabilirseniz daha sağlıklı olur. bazı yerlerde intörnlük yok.
kısmetse bizim okuldan erasmusa ilk giden olucam ne yazık ki bilgi alabileceğim kimse yok

Re:

#3158751  gönderen uykusuzfare
 25.03.2015 - 13:53:12
nickomisin yazdı:çok fazla katkısı olur... kesin git :)
cidden mi? İlk defa biri cesaret vermek istemiş :D mutlu oldum
Kullanıcı avatarı

Re:

#3158764  gönderen canyakmaz
 25.03.2015 - 14:25:00
türkiyede amelelik yapacağına git gez kendine bence...dönünce mecburiyle rüyadan uyanmış olursun :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3158870  gönderen nickomisin
 25.03.2015 - 17:19:56
uykusuzfare yazdı:
nickomisin yazdı:çok fazla katkısı olur... kesin git :)
cidden mi? İlk defa biri cesaret vermek istemiş :D mutlu oldum
herşey okul sınav vs degil...
uzasa bile 1 sene gec bıtır bırsey olmaz
çok büyük bir hayat tecrübesi oluyor
kendine güvenin inanılmaz artıyor

daha açık konuşayım ben önceden yurt dısına cıkacagım zaman kesin turla gıderım tur olmazsa beceremem herhalde diye dusunurdum
şimdi kimse beni turla bir yere göndermez, dünyanın her yerine rahatlıkla gidebileceğimi düşünüyorum

daha önce tek başıma sinemaya bile gitmiş b,r insan degildim
erasmus donemınde tek başıma ülke ülke gezdim

zorlukları yok mu? tabı kı var.. ama olsun, onları da yaşa zaten..
o caresızlıgı yasa kı sorun cozme becerın gelişsin :)
gercekten kişisel gelişimine çok şey katar, vizyonun genişler

bir da sana tavsiyem;
gidersen mutlaka hostellerde kal..
hotsellerde hep sırt cantalı gezgınler oldugu ıcın onlarla tanısıp ark olup hıc bılmedıgın bır ulkeyı sehrı hıc bılemdıgın bır ınsanla gezersın super olur...

son sozum;
bazı şeyler hayatta sadece bazı zamanlarda yapılır
10 yıl sonra erasmus yapamazsın, bu kadar özgür olamazsın, bambaşka sorumlulukların olur, fırsatın varken yap..

not: romanya erasmus ıcın cok ıyı bır ulke dıye bılıyorum

daha ne deyim :)

bol şans ;)

#3158900  gönderen galicia
 25.03.2015 - 18:19:28
Ne kadar küçük ülke, ne kadar küçük şehir ERASMUS için o kadar iyi. Gittiğin yer ne kadar az gelişmiş ingilizceleri kötü ise senin için o kadar iyi.

Bölümündeki erasmus Koordinatörü ile gitmeden çok iyi ilişkiler kur. Derslerin ne kadar sayılacağı o belirleyecek. İllaki oradaki derslerle buradakileron birebir aynı olmasına gerek yok. Atıyorum orada 4. Siniflarin endokrin stajı var, onu dahiliyeye acil cerrahi stajı var acile veya g. Cerrahide saydirabilirsin. Kredileri +- 1denk getirirsen sıkıntı yok.

Mutlaka gitmemi tavsiye ederim. İntornlukte geçireceğin bir yılda öğreneceğin şeyleri sana merkez acilde 1 günde öğretirler. Mümkünse halk sağlığında bile git. Muhtemelen gittiğin yerde eğitim 7-8 ay olacak bütün stajlarını kredilerini denk getirerek bu sürede bitirebilirsin. Arkadaşların gece 3 nstlerini alırken, kan şekeri takibi yaparken, sabah kanlarını alıyor olduğunu düşünürken senin o esnafa alacağın hazzı kelimelerle tarif edebilmem çok zor. Romanya falan diye küçümseme sakin hayatının en güzel en özgür en mutlu bir yılını geçireceksin çünkü.

6 yıllık tip hayatımda ilk 5 yılla erasmusu mukayese bile edemem. İntornlukten
Kurtulmak için bile değer. Bu fırsat bir daha eline kesinlikle geçmez. Balkanlar en çok merak ettiğim coğrafyalarda birisi. Ve Romanya da erasmus ole ilgili çok iyi seyler duydum.